Катівня у котельні, штаб із награбованим в дитсадку: що зробила РФ із селом на Чернігівщині

Джерело: МІПЛ

Медійна ініціатива за права людини розповіла історію села Новий Биків на Чернігівщині, яке опинилось під російською окупацією напочатку повномасштабного вторгнення.

У Новий Биків росіяни вдерлися напочатку великої війни. Вони одразу ж облаштували блокпости, рили окопи, патрулювали вулиці та заборонили чоловікам виходити на вулицю. Місцевий дитячий садок став штабом, а сільський клуб катівнею для військовополонених і цивільних.

Місцеві намагалися вижити, доглядаючи худобу і уникали небезпеки, пересуваючись між кущами. Окупанти змусили їх копати могили, погрожуючи автоматами. У селі було близько півтори тисячі окупантів.

Катівня у газовій

Джерело: МІПЛ

19 березня Василя Тирпака затримали, коли він проходив повз один зі штабів окупантів, звинувативши у коригуванні вогню, хоч у чоловіка був лише кнопковий телефон. Разом із ним затримали і його сусіда, Максима Дідика.

Чоловіків розділили: Максима повезли до місцевого сепаратиста, де чоловіка змусили виконувати побутову роботу. Його катували, водили на розстріл, але передумали. Хлопця відпустили за 12 днів.

Джерело: МІПЛ

Василя ж кинули в яму розміром 3 на 1,5 метра. Окрім нього, там було 7 8 людей, які весь час змінювалися.

Джерело: МІПЛ

За деякий час Тирпака привезли у газову так місцеві називають котельню сільського клубу. Туди ж звозили бранців із сусідніх сіл. Люди у газовій постійно змінювалися, одночасно з Василем там перебувало близько 20 бранців.

Василь розповідає, що його били прикладом від автомата, руками, ногами, оголювали. Чоловікові російські військові зламали руки і ноги, вибили зуби, після тортур він іще більше почав заїкатися. Одного разу катували настільки сильно, що вибили кульшовий суглоб.

Штаб у дитсадку

Під час окупації Нового Бикова росіяни облаштували ще один штаб у дитячому садку “Яблунька”, яким керувала Наталія Єрмак, дружина Василя. До війни садок був великим і сучасним, але після захоплення став військовою базою.

Окупанти використовували приміщення для укриття, спостереження з другого поверху та зберігання награбованого майна.

Джерело: МІПЛ

“Але вони якісь тупуваті були, бо електрочайники гріли на газу. Тут після них стільки лайна було, що дівчата блювали. Купа презервативів. Свято, мабуть, якесь було. Дівчата тут були: чи привезли, чи свої Бог його знає”, каже Наталія Єрмак.

Звільнення

Після десяти днів полону чоловіка Наталії, Василя, відпустили. Йому зав’язали очі, вдягнули пакет на голову та відвезли на блокпост. Після цього Василь вирушив у дорогу до сина, але через зламану ногу не міг цього зробити просто так довелось опиратись на стілець і йти з ним.

Чоловік дійшов до знайомої, але та помилково прийняла його за п’яного і не пустила до хати. Він ночував у літній кухні, де застудився, а зранку продовжив шлях.

Його врятували незнайомці, які повідомили про Василя його синові. Згодом він потрапив до лікарні в Згорівці, а відтак до Києва, де йому встановили протез. Василь продовжив лікування, намагаючись не втрачати оптимізму.

Новий Биків звільнили 31 березня 2022 року. Росіяни використовували місцевих дітей як живий щит, забираючи їх у заручники, щоб захистити свої колони техніки. 2 квітня ЗСУ повністю звільнили Чернігівщину.

“Хай не фізично, але морально і психічно постраждали геть усі. І дай Боже, щоб воно більше не верталося”, говорить Наталія Єрмак.

  • Прокуратура встановила особи двох російських військових, яких підозрюють в катуванні та сексуальному насильстві щодо матері українського правоохоронця.
  • У 2022 році росіяни захопити Дніпрорудне, а згодом взяли у полон міського голову – Євгенія Матвєєва. Він перебував у полоні 2 роки та 8 місяців та врешті його закатували.
  • Галина Глобчаста, староста сіл Макіївка та Греківка, у березні-квітні 2022 року опинилася в окупації. Через її патріотизм Галина стала мішенню для окупантів, які викрали, катували її в школі, де вона працювала. Зрештою їй із чоловіком вдалося втекти.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.