In The Eye Of The Storm: виставка українського мистецтва у Відні

У період з 22 лютого до 2 червня 2024 року у провідному австрійському музеї Бельведер експонуватиметься виставка In the Eye of the Storm. Modernism in Ukraine.

Унікальність виставки полягає у тому, що вона є першою масштабною презентацією за межами України, яка яскраво демонструє наскільки інтернаціональний та авангардний характер мали мистецькі рухи епохи модерну нашої держави у першій половині ХХ століття. Гості зможуть насолодитися роботами українських митців з культурних центрів – Києва, Львова і Харкова – першої половини ХХ століття з колекції Національного художнього музею України.

Виставка проходитиме під кураторством Костянтина Акінши й Каті Денисової разом із Мариною Дроботюк та Оленою Кашубою-Вольвач.

Виставка In The Eye Of The Storm, фото: Johannes Stoll / Belvedere, Vienna

Виставка In The Eye Of The Storm, фото: Johannes Stoll / Belvedere, Vienna

Наприкінці 1920-х років саме Київський художній інститут став останнім притулком для піонерів сучасного мистецтва, таких як Казимир Малевич. Цей культурний розвиток українського модерну був жорстоко перерваний сталінськими репресіями 1930-х років.

Модерністський рух розгортався в Україні на складному суспільно політичному тлі: революція 1905 року, Перша світова війна розпад Російської імперії в 1917 році, подальший короткий період незалежності Української Народної Республіки (1917-1921) і окупація України Радянським союзом. Та попри все це, українське мистецтво, література, театр і кіно розцвітали попри всі негаразди.

Олена Зеленська про виставку: “Бути в епіцентрі бурі – це щохвилини ризикувати життям, але знаходити сили творити”

Важливість виставки підкреслила навіть перша леді України Олена Зеленська у відеозверненні під час відкриття виставки 23 лютого:

“Сама назва цієї виставки говорить дуже багато. Адже в епіцентрі шторму може бути тихо. Але це оманлива тиша. Бо небезпека поряд. Саме це відбувалося з митцями українського модернізму, твори яких представлені в Бельведері. Ви побачите розмаїття кольорів і силу ліній, притаманні модернізму, наприклад,  стінописи Бойчука. І який же контраст – знати, що все це створено в роки світової, потім громадянської війни, більшовицького терору, а згодом – сталінських репресій. Який контраст – знати, що той же Михайло Бойчук, творець власної школи, людина, яка могла дати світовій культурі так багато, був розстріляний з учнями та дружиною за звинуваченням у націоналізмі. Радянська імперія не давала шансу тим, хто любив свій народ. Ось що значить бути в епіцентрі бурі – це щохвилини ризикувати життям, але знаходити сили творити”, – акцентувала вона.

Джерело: Олена Зеленська

Вона наголосила, що в епіцентрі бурі опинилися й сучасна українська культура та всі, хто її творить: “Та сама руйнівна імперська сила, що вбила Бойчука за націоналізм, тепер нищить сучасних митців – своїми ракетами, дронами”.

Перша леді закликала відвідувачів поширювати інформацію про українське мистецтво й подякувала організаторам заходу, а також Посольству України в Австрії та уряду країни.

Виставка In The Eye Of The Storm, фото: Johannes Stoll / Belvedere, Vienna

Презентуючи твори Олександра Мурашка, Георгія Нарбута, Олександра Екстера, Сари Шор та багатьох інших, ця виставка дає змогу зазирнути в складну історію модернізму в Україні та висвітлює важливу хоча й поки що маловідому частину європейської культури.

Олександра Екстер: “Три жіночі постаті”, 1910 рік

Іван Падалка “Фотограф”, 1927 рік

Олександр Мурашко. Благовіщення (Тераса), 1907—1908 рік

Загальна інформація

Виставка організована галереєю Бельведер спільно з брюссельським Королівським музеєм образотворчих мистецтв та лондонською Королівською академією мистецтв у співпраці з Національним художнім музеєм України.

Куратори: Костянтин Акінши й Катя Денисова разом із Мариною Дроботюк та Оленою Кашубою-Вольвач.  Куратор-асистент: Мирослав Халак Бельведер.

Тривалість роботи виставки: з 23 лютого по 2 червня 2024 року.

Місце проведення: Нижній Бельведер, Реннвег 6, 1030 Відень, Австрія. 

Режим роботи: з понеділка по неділю з 10:00 до 18:00.

Придбати квитки онлайн зі знижкою 15% можна за посиланням.

Протягом дня, 24 квітня, російській війська здійснили шість обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 23 вибухи.

24 квітня Проект Постанови про звільнення Миколи Сольського з посади міністра аграрної політики та продовольства України.

Кабінет Міністрів України заборонив пересилати за кордон паспорти громадянина України, а також закордонні паспорти для осіб чоловічої статі призовного віку. Відтепер така можливість передбачена виключно на території України.

Надвечір 24 квітня президент Володимир Зеленський у своєму відеозверненні висловив вдячність США за ухвалений та підписаний Джо Байденом законопроєкт про допомогу Україні на понад 60 мільярдів доларів. Зауважив, що у новому оборонному пакеті союзники спорядили усе: від ATACMS до необхідної ППО і техніки.

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що на Сумщині у 2025 році закриють 41 школу у 20 громадах області через відсутність фінансування – у ЦПД спростували російські фейки.