Катування, сексуальне насильство, примусова праця: Реєстр збитків відкрив нові категорії

Джерело: пресслужба реєстру

Реєстр збитків для України оголосив про відкриття нових категорій заяв для осіб, котрі постраждали від серйозних порушень внаслідок агресії Росії. Про це оголосили під час зустрічі на високому рівні між прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і Радою та Виконавчим директором Реєстру збитків для України.

Нові категорії заяв охоплюють деякі з найтяжчих і травматичних порушень, пережитих під час війни:

  • A1.1 Вимушене внутрішнє переміщення
  • A2.3 Серйозні тілесні ушкодження
  • A2.4 Сексуальне насильство
  • A2.5 Катування, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання
  • A2.6 Позбавлення свободи
  • A2.7 Примусова праця або служба

Шмигаль акцентував важливість розширення категорій заяв.

Україна твердо стоїть на позиції притягнення винних до відповідальності та відновлення справедливості. Закликаємо всіх українців подавати заяви до Реєстру, бо кожна така заява – це крок до того, що РФ не залишиться безкарною. Наступним етапом плануємо запуск заяв для юридичних осіб та державних органів, установ, підприємств, які також зазнали суттєвих втрат. Змусимо РФ заплатити. Для цього Уряд працює над повною конфіскацією російських заморожених активів. Маємо сильну коаліцію підтримки із понад 50 країн та організацій, які допомагають Україні на цьому шляху. Міжнародний реєстр збитків – це перший з трьох елементів в цьому напрямку.

Рада RD4U наголосила, що визнання цих серйозних правопорушень має вирішальне значення для забезпечення правосуддя для постраждалих.

Міжнародне право є однозначним: страждання, завдані порушеннями, не повинні залишатися невизнаними. Відкриваючи в Реєстрі ці категорії заяв, ми підтверджуємо нашу відданість принципам правосуддя та відповідальності. Кожна подана заява ще раз підтверджує потребу у репараціях і гарантує, що голос постраждалих буде почутий, – заявив Голова Ради Роберт Спано.

Виконавчий директор Реєстру Маркіян Ключковський закликав постраждалих зголошуватися та подавати свої заяви:  “Запуск цих нових категорій заяв є важливою віхою в наших зусиллях із документування величезних людських страждань, спричинених цією війною. Ми закликаємо всіх постраждалих від цих серйозних порушень прав людини подавати свої заяви. Кожна заява зміцнює фундамент правосуддя та майбутніх репарацій”.

Раніше Реєстр збитків відкрив категорію заяв щодо зникнення безвісти близького члена сім’ї

Як подавати заяви

Особи, які зазнали серйозних тілесних ушкоджень, сексуального насильства, катувань, позбавлення волі або примусової праці, а також внутрішньо переміщені внаслідок війни, можуть подавати заяви через веб-портал “Дія” – захищену державну платформу, що забезпечує цифровий доступ до державних послуг.

Вся необхідна інформація, включаючи форми заяв, правила подання, поширені запитання та практичні інструкції, доступна на офіційному веб-сайті Реєстру збитків для України українською та англійською мовами.

Довідка. Реєстр збитків для України, створений під егідою Ради Європи, є першим компонентом міжнародного компенсаційного механізму. Наступного тижня розпочнуться офіційні переговори щодо укладення міжнародного договору про створення наступного етапу – міжнародної компенсаційної комісії.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 87 бойових зіткнень.

15 квітня президент Володимир Зеленська розповів, що переговори між командами України та США щодо угоди про рідкісноземельні метали пройшли позитивно.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва В-1, здатний перебувати в повітрі упродовж декількох годин.

Російська армія в Україні значно залежить від постачання артилерійських боєприпасів із Північної Кореї, свідчать внутрішні звіти Міноборони РФ.

Російська армія вже розпочала наступальні дії на Сумщині й Харківщині, попри заяви про переговори. Інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зауваживши, що Росія щомісяця збільшує своє угруповання на 8-9 тисяч військових, продовжуючи стратегічну наступальну операцію.