ГРУ могло впливати на дипломатів США секретною зброєю, яка викликає «гаванський синдром»
Джерело: The Insider
Нове розслідування засвідчило, що агенти російського ГРУ могли впливати на американських дипломатів і розвідників секретною зброєю, яка викликає так званий “гаванський синдром”. Зокрема мовиться про працівників військової частини РФ 29155.
Як розповіли у виданні, “гаванський синдром” – це набір неврологічних симптомів, зокрема запаморочення, нудота, головний біль та проблеми зі слухом, які з 2016 року спостерігалися у співробітників посольств США та Канади в Гавані на Кубі, а пізніше й у дипломатів та військових США в інших країнах.
За допомогою медичних тестів у багатьох випадках було виявлено об’єктивні докази слідів травми деяких ділянок головного мозку, що дозволило виключити психосоматику. Багаторічне розслідування так і не допомогло американським спецслужбам пов’язати прояв цих симптомів із застосуванням якогось виду зброї.
Тоді як журналісти видання The Insider, телепрограми 60 Minutes та німецького журналу Spiegel з’ясували, що є зв’язок між поїздками співробітників ГРУ з військової частини 29155 та випадками “гаванського синдрому” у різних регіонах світу.
Серед виконавців опинилися люди, причетні до отруєння родини Скрипалів у Великій Британії, а також бізнесмена Омеляна Гебрева у Болгарії. Двоє постраждалих змогли впізнати передбачуваних учасників нападів.
Завдяки аналізу даних про перельоти розслідувачі встановили відповідність між приїздами агентів 29155 та першими проявами “гаванського синдрому” у 2014 році та іншими випадками після цього в Європі та Китаї.
Дві ймовірні жертви, які скаржилися на симптоми “гаванського синдрому”, впізнали можливих учасників нападів за фотографіями: у Франкфурті бачили перед погіршенням самопочуття агента Єгора Гордієнка, у Тбілісі — Альберта Авер’янова, сина командира частини Андрія Авер’янова.
У потерпілої в Тбілісі дружини американського дипломата, ім’я якої не називається, у 2021 році діагностували синдром Мінора. У Росії вивченням синдрому майже ніхто не займався, окрім військово-медичної академії імені Кірова, професором якої є лікар ГРУ Сергій Чепур, беззмінний консультант генерала Авер’янова, і випускником якої є Олександр Мішкін. При цьому заступник командира частини Іван Терентьєв отримував держзамовлення на вивчення “потенційних можливостей нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті”.
Автори розслідування дійшли висновку, що хоча прямих доказів на користь причетності ГРУ до використання “акустичної зброї” немає, тепер американська влада може переосмислити своє ставлення до “гаванського синдрому”.
У репортажі 60 Minutes, що вийшов на каналі CBS News, розповідається, що під час саміту НАТО в Литві 2023 року симптоми “гаванського синдрому” відчув “високопоставлений співробітник” міністерства оборони США. Він звернувся за медичною допомогою.
“Сьогодні ми вперше повідомляємо про інцидент на торішньому саміті НАТО в Литві — зустрічі, яку було зосереджено в основному на вторгненні Росії в Україну, і на якій був присутній президент Байден. Численні джерела повідомляють нам, що високопосадовець міністерства оборони був вражений симптомами та звернувся за медичною допомогою”, — йдеться у повідомленні.
Журналісти отримали доступ до документа під назвою “Потенційні можливості нелетальної акустичної зброї при військових (бойових) діях у місті”.
“Електромагнітна енергія, особливо імпульсні сигнали в радіочастотному діапазоні, правдоподібно пояснює ключові характеристики, хоча деякі білі плями ще залишаються. Використовуючи нестандартні антени та методи, сигнали можна було з невеликими втратами поширювати повітрям на десятки та сотні метрів і, з деякими втратами, через більшість будівельних матеріалів. Зовнішній електромагнітний або акустичний стимул, незалежно від частоти, може досягати внутрішнього вуха та інших частин мозку, які, за оцінкою експертної групи, відіграють ключову роль у симптомах, котрі викликають, і впливати на них. Зовнішній слуховий прохід може діяти як хвилевід, спрямовуючи зовнішню енергію до внутрішнього вуха та мозку”, — йдеться у висновках експертної групи щодо “гаванського синдрому”.
Зазначається, що 18 серпня 2022 року двоє американських посадовців, які знаходилися в Німеччині, звернулися за медичною допомогою після появи симптомів недуги, відомої як “гаванський синдром”.
А 25 серпня 2022 року рейс віцепрезидентки США Камали Гарріс до В’єтнаму відклали на кілька годин через можливий випадок “гаванського синдрому” в Ханої, який Держдепартамент США описав як “аномальний інцидент, пов’язаний зі здоров’ям”.
“Гаванський синдром” вперше проявився на Кубі у 2016 році. Він стосувався американських дипломатів, працівників спецслужб, інших офіційних осіб та членів їхніх сімей. Деякі люди, які його пережили, відчували симптоми протягом місяців.
З того часу американські агенти розвідки та дипломати в різних країнах світу скаржилися на загадкові проблеми зі здоров’ям, причини яких незрозумілі. Вони жалілися на раптові головні болі, запаморочення, дзвін та тиск у вухах, і навіть втрату слуху й тривалі порушення мозкової діяльності.
Симптоматика отримала назву “гаванський синдром” – за місцем, де вперше було виявлено цю проблему у 2016 році. У липні 2021 року синдром зафіксували у Відні у 24 американських дипломатів, тоді у політичному істеблішменті серйозно зацікавилися природою походження симптомів. Одна з робочих гіпотез полягає у тому, що причиною “гаванського синдрому” може бути застосування російською воєнною розвідкою ГРУ зброї спрямованої енергії. Такі ж випадки фіксувалися у китайському Гуанчжоу, Москві, Лондоні та США.
- Австрійські органи правопорядку затримали колишнього офіцера Федерального відомства із захисту конституції та боротьби з тероризмом (BVT) Егісто Отта за підозрою у зловживанні службовим становищем та веденні розвідувальної діяльності на шкоду Австрії.
Науковці Шанхайського університету Фудань дійшли висновку, що автомобільні навігатори з “сексуальними” жіночими голосами погано впливають на чоловіків-водіїв, провокуючи їх порушувати правила дорожнього руху.
У Керченській протоці вранці 15 грудня зазнали аварії два російські танкери “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”. Внаслідок сильних хвиль корпуси суден розламалися навпіл, що призвело до витоку мазуту у воду.
Туреччина готова запропонувати військову підготовку новій адміністрації Сирії, якщо вона звернеться з такою пропозицією. Про це заявив міністр оборони Туреччини Яшар Гюлер, коментуючи зміни, що відбулися після повалення режиму Башара Асада.
Поблизу італійського острова врятували 11-річну дівчинку, яка провела у морі три дні, тримаючись за камери для шини. Вона – єдина з човна мігрантів з Африки, хто вижив після аварії.
Лідер опозиційного блоку ХДС/ХСС у Німеччині та кандидат у канцлери Фрідріх Мерц заявив, що чинний глава уряду Олаф Шольц перебуває в “буквальній ізоляції” серед лідерів Європейського Союзу.