Китай може обігнати Францію і США за кількістю побудованих АЕС – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
До наступного десятиліття Китай може обігнати Францію та США і стати провідним виробником атомної енергії. В країні на сьогодні будується 30 нових атомних електростанцій.
На китайському острові Хайнань завершується будівництво Linglong One, першого у світі невеликого модульного ядерного реактора для комерційних цілей. Це частина національної програми атомних електростанцій, метою якої є зменшення залежності від вугілля та імпортного палива.
Китай затверджує створення атомних електростанцій з 1981 року, і тепер країна може обігнати Францію та США за кількістю побудованих АЕС до 2030 року. BloombergNEF прогнозує, що Китай, де будується 30 нових реакторів, витратив мільярди на дослідження та експерименти. Linglong One, що був схвалений Міжнародним агентством з атомної енергії, буде завершений до кінця наступного року.
Китайська стратегія включає масштабні державні інвестиції, стандартизацію конструкцій реакторів та армію навчених працівників. Це дозволяє уникнути перевищення витрат і затримок, подібних до тих, що спостерігаються на Заході. Наприклад, низька відсоткова ставка на позики значно знижує вартість ядерної енергії, роблячи її конкурентоспроможною.
Китай також зосереджений на розвитку реакторів нового покоління, таких як Hualong One з розширеними системами безпеки. Половина нових і планованих реакторів належать до цієї категорії.
Крім того, Китай розпочав комерційну діяльність на Shidaowan One, першому в світі високотемпературному газоохолоджуваному реакторі четвертого покоління, який може розташовуватися далеко від узбережжя.
Для подальшого розвитку ядерної енергетики Китай також представив національну компанію, яка прискорить розробку ядерного синтезу. Частка країни у світових ядерних патентах зросла з 1,3% до 13,4% з 2008 по 2023 рік, що демонструє її лідерство в цій сфері.
Попри успіхи, Китай стикається з питаннями безпеки та геополітичними викликами. Ймовірний витік на заводі Тайшань у 2021 році викликав занепокоєння, хоча Китай заперечив цей інцидент. Крім того, усі реактори побудовані поблизу прибережних мегаполісів, що вимагає розвитку внутрішніх проєктів, щоб досягти цільових показників потужності.
Китай використовує ядерні технології для зміцнення міжнародних зв’язків, але геополітична напруженість перешкоджає реалізації амбітних планів, зокрема у Великій Британії. Однак, навіть якщо західні країни не бажають імпортувати китайські ядерні технології, вони можуть скористатися китайською моделлю розвитку, яка демонструє значні кроки до чистої, цілодобової енергії.
Китайський посланник Цуй переконаний, що китайська модель працює і може прокласти шлях до ядерного відродження. Він порівняв цей шлях з настанням “нової весни”.
- Всупереч санкціям проти РФ, атомна корпорація “Росатом” залучена до будівництва понад третини нових реакторів у Китаї, Індії, Ірані та Єгипті. Росія залишається провідним експортером атомних електростанцій.
- Голова російського космічного агентства “Роскосмос” Юрій Борисов зав про план РФ та Китаю збудувати атомну електростанцію на поверхні Місяця.
15 грудня відзначається День утворення організації ООН з охорони навколишнього середовища та Міжнародний день чаю. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Павла.
За даними синоптиків, у неділю, 15 грудня, в низці областей України очікуються опади у вигляді мокрого снігу, подекуди – пориви вітру до 20 м/с.
Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.