In The Eye Of The Storm: виставка українського мистецтва у Відні

У період з 22 лютого до 2 червня 2024 року у провідному австрійському музеї Бельведер експонуватиметься виставка In the Eye of the Storm. Modernism in Ukraine.

Унікальність виставки полягає у тому, що вона є першою масштабною презентацією за межами України, яка яскраво демонструє наскільки інтернаціональний та авангардний характер мали мистецькі рухи епохи модерну нашої держави у першій половині ХХ століття. Гості зможуть насолодитися роботами українських митців з культурних центрів – Києва, Львова і Харкова – першої половини ХХ століття з колекції Національного художнього музею України.

Виставка проходитиме під кураторством Костянтина Акінши й Каті Денисової разом із Мариною Дроботюк та Оленою Кашубою-Вольвач.

Виставка In The Eye Of The Storm, фото: Johannes Stoll / Belvedere, Vienna

Виставка In The Eye Of The Storm, фото: Johannes Stoll / Belvedere, Vienna

Наприкінці 1920-х років саме Київський художній інститут став останнім притулком для піонерів сучасного мистецтва, таких як Казимир Малевич. Цей культурний розвиток українського модерну був жорстоко перерваний сталінськими репресіями 1930-х років.

Модерністський рух розгортався в Україні на складному суспільно політичному тлі: революція 1905 року, Перша світова війна розпад Російської імперії в 1917 році, подальший короткий період незалежності Української Народної Республіки (1917-1921) і окупація України Радянським союзом. Та попри все це, українське мистецтво, література, театр і кіно розцвітали попри всі негаразди.

Олена Зеленська про виставку: “Бути в епіцентрі бурі – це щохвилини ризикувати життям, але знаходити сили творити”

Важливість виставки підкреслила навіть перша леді України Олена Зеленська у відеозверненні під час відкриття виставки 23 лютого:

“Сама назва цієї виставки говорить дуже багато. Адже в епіцентрі шторму може бути тихо. Але це оманлива тиша. Бо небезпека поряд. Саме це відбувалося з митцями українського модернізму, твори яких представлені в Бельведері. Ви побачите розмаїття кольорів і силу ліній, притаманні модернізму, наприклад,  стінописи Бойчука. І який же контраст – знати, що все це створено в роки світової, потім громадянської війни, більшовицького терору, а згодом – сталінських репресій. Який контраст – знати, що той же Михайло Бойчук, творець власної школи, людина, яка могла дати світовій культурі так багато, був розстріляний з учнями та дружиною за звинуваченням у націоналізмі. Радянська імперія не давала шансу тим, хто любив свій народ. Ось що значить бути в епіцентрі бурі – це щохвилини ризикувати життям, але знаходити сили творити”, – акцентувала вона.

Джерело: Олена Зеленська

Вона наголосила, що в епіцентрі бурі опинилися й сучасна українська культура та всі, хто її творить: “Та сама руйнівна імперська сила, що вбила Бойчука за націоналізм, тепер нищить сучасних митців – своїми ракетами, дронами”.

Перша леді закликала відвідувачів поширювати інформацію про українське мистецтво й подякувала організаторам заходу, а також Посольству України в Австрії та уряду країни.

Виставка In The Eye Of The Storm, фото: Johannes Stoll / Belvedere, Vienna

Презентуючи твори Олександра Мурашка, Георгія Нарбута, Олександра Екстера, Сари Шор та багатьох інших, ця виставка дає змогу зазирнути в складну історію модернізму в Україні та висвітлює важливу хоча й поки що маловідому частину європейської культури.

Олександра Екстер: “Три жіночі постаті”, 1910 рік

Іван Падалка “Фотограф”, 1927 рік

Олександр Мурашко. Благовіщення (Тераса), 1907—1908 рік

Загальна інформація

Виставка організована галереєю Бельведер спільно з брюссельським Королівським музеєм образотворчих мистецтв та лондонською Королівською академією мистецтв у співпраці з Національним художнім музеєм України.

Куратори: Костянтин Акінши й Катя Денисова разом із Мариною Дроботюк та Оленою Кашубою-Вольвач.  Куратор-асистент: Мирослав Халак Бельведер.

Тривалість роботи виставки: з 23 лютого по 2 червня 2024 року.

Місце проведення: Нижній Бельведер, Реннвег 6, 1030 Відень, Австрія. 

Режим роботи: з понеділка по неділю з 10:00 до 18:00.

Придбати квитки онлайн зі знижкою 15% можна за посиланням.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.