Кремль, ймовірно, тисне на Центробанк РФ через інфляцію, спричинену війною – ISW

Джерело: ISW

За оцінками аналітиків, Кремль тисне на Центробанк Росії через високу процентну ставку і з метою приховати інфляцію, спричинену війною РФ в Україні.

Згідно з непідтвердженими даними, існує напруженість між головою російського Центрального банку Ельвірою Набіулліною та Кремлем через високу процентну ставку та монетарну політику Росії під час війни.

23 березня російське джерело заявило, що Рахункова палата Ради Федерації нещодавно ініціювала перевірку Центрального банку Росії, зокрема його монетарної політики з 2022 по 2024 роки та впливу процентної ставки на інфляцію, бюджетні витрати та інвестиції.

Джерело зауважило, що група лобістів з великого російського бізнесу домагається зниження процентної ставки.

“ISW не може незалежно перевірити це твердження внутрішнього джерела та не спостерігає за іншими звітами про ймовірний аудит”, – йдеться у звіті.

При цьому вказано, що російська інфляція зростає через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, і російський Центральний банк у грудні 2024 року вирішив зберегти ключову процентну ставку на рівні 21 відсотка – найвищу російську процентну ставку з 2003 року – як частину зусиль зі стримування зростаючих темпів інфляції.

“Протягом останніх місяців Кремль зазначав, що рівень інфляції становить приблизно 9-10 відсотків, але ці цифри, ймовірно, набагато нижчі від фактичного рівня інфляції, який, ймовірно, ближче до 20-25 відсотків. Нинішня процентна ставка в Росії, швидше за все, мала б бути вищою, і Кремль, ймовірно, чинив тиск на Центральний банк, щоб той утримав ставку на рівні 21 відсотка, тоді як Центральний банк мав її підвищити, щоб приборкати інфляцію”, – зауважили аналітики.

За словами фахівців, президент Росії Володимир Путін спробував перекласти провину за зростання інфляції на Центральний банк, зокрема Набіулліну.

“Аудит Центрального банку може бути частиною постійних зусиль Кремля застосувати політичний тиск на банк, щоб запобігти подальшому підвищенню процентної ставки понад поточну в 21 відсоток, впоратися з очікуваннями та розчаруванням російського бізнесу, а також сприяти наративу Кремля про економічну стабільність Росії. Постійне маніпулювання рішеннями Центрального банку з боку Кремля, ймовірно, заважає російському уряду проводити розумну монетарну політику військового часу”, – резюмували аналітики.

З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.

 Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.

У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.

Рішення адміністрації Дональда Трампа зупинити частину військової допомоги Україні стосувалось озброєння, вже розміщеного на складах у Польщі.

Народний депутат Олексій Гончаренко та Центр стратегічних комунікацій спростували інформацію щодо скасування американських санкцій проти Росії.