Краби та інші молюски відчувають біль, коли їх готують у киплячій воді

Джерело: Daily Mail

Зоологи шведського університету Гетеборга виявили, що краби та інші молюски, зокрема омари, відчувають біль, коли їх живцем кидають у киплячу воду для приготування страви.

У межах досліджень фахівці проводили сканування мозку, аби побачити, як нервова система крабів реагує на больові подразники. Фактично, це відкриття – перший доказ того, що краби відчувають біль так само як і люди.

Для досліджень команда обрала частково паралізованих прибережних крабів. До пучків їхніх нервів – ганглій, які є основою центральної нервової системи ракоподібних – прикріпили електроди, піддаючи їх болючій хімічній та фізичній стимуляції з використанням оцтової кислоти і спеціальних зондів.

Результати показали, що стрес чи пошкодження клешень, вусиків і ніг викликали сплеск електричної активності в пов’язаних із ними гангліях.

За словами одного з аспірантів, який проводив дослідження, фактично це вказує на те, що під час впливу больового подразника на тканини ракоподібних цей подразник передавався в їхній мозок. Щобільше, дані вказують на те, що реакції були тривалими й інтенсивними.

Далі вчені протестували ті самі ділянки за допомогою нехворобливих стимулів, як-от солона вода, але не побачили такої самої реакції. Це стало підтвердженням того, що попередні реакції не були рефлексом, а були реакцією на біль.

Подібні дослідження проводили раніше, однак лише зараз фахівці довели, що ракоподібні мають ноцицептори, які вважають ключовим критерієм для того, аби розуміти, що створіння відчуває біль.

Автори наголосили, що проводили досліди лише на крабах, але те, що відчувають вони, ймовірно, відчувають більшість ракоподібних зі схожою структурою та нервовою системою.

Відтак фахівці закликали негайно заборонити варіння крабів живцем.

3 грудня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час телефонної розмови з главою РФ Володимиром Путіним обговорив нинішню ситуацію у Сирії. Він заявив, що Анкара, підтримуючи територіальну цілісність Сирії, прагне “справедливого та довгострокового врегулювання”.

Сполучені Штати Америки спорядять Україні три різних типи систем дистанційного мінування, зокрема протипіхотних мін у межах анонсованого пакету військової допомоги. 

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав відтермінувати можливі мирні переговори з Росією, доки Україні постачать достатньо військової допомоги західні союзники. За його словами, це необхідно, щоб Київ зміцнив свої позиції на полі бою та здобув перевагу у перемовинах.

Агентство з розшуку та менеджменту активів отримало офіційний звіт оцінки щодо спортивної бази екснардепа Віктора Медведчука, яку рішенням суду передали в управління Агентства.

З січня 2025 року іспити з водіння в Литві проводитимуться виключно литовською або іншими офіційними мовами Європейського Союзу, за винятком випадків, котрі стосуються громадян України.