Іран хоче потужно атакувати Ізраїль, водночас не спровокувавши велику війну – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Іран опинився перед дилемою щодо атаки на Ізраїль у відповідь на вбивство лідера ХАМАС. У ЗМІ зазначають, що Іран прагне потужної помсти, яка водночас не повинна призвести до повномасштабної війни на Близькому Сході.
Саме ця проблема, імовірно, заважає Ірану швидко атакувати Ізраїль, попри попередження про оперативний напад.
Старша радниця з Близького Сходу та Північної Африки у Міжнародній кризовій групі Діна Есфандіарі вважає, що Іран захоче потужно відповісти Ізраїлю, але зробити це так, щоб не почалась війна, в яку будуть втягнуті США.
Серед варіантів атаки по Ізраїлю, Іран може обрати атаку на військові об’єкти, як це було у квітні. Однак ця атака завдала мінімальної шкоди Ізраїлю, який відбував ворожі цілі з допомогою союзників.
Другий варіант – використати для атаки свої проксі-сили, такі як ополченці в Іраку, угруповання “Хезболла” у Лівані та хусити у Ємені.
“Метою буде послабити можливості ППО Ізраїля та пошкодити військову і, ймовірну, цивільну інфраструктури. Напад може відбутись протягом кількох днів”, – вважає Бурджу Озчелік, старший науковий співробітник Королівського інституту оборонних досліджень у Лондоні.
Проте зробити атаку неочікуваною буде важко. Балістичні ракети можуть долетіли до Ізраїля за понад 10 хвидин, водночас крилатим ракетам та БпЛА для досягнення цілей знадобляться години. Відтак Ізраїль та союзники матимуть змогу виявити загрозу та перехопити цілі.
“Ісламська республіка та її вісь опору не мають червоних ліній, коли справа доходить до покарання Ізраїлю”, – заявила напередодні консервативна іранська газета Kayhan у редакційній статті.
Побоювання щодо атаки спонукали США відправити в регіон більше винищувачів, військових кораблів і ракет, щоб підтримати Ізраїль.
Відбувся сплеск скоординованої дипломатичної діяльності за участю західних та арабських офіційних осіб. G7 та Катар звернулися до Ірану, намагаючись пом’якшити його наступний крок.
Міністр закордонних справ Йорданії здійснив рідкісний візит до Тегерана з подібною метою.
За словами Озчеліка, вся дипломатія може призвести до “більш виваженої, обмеженої відповіді” з боку Ірану.
Геополітика Близького Сходу зазнала змін після того, як 7 жовтня 2023 року ХАМАС, включений до списку терористичних США та Європейського Союзу, вдерся в Ізраїль із Гази, убивши близько 1200 осіб і взявши в заручники 250 інших.
За даними представників охорони здоров’я на території, яка знаходиться під контролем ХАМАС, наступ ізраїльської операції вбив понад 40 000 палестинців у Газі.
Кількість розрізнених нападів у регіоні продовжує зростати. За словами представника Пентагону, п’ятеро американських військовослужбовців і двоє контрактників були поранені внаслідок ракетного обстрілу авіабази в Іраку в понеділок. Усі семеро перебувають у стабільному стані.
Поки Іран обмірковує свій наступний крок, залишається ризик того, що прорахунки, швидше за все, через те, що їхні ракетні ракети та БпЛА довго летітимуть до Ізраїля, спричинять набагато сильнішу контратаку з боку Ізраїлю. А це може коштувати дуже дорого духовному керівництву Ірану, яке вже відчуває високий рівень незгоди вдома.
“Вони не хочуть занурюватися у регіональну війну, яку не зможуть виграти”, — сказала Есфандіарі.
- За даними ЗМІ Росія допомагає Ірану підготуватись до атак на Ізраїль. Аналітики ISW навіщо це Кремлю та як це пов’язаною з війною РФ проти України.
- Президент США Джо Байден провів зустріч з високопоставленою командою нацбезпеки на тлі загрози нападу Ірану на Ізраїль.
- Як повідомляють західні джерела розвідки, Іран планує напасти на Ізраїль у день Тиша Б’Ав – єврейський День катастрофи, в який євреї оплакують втрату Першого та Другого храмів. Тиша Б’Ав починається 12, а завершується 13 серпня.
Конгрес США закликає американських розвідників оцінити ризики, якщо Штати припинять надавати допомогу Україні, а Росія виграє війну.
РФ на тлі невизначеності у Сирії після повалення режиму Асада виводить свої кораблі з військово-морської бази Тартус.
У Запоріжжі вкотре зросла кількість жертв ракетного удару Росії по місту вдень 10 грудня.
Триває 1023-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 758 тисяч осіб.
Уночі 12 грудня безпілотники атакували Росію, зокрема столицю Чеченської республіки місто Грозний. Не обійшлось без наслідків.