Канада заблокувала громадянство російській блогерці, яка критикувала війну Росії в Україні

Джерело: The Guardian

Російській антивоєнній активістці Марії Карташевій загрожує депортація з Канади після того, як її заявку на громадянство заблокували на тій підставі, що її публікації в блозі порушували закони РФ.

Карташева, засновниця Російсько-канадського демократичного альянсу, втекла з Росії у 2019 році через занепокоєння щодо посилення придушення інакомислення з боку президента РФ Володимира Путіна. У 2022 році, живучи в Оттаві, вона дізналася, що два її дописи в блозі про бійню в Бучі російськими військами привернули увагу чиновників у Москві.

У Росії її заочно звинуватили в поширенні “завідомо неправдивої інформації” про російські війська. Її визнали винною та засудили до восьми років позбавлення волі.

“Мене карають за написання того, що Канада вважає правдою про дії Росії”, – сказала вона.

Карташева, яка подала заяву на отримання громадянства, повідомила канадських чиновників про засудження. Відповідно до канадського імміграційного законодавства, якщо заявника звинувачують у злочині в іншій країні, який має еквівалент згідно з кримінальним кодексом Канади, заяву може бути відхилено.

І все-таки їй надіслали запрошення на церемонію отримання віртуального громадянства. За кілька хвилин до церемонії, здебільшого як формальність, заявників запитують, чи притягували їх до кримінальної відповідальності.

“Я вважала, що вони знайомі з моєю справою, тому що я надіслала всю документацію, і пояснення, що закон був політичним і використовувався для переслідування тих, хто виступає проти уряду. Тому я сказала, що мене звинуватили та засудили в Росії”, – сказала вона. 

Тоді чиновники сказали Карташевій, що її відповідь означала, що вона не може бути присутньою на церемонії.

У грудні канадські чиновники повідомили їй у листі, що її засудження в Росії узгоджується зі злочином кримінального кодексу, пов’язаним з поширенням неправдивої інформації. 

Професорка права Університету Торонто Одрі Маклін сказала, що ця справа є результатом “надмірно старанного” службовця з питань громадянства, і поставила під сумнів рішення відкликати її під час церемонії.

“Цю особу вже схвалили на отримання громадянства, і вони мали інформацію про це заочне засудження перед тим, як запланувати її участь у церемонії”, – написала вона в електронному листі.

Карташева каже, що в результаті цього рішення вона хвилюється, що може зіткнутися з ризиком депортації назад до Росії. 

“Я знаю, що шанси низькі, але так багато речей пішло не так. Як я можу не хвилюватися, що мене можуть депортувати?”

Депутат від Консервативної партії Том Кмієц назвав плутанину у справі Карташевої “дурістю” і зазначив, що її потрібно швидко виправити.

“У Канаді немає закону, який би стверджував, що ви не можете критикувати наших військових, політиків, наш уряд – це є частиною життя в демократії”, – сказав Кмієц.

Департамент імміграції Канади заявив, що раніше “ретельно вивчив” справу Карташевої.

“Залученим особам буде запропонована можливість пояснити, що сталося, і надати будь-яку іншу інформацію, пов’язану з обвинуваченням або засудженням, і офіцер візьме цю інформацію до уваги, ухвалюючи своє рішення”, – заявили у департаменті.

Чеське видання Reflex до третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії опублікувало обкладинку з президентом України Володимиром Зеленським. 

Європейський Союз ухвалив 16-й пакет санкцій проти Російської Федерації на третю річницю повномасштабної війни.

Триває 1097-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли 868 тисяч осіб.

Міністр закордонних справ Нової Зеландії Вінстон Пітерс оголосив про посилення санкцій проти російських компаній і підтримку відновлення та реконструкції України.

До Києва у третю річницю повномасштабного вторгнення РФ прибули низка лідерів країн Балтії, Європи та Канади.