Кількість вчених у Росії впала до історичного мінімуму

Джерело: росЗМІ

Російська наука продовжує втрачати кадри на тлі скорочення бюджетного фінансування та масового виїзду вчених за кордон.

Станом на початок 2024 року в країні залишилося 338,9 тисячі дослідників, що випливає зі статистичного збірника “Індикатори науки” Інституту статистичних досліджень і економіки знань НДУ ВШЕ. Проти 2021 року кількість учених у наукових організаціях та вишах РФ скоротилася ще на 1,8 тисячі, з 2020-го — на 7,6 тисячі, а з 2015-го — на 40,5 тисячі (11%).

Після розпаду СРСР Росія мала майже 1 мільйон вчених, посідаючи перше місце у світі за чисельністю наукових кадрів. До 1995 року їхня кількість зменшилася до 518,7 тисячі, до 2000-го — до 426 тисяч, а ще через десять років — до 368,9 тисячі. На початку 2010-х, на тлі високих цін на нафту та зростання витрат на науку, показник незначно зріс (до 379 тисяч), однак, після вторгнення в Україну впав до історичного мінімуму.

Зменшується також кількість винаходів: у 2010–2023 роках кількість патентних заявок у Росії впало на 38% — з 42,5 тисячі до 26,7 тисячі на рік.

Фінансування науки у реальному вираженні (з урахуванням інфляції) скоротилося на 14% у порівнянні з 2015 роком. Додатковим ударом стала війна з Україною: з країни виїхали щонайменше 2,5 тисячі вчених, з яких понад 800 мали міжнародне визнання та публікації у провідних наукових журналах.

За оцінками засновника програми етнічних досліджень у Європейському університеті в Санкт-Петербурзі Дмитра Дубровського, Росія втратила 7-8 тисяч учених.

  • Переважна більшість українців вважають, що включно усі росіяни відповідальні за агресію проти України – таку думку поділяють 76% українців, не згодні з нею 20% респондентів.
  • У дитячих садках Забайкальського краю РФ почнуть викладати курс “Семьеведение”. Дітям розповідатимуть про так звані російські “сімейні цінності” та роль родини в суспільстві.
  • Згідно з офіційними даними, опублікованими в понеділок, за перші шість місяців цього року в Росії зафіксовано найнижчий рівень народжуваності з 1999 року.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.

Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

14 липня Кабінет Міністрів підготував оновлення державної підтримки населення та має затвердити оновлені виплати при народженні дитини, а також підтримку у перші роки її життя. Про це заявив президент Володимир Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем.

13 липня італійський тенісист Яннік Сіннер здобув перемогу на Вімблдоні-2025, третьому у сезоні турніру серії Grand Slam.