Кількість випадків СЗЧ в українському війську зросла вшестеро з 2022-го — Bloomberg
Джерело: Bloomberg
З 2022 року в Україні відкрито майже 96 000 кримінальних справ проти військовослужбовців, котрі покинули свої позиції після початку війни з Росією. Це в шість разів більше, ніж у 2022 році. Більшість справ розпочато цього року.
Багато військових, особливо досвідчених, втомлені і йдуть у СЗЧ, шукаючи перепочинку та можливості побути з родинами.
“Свою роль відіграє втома. Або є особисті обставини, наприклад, коли дружина солдата народжує, – розповідає представник військової служби правопорядку Олександр Гринчук. – Або тому, що нікому очолити взвод, а командир не надав відпустки”.
Він відмовився називати офіційну кількість тих, хто пішов “у самоволку”, розповівши натомість, що 40-60% військових повертаються згодом.
Водночас дезертирство, коли військові йдуть без наміру повертатись, є важчим злочином і трапляється рідше.
Харківський адвокат у справах військовослужбовців і ветеранів Роман Лихачов припускає, що кількість солдатів, які залишили свої частини, може сягати 100 000. За його словами, у деяких кримінальних справах про самовільне залишення військової частини фігурують до 20-30 обвинувачених – і є також солдати, які пішли, але їм ще не пред’явлено звинувачення.
- Верховна Рада в цілому підтримала проєкт закону № 12095 про добровільне повернення на службу для осіб, які вперше самовільно залишили військові частини або дезертирували.
- В Україні заборонять переведення людей із медичною освітою на немедичні посади у війську.
- Кабінет міністрів України ухвалив постанову, якою запроваджують механізм переведень військовослужбовців між частинами за їхньою ініціативою.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.