Екоцид «Святих гір»: чи зможе оговтатися національний природний парк після війни?

Джерело: RadioLiberty

З весни 2022 року національний парк Святі гори захопили росіяни. Коли у вересні того ж року українські військові зайшли до парку, він був понівечений вибухами, вирвами, мінами.

Через два роки після окупації, після авіаудару пожежні бригади не могли впоратися з полум’ям упродовж восьми днів. 7000 гектарів парку забрав вогонь, а разом з ними полум’я торкнулося і частини села поруч.

Міністерство охорони навколишнього середовища оцінює збитки парку “Святі гори” у понад 16 млрд гривень. Чіткішою картина може стати після закінчення воєнних дій  та знешкодження вибухівки на території.

Науковий співробітник Національного природного парку “Кремінські ліси” (Луганська обл.) Яроцький зазначає, що у парку не лишилося кажанів, великі ж тварини загинули або втекли. Як висловлюється дослідник, зникає рослинність, зникають гризуни та немає кормової бази для більших гризунів.

За словами очільника ДП ”Лиманське лісове господарство” Олексія Приходька, на відновлення лісів до довоєнного стану знадобиться 50-70 років – за умови, якщо війна закінчиться зараз. Проте варто зважати, що робота може початися лише після розв’язання проблеми залишкових мін.

Міністерство охорони навколишнього середовища повідомляє, що 800 000 гектарів лісу знищено внаслідок війни. З них 2400 гектарів перебувають під окупацією. 

  • Графіті Бенксі, яке намагалися вкрасти, зрізавши зі стіни в Гостомелі, тепер зберігається в Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра”.
  • Російські війська знищили заповідник «Кам’яні Могили» на окупованій Донеччині. Це вже другий заповідник, знищений росіянами на території району.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.