Головний сержант ССО «Кремінь»: Війна показала, що сержантський корпус – це необхідність і основа боєздатності

Коли російські ракети в перші хвилини повномасштабного вторгнення почали руйнувати українські міста, головний сержант Сил спеціальних операцій ЗСУ із позивним “Кремінь” без вагань прийняв рішення.

Рано вранці 24 лютого 2022 року він їхав до аеропорту Бориспіль, звідки мав вилетіти на річне навчання стратегічного рівня до Військової Академії головних сержантів Сухопутних військ США. Але він розвернувся, і вирушив до своєї частини, щоб бути поруч із побратимами.

Через оперативну необхідність, тодішній головний сержант навчально-тренувального центру ССО долучився до бойової групи. Хоча це й не входило до його обов’язків, ситуація вимагала мінування місцевості. Коли в НТЦ ССО відновився навчально-тренувальний процес, “Кремінь” вирушив допомагати побратимам.

Про свій шлях “Кремінь” розповів в інтерв’ю Буквам

Джерело: особистий архів

“Це може здатися кроком назад та зовсім не відповідати функціоналу головного сержанта військової частини, але за моїм відчуттям, бажанням, рвінням бути із хлопцями, я поїхав на виїзд… Я хотів бути з хлопцями, противник був за 70 км від нашої частини. Я не міг сидіти на місці”, – сказав головний сержант ССО.

На той час “Кремінь” мав чималий досвід виконання бойових (спеціальних) завдань. Служив на посадах від розвідника до головного сержанта військової частини. Також за плечима “Кременя”, окрім фахових, лідерських та інструкторських – безліч спеціалізованих курсів, таких як снайпінг, виживання, гірська підготовка, швидкісна стрільба та інші.  

Ці навички знадобилися майже одразу. Коли його групу після виконання декількох завдань біля кордону з Росією та Білоруссю перекинули на Харківський напрямок, вони влаштовували засідки та мінували місцевість.

За одним із завдань із групою тихо пробралися в тил ворога на 20 км та спробували тихо взяти цінного противника в полон. “Нічого немає кращого для розвідника, для оператора ССО, ніж взяти у полон або ліквідувати противника в його тилу і не зробити жодного пострілу”. 

Все йшло за планом, поки не пролунали кроки, а відстань між бійцями та ворогом скоротилася до критичної – восьми метрів. Довелося стріляти та ліквідувати ворога, бо була загроза моєму життю та життю побратимів”, – розповів він.

Пострілами розворушили гніздо. Та під час того бою “Кремінь” зазнав поранення. Перша куля потрапила в бронежилет, зламала ребра. Друга куля прошила живіт. У цьому бою ми перемогли, силами групи ліквідували всіх ворогів. 

З тилу ворога група виходила в повному складі, “Кремінь” та його поранений в легеню побратим в складі групи продовжували рух до місця евакуації. 

Попри поранення, реабілітацію, численні відрядження, та службу головним сержантом навчально-тренувального центру, він повернувся до навчання в США, куди мав виїхати в день, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. 

“Я туди поїхав, щоб навчатися, розвивати сержантський корпус, його спроможності, здобути передовий досвід військових НАТО і не тільки”, – сказав “Кремінь”.

Американська програма підготовки головних сержантів дала йому унікальний досвід. У величезній аудиторії академії, серед сержантів із 59 країн світу, “Кремінь” був єдиним українцем. 

“Я брав від них якнайбільше інформації, щоб запроваджувати все необхідне для розвитку сержантського та старшинського складу ССО ”, – розповідає він. 

Військова академія головних сержантів Сухопутних військ США – одна з найкращих у світі та своєму роді. У межах річної програми там навчають головних сержантів стратегічного рівня, проводиться вищий курс лідерства та фахової підготовки. 

Прагнення “Кременя” до постійного вдосконалення та підготовки не залишилося непоміченими. Керівництво визнало його потенціал і у 2024-му році призначило головним сержантом ССО – розвивати сержантський корпус. 

Підготовка як основа успіху: філософія ССО

Сержанти ССО проходять підготовку зі спеціальної розвідки, з прямих дій, з підготовки руху опору та інформаційних операцій. Все це розбито на безліч курсів.

Війна довела, що сержантський корпус – це необхідність і основа боєздатності, упевнений “Кремінь”. 

“Це дало плоди: сьогодні українські сержанти виконують такі обов’язки та завдання, яких раніше не виконували”, – сказав “Кремінь”, наголосивши, що за останні 10 років український сержантський корпус зробив величезний стрибок вперед. 

Для “Кременя” сержантський корпус – більше, ніж просто структура. Він називає це родиною, яка забезпечує зв’язок між солдатами та командирами, готує, мотивує, виконує та надихає.

На першому місці в ССО – завжди підготовка. Тільки після навчання, проходження всіх фахових, лідерських та спеціалізованих курсів, військовослужбовця ССО можуть залучити у війну. 

“Тоді його коефіцієнт виживання та успішного виконання завдань буде дуже високим. Це як посадити за кермо автівки людину, яка відучилася в автошколі: сяде і поїде, далі набирається досвіду і впевненості на дорозі. А якщо без підготовки посадити за кермо? НТЦ ССО – один із найкращих в ЗСУ, там добре підготують!”, – запевняє “Кремінь”. 

“Ми, головні сержанти, розуміємо ці речі. Ми готуємо, плануємо, координуємо, робимо все для того, щоб солдат (матрос), сержант (старшина) підготувався і тільки потім виконував бойові (спеціальні) завдання”. 

“Кремінь” вважає, що йому поталанило із місцем служби, оскільки у ССО всі командувачі підтримували розвиток сержантського корпусу.

“Завдяки командувачу, бригадному генералу Трепаку, сержантський корпус продовжує стрімкий розвиток”, – сказав “Кремінь”, наголошуючи, що завдяки цьому ССО починає обганяти передові країни НАТО в розвитку сержантського корпусу.

На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.

Дослідження ІМІ виявило, що майже половина матеріалів про ТЦК у популярних телеграм-каналах є недостовірними через відсутність джерел.

Пізно ввечері 21 січня російські війська вдарили безпілотниками по Миколаєву. Внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено багатоквартирні будинки, повідомив глава Миколаївської ОВА Віталій Кім.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 січня. З початку доби відбулося 109 бойових зіткнень.

21 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський заявив, що для реалізації безпеки у межах мирного врегулювання війни з Росією в Україну необхідно відправити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.