Газові сховища ЄС заповнені на 59%
Джерело: Reuters
Запаси газу в Євросоюзі цієї зими скоротилися значно швидше проти минулого року. Газові сховища заповнені лише на 59%. Минулої зими рівень заповненості газових сховищ у ЄС становив 74%.
Згідно з даними Gas Infrastructure Europe, сховища газу в ЄС спорожніли цього року швидше, ніж минулими зимами, і наразі заповнені на 59%.
Європі, можливо, доведеться закупити щонайменше 100 додаткових газових вантажів цього літа на близько 6 мільярдів доларів, щоб поповнити запаси газу після падіння обсягів сховищ через холодну погоду та припинення постачань з Росії.
У Німеччині газові сховища заповнені на 61%, в Італії — майже на 68%, Франція зафіксувала один із найнижчих показників в ЄС — близько 42%. Гірша ситуація лише в Хорватії, де рівень заповненості нижчий.
Нинішній рівень заповненості газових сховищ в ЄС нині не становить безпосередньої загрози для газопостачання, однак, країнам Євросоюзу, за підрахунками Міжнародного енергетичного агентства (IEA), доведеться закуповувати значно більше газу, аби поповнити запаси на наступний зимовий сезон.
Однією з причин скорочення газових резервів стала “холодніша і безвітряна погода”, що призвела до зниження вітрогенерації, пояснив Майк Фулвуд з Оксфордського інституту енергетичних досліджень. Крім того, припинення транзиту російського газу особливо торкнулося Австрії, Словаччини та Угорщини, які досі активно закуповували енергоносії з РФ.
Зауважимо, Європейський Союз цієї зими витрачає свої газові сховища з рекордною швидкістю, що викликано холодною погодою та зниженням імпорту скрапленого природного газу (СПГ).
Експерти зазначають, що Європа цього сезону набагато більше покладається на свої підземні сховища, щоб компенсувати нестачу імпорту СПГ і задовольнити зростання попиту. Одночасно Європа постає перед конкуренцією на ринку СПГ з боку азійських країн, які залучають постачальників нижчими цінами.
Востаннє такі темпи спустошення спостерігалися у 2021 році, коли Росія скоротила постачання трубопроводами напередодні повномасштабного вторгнення в Україну.
Швидке зниження запасів може створити труднощі для їхнього відновлення наступного року. Європейська комісія вимагає, щоб країни блоку заповнили свої сховища на 90% до початку листопада, хоча деякі держави мають винятки.
Значна частина газу в ЄС надходить у вигляді СПГ. Найбільшим постачальником є США, а Катар посідає третє місце. Однак постачання можуть ускладнитися через нові умови, пов’язані з екологічними стандартами та правами людини, а також потенційне припинення транзиту російського газу через Україну наприкінці наступного року.
На попит впливають також похолодання та періоди низького виробітку відновлюваної енергії, так звані Dunkelflaute, коли ані сонячні панелі, ані вітряки не забезпечують енергією. Ці фактори збільшують залежність від газу для виробництва електроенергії.
Важливо, Європейський Союз підготувався до можливого припинення транзиту російського газу через Україну, забезпечивши альтернативні маршрути постачання. Про це повідомила представниця Європейської комісії, зазначивши, що інфраструктура Європи є достатньо гнучкою для отримання газу від інших постачальників.
- Лідери Європейського Союзу планують обговорити з президентом України Володимиром Зеленським у Брюсселі питання транзиту російського газу через Україну. Попри малу ймовірність продовження угоди після її завершення, тривають інтенсивні переговори щодо можливих альтернатив, включаючи паливні свопи та залучення посередників.
- Через наближення закінчення контракту між Газпромом і Нафтогазом щодо транзиту російського газу через територію України до ЄС, європейські країни шукають шляхи збереження можливості закупівель.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо погрожує Україні відключенням електроенергії, якщо транзит російського газу через Україну припиниться.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Запаси газу в Євросоюзі цієї зими скоротилися значно швидше проти минулого року. Газові сховища заповнені лише на 59%. Минулої зими рівень заповненості газових сховищ у ЄС становив 74%.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Режим Путіна щорічно спрямовує до двох мільярдів євро на масштабні операції з дезінформації в Німеччині. Так росіяни намагаються вплинути на результати виборів до Бундестагу.