Катівня у котельні, штаб із награбованим в дитсадку: що зробила РФ із селом на Чернігівщині
Джерело: МІПЛ
Медійна ініціатива за права людини розповіла історію села Новий Биків на Чернігівщині, яке опинилось під російською окупацією напочатку повномасштабного вторгнення.
У Новий Биків росіяни вдерлися напочатку великої війни. Вони одразу ж облаштували блокпости, рили окопи, патрулювали вулиці та заборонили чоловікам виходити на вулицю. Місцевий дитячий садок став штабом, а сільський клуб – катівнею для військовополонених і цивільних.
Місцеві намагалися вижити, доглядаючи худобу і уникали небезпеки, пересуваючись між кущами. Окупанти змусили їх копати могили, погрожуючи автоматами. У селі було близько півтори тисячі окупантів.
Катівня у газовій

Джерело: МІПЛ
19 березня Василя Тирпака затримали, коли він проходив повз один зі штабів окупантів, звинувативши у коригуванні вогню, хоч у чоловіка був лише кнопковий телефон. Разом із ним затримали і його сусіда, Максима Дідика.
Чоловіків розділили: Максима повезли до місцевого сепаратиста, де чоловіка змусили виконувати побутову роботу. Його катували, водили на розстріл, але передумали. Хлопця відпустили за 12 днів.

Джерело: МІПЛ
Василя ж кинули в яму розміром 3 на 1,5 метра. Окрім нього, там було 7 – 8 людей, які весь час змінювалися.

Джерело: МІПЛ
За деякий час Тирпака привезли у газову – так місцеві називають котельню сільського клубу. Туди ж звозили бранців із сусідніх сіл. Люди у газовій постійно змінювалися, одночасно з Василем там перебувало близько 20 бранців.
Василь розповідає, що його били прикладом від автомата, руками, ногами, оголювали. Чоловікові російські військові зламали руки і ноги, вибили зуби, після тортур він іще більше почав заїкатися. Одного разу катували настільки сильно, що вибили кульшовий суглоб.
Штаб у дитсадку
Під час окупації Нового Бикова росіяни облаштували ще один штаб у дитячому садку “Яблунька”, яким керувала Наталія Єрмак, дружина Василя. До війни садок був великим і сучасним, але після захоплення став військовою базою.
Окупанти використовували приміщення для укриття, спостереження з другого поверху та зберігання награбованого майна.

Джерело: МІПЛ
“Але вони якісь тупуваті були, бо електрочайники гріли на газу. Тут після них стільки лайна було, що дівчата блювали. Купа презервативів. Свято, мабуть, якесь було. Дівчата тут були: чи привезли, чи свої – Бог його знає”, – каже Наталія Єрмак.
Звільнення
Після десяти днів полону чоловіка Наталії, Василя, відпустили. Йому зав’язали очі, вдягнули пакет на голову та відвезли на блокпост. Після цього Василь вирушив у дорогу до сина, але через зламану ногу не міг цього зробити просто так – довелось опиратись на стілець і йти з ним.
Чоловік дійшов до знайомої, але та помилково прийняла його за п’яного і не пустила до хати. Він ночував у літній кухні, де застудився, а зранку продовжив шлях.
Його врятували незнайомці, які повідомили про Василя його синові. Згодом він потрапив до лікарні в Згорівці, а відтак – до Києва, де йому встановили протез. Василь продовжив лікування, намагаючись не втрачати оптимізму.
Новий Биків звільнили 31 березня 2022 року. Росіяни використовували місцевих дітей як живий щит, забираючи їх у заручники, щоб захистити свої колони техніки. 2 квітня ЗСУ повністю звільнили Чернігівщину.
“Хай не фізично, але морально і психічно постраждали геть усі. І дай Боже, щоб воно більше не верталося”, – говорить Наталія Єрмак.
- Прокуратура встановила особи двох російських військових, яких підозрюють в катуванні та сексуальному насильстві щодо матері українського правоохоронця.
- У 2022 році росіяни захопити Дніпрорудне, а згодом взяли у полон міського голову – Євгенія Матвєєва. Він перебував у полоні 2 роки та 8 місяців та врешті його закатували.
- Галина Глобчаста, староста сіл Макіївка та Греківка, у березні-квітні 2022 року опинилася в окупації. Через її патріотизм Галина стала мішенню для окупантів, які викрали, катували її в школі, де вона працювала. Зрештою їй із чоловіком вдалося втекти.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 18 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 138 бойових зіткнень.
Служба безпеки задокументувала нові злочини екскомандувача Східного військового округу збройних сил РФ генерал-полковника Олександра Чайко.
Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.
17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії.
Державна служба з етнополітики та свободи совісті винесла припис про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації УПЦ Московського патріархату.