Країни-члени НАТО збільшують оборонні бюджети через заяви Трампа

Джерело: Bloomberg

Цього року 18 із 31 країн-членів НАТО виконають цільові витрати Альянсу на оборону – 2% ВВП. Це те, чого вимагає кандидат у президенти США Дональд Трамп у своїх перевиборчих заявах.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що “європейські союзники витрачають більше” на досягнення цілі блоку – витрачати щонайменше 2% ВВП на оборону. Водночас, додав він, деяким країнам ще потрібно “пройти шлях”, аби досягти “реального прогресу”.

Така заява Столтенберга прозвучала після того, як президент США Джо Байден розкритикував Дональда Трампа, який нещодавно заявив, що дозволить РФ атакувати тих членів НАТО, які не сплачують внески в Альянс. За словами Байдена, такі заяви є “небезпечними” та “неамериканськими”.

Відповідаючи на запитання про слова Трампа, Столтенберг сказав, що НАТО протягом 75 років запобігає будь-якому нападу на країни-члени Альянсу.

“Ми зробили це, тому що всі союзники по НАТО абсолютно чітко повідомляли в будь-який час, що ми тут, щоб захистити всіх союзників. Ми не повинні давати місця для прорахунків або непорозумінь у Москві щодо нашої готовності, нашої відданості та рішучості захищати всіх союзників”, – наголосив він.

За словами Столтенберга, з моменту інвестиційної обіцянки 2014 року європейські союзники та Канада додадуть понад 600 мільярдів доларів на оборону. Минулого року відбулося безпрецедентне зростання на 11% серед європейських союзників і Канади, – додав він.

Один із дипломатів НАТО повідомив, що перспектива повернення Трампа у Білий дім викликала активніші розмови серед союзників про те, що Європа може зробити, щоб забезпечити інвестування США в трансатлантичну безпеку.

Окрім збільшення витрат на оборону та допомоги Україні, союзники також повинні приділяти більше часу роботі над питаннями, які президент США вважатиме важливими, включаючи Китай, сказав дипломат, на умовах анонімності.

Союзники також обговорюють, як поводитися з Трампом на саміті НАТО – тобто за допомогою поєднання лестощів і твердої позиції щодо ключових питань, додав дипломат.

Залучення найбагатшого та наймогутнішого члена НАТО до альянсу є критично важливим. Згідно з останнім щорічним звітом НАТО, на США припадає переважна більшість витрат блоку на оборону.

З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.

 Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.

2 липня внаслідок вибуху поблизу Житомира загинули щонайменше дві особи. Глава Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко повідомив деталі інциденту, зазначивши, що у населеному пункті десятки знищених будівель та багато постраждалих, зокрема діти.

1 липня журналіста Максима Коцюбинського доправили до відділку поліції в Києві вже після того, як він відзняв матеріал про те, що міністерка юстиції Ольга Стефанішина користується квартирою, котру не вказала у декларації.

У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.