Комітет Ради визнав корупційні ризики у закупівлі російських ядерних реакторів – Сюмар

Джерело: Вікторія Сюмар/Facebook

Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики визнав наявність корупційних ризиків у законопроєкті №11146, котрий зокрема передбачає закупівлю старих російських ядерних реакторів у Болгарії, повідомила народна депутатка Вікторія Сюмар.

Сюмар наголосила, що Єврокомісія не рекомендувала Болгарії встановлювати ці реактори через ризик залежності від Росії, тоді як в Україні їхню закупівлю планують профінансувати з кредитних коштів без належного юридично-технічного обґрунтування.

Щойно наш комітет антикорупційної політики визнав таким, що містить корупційні ризики в законопроекті 11146, в який тепер засунули закупівлю старих російських ядерних реакцій в Болгарії. Які болгарам не рекомендувала встановлювати Єврокомісія через майбутню залежність від РФ, — зазначила нардепка.

За її словами, лише вартість реакторів становить 600 мільйонів євро, а загальна сума корупційної схеми перевищує мільярд доларів.

В Україні за корупційною схемою вартістю понад мільярд доларів майбутня залежність від РФ чомусь взагалі не турбує, – зазначила депутатка.

Сюмар висловила вдячність колегам за принципову позицію та друге голосування, котрим “Комітет визнав корупцію – корупцією”.

Додамо, раніше про те, що Верховна Рада України може найближчим часом розглянути законопроєкт, який передбачає придбання обладнання для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, написав нардеп Володимир В’ятрович.

Законопроєкт № 11392, який спочатку стосувався спрощення умов ведення господарської діяльності, був суттєво змінений під час підготовки до другого читання. Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, очолюваний нардепом від “Слуги народу” Андрієм Герусом, запропонував нову редакцію документа. Вона фактично повторює раніше відхилений парламентом законопроєкт про закупівлю ядерних реакторів.

Слідкуйте за руками. Проєкт до другого читання називається тепер “Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції”. Весь текст ухваленого за основу законопроєкту 11392 комітет тупо викинув, а натомість вставив абсолютно новий текст на зовсім іншу тему, який по суті повторює скандальний законопроєкт про російські енергоблоки для ХАЕС, — написав він.

За даними В’ятровича, Головне юридичне управління Верховної Ради вказало на порушення регламенту під час зміни змісту законопроєкту. У висновку зазначено, що внесені зміни суперечать принципу рівності суб’єктів господарювання, закріпленому в Конституції та Господарському кодексі України.

Інший народний депутат Ярослав Железняк заявив, що НАБУ відкрило справу щодо розтрати 430 млн грн на будівництві нових атомних блоків. За його словами, група нардепів декілька місяців збирала факти, як кошти спрямовували на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.

І наші енергетичні корупціонери забули, що Парламент не давав такого права. Що прямо суперечить закону. Всі ці факти та дані зібрані і передані до НАБУ. Там достатньо. Тому, бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання, — написав Железняк.

Болгарія пропонує продати Україні реактори, які спочатку були виготовлені для АЕС “Белене”. Нині вони зберігаються на її території та не використовуються. Очікується, що добудова енергоблоків на ХАЕС допоможе зміцнити енергетичну незалежність України, особливо в умовах війни, коли понад 70% електроенергії країна отримує з атомних станцій.

Угода має як прихильників, так і критиків. Представники ядерного сектору США, зокрема Інститут ядерної енергетики (NEI), заявили про підтримку завершення будівництва Хмельницької АЕС. Водночас офіційні особи ЄС виключили можливість участі Євросоюзу у фінансуванні цієї закупівлі, а низка громадських організацій та депутатів висловлюють побоювання щодо прозорості процесу.

Раніше парламент кілька разів відмовлявся ухвалити рішення про закупівлю цих реакторів. Однак після заяви президента Володимира Зеленського, який підтримав проєкт добудови ХАЕС, можливість його схвалення зросла. Коли саме законопроєкт винесуть на голосування, поки що невідомо.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.