Філіп Морріс вводив споживачів в оману щодо меншої шкоди «IQOS» – АМКУ

Джерело: Центр громадського представництва “Життя”

Антимонопольний комітет України (АМКУ) визнав такими, що вводять в оману, твердження про меншу шкоду від використання пристроїв “IQOS” та тютюновмісних виробів (стіків) для нагрівання порівняно з курінням сигарет, які поширювало ТОВ “Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн”.

Що відбулося?

До Антимонопольного комітету звернувся громадянин, який з 2018 по 2021 рік використовував пристрій IQOS та тютюнові вироби до нього виробництва Philip Morris International. Як вдалося дізнатися ГО “Життя”, заявником є Вардкес Зіноверович Арзуманян, львівський ресторатор, який переніс важке лікування легеневої онкології.

У своїй заяві він зазначив, що компанія “Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн” активно рекламувала IQOS, позиціонуючи його як більш безпечний для здоров’я, ніж традиційні сигарети, а також навмисно створювала позитивний образ цього продукту. Такі дії компанії стимулювали заявника почати курити IQOS.

Після розгляду аргументів сторін, АМКУ дійшов висновку, що “Філіп Морріс” поширювала неточну інформацію щодо продукції IQOS, яка вводила споживачів в оману: “Дії Товариства [ТОВ “Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн”], які полягають у поширенні невизначеному колу осіб неточних відомостей у вигляді твердження “IQOS виділяє на 95% менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами” та його варіацій із поясненнями / застереженнями до них, та твердження “Повний перехід на IQOS становить менший ризик для вашого здоров’я, ніж продовження куріння” та його варіацій із поясненнями / застереженнями до них, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання Продукції IQOS цього суб’єкта господарювання, містять ознаки порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, передбаченого статтею 151 Закону України “Про захист від недобросовісної конкуренції», у вигляді поширення інформації, що вводить в оману”.

Тобто до таких, що вводять в оману, АМКУ відніс твердження та їх варіації із поясненнями / застереженнями:

  • “IQOS виділяє на 95% менше шкідливих хімічних речовин порівняно з сигаретами”;
  • “Повний перехід на IQOS становить менший ризик для вашого здоров’я, ніж продовження куріння”.

АМКУ зобовʼязав ТОВ “Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн” припинити поширювати неточну інформацію про пристрої IQOS та тютюнові вироби, з якими вони використовуються, та зобов’язав інформувати споживачів способом, який не вводитиме в оману.

“З огляду на той факт, що АМКУ встановив, що тютюнова компанія вводила споживачів в оману, незрозумілим є відсутність накладення фінансових санкцій. Водночас колосальна робота проведена АМКУ у ході розгляду справи сприятиме захисту інтересів споживачів від оманливих заяв тютюнової індустрії”, – наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор громадської організації “Життя”.

Філіп Морріс прикривається неіснуючою позицією FDA

Ще більш лицемірним є той факт, що “Філіп Морріс”, стверджуючи, що використання IQOS є менш шкідливим, ніж куріння звичайних сигарет, посилалася на Управління продовольства та медикаментів США (Food and Drug Administration, FDA), тоді як в FDA прямо заборонило Philip Morris International продавати IQOS з заявами про зниження ризику або зменшення впливу у США (в оригіналі – FDA should not authorize Philip Morris International to market IQOS with claims of reduced exposure).

Позиція ВООЗ щодо тютюнових виробів для нагрівання

Всесвітня організація охорони здоровʼя однозначно заявляє що, будь-які форми вживання тютюну завдають руйнівної шкоди здоровʼю з огляду на токсичний вплив тютюну на здоровʼя людини. ВООЗ закликає заборонити всім виробникам та пов’язаним з ними групам робити заяви про меншу шкоду ТВЕН, порівняно з іншими виробами, або представляти ТВЕН, як належний підхід для припинення вживання будь-якого тютюнового виробу, а також регулювати ТВЕН на рівні звичайних сигарет включно з акцизним оподаткуванням.

Яка ситуація в Україні зі споживанням ТВЕН

В Україні споживання тютюнових виробів для нагрівання стрімко зростає: з 0% у 2017 році до 23% у 2024 році серед усіх споживачів тютюнових та нікотинових виробів. Найбільше споживання ТВЕН сконцентроване серед молоді: за даними опитування КМІС 2024 року, 45% курців віком 18-29 років вживають ТВЕН, тоді як ще у 2023 році цей показник був на рівні 37%.

Ці дані підтверджує звіт Euromonitor International, який демонструє, що рівень споживання тютюнових виробів для нагрівання в Україні зростає, а найбільшу частку ринку ТВЕН має компанія Philip Morris International, контролюючи його на 75% у 2023 році.

Таким чином, визнання Антимонопольним комітетом твердження про меншу шкоду IQOS такими, що вводять в оману, є важливим рішенням задля захисту українців від приваблення до споживання тютюнових виробів для нагрівання.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.