Китай перетворює бджіл на кіборгів для військової розвідки

Джерело: Telegraph, South China Morning Post

У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.

Команда професора Чжао Цзеліана з Пекінського технологічного інституту розробила найлегший у світі мозковий контролер – його вага всього 74 міліграми, що менше за дрібку солі. Пристрій кріпиться на спині робочої бджоли й через три мікроголки передає команди безпосередньо в мозок. За результатами експериментів, дев’ять із десяти бджіл успішно реагували на вказівки.

Науковці вважають, що такі бджоли можуть літати в недоступні для людини або техніки зони, вести спостереження, збирати дані завдяки камерам, мікрофонам і сенсорам, і передавати їх оператору. Їх можна використовувати як розвідників у містах, під час бойових дій, антитерористичних операцій чи пошуку наркотиків.

Наукова стаття команди Чжао, опублікована в журналі Chinese Journal of Mechanical Engineering, підкреслює, що кіборг-комахи мають низку переваг перед штучними аналогами – вони краще маскуються, легше пристосовуються до середовища і працюють довше.

Китай – не єдина країна, що розвиває цю технологію. Схожі досліди проводили в Сінгапурі, Японії та США. Наприклад, у М’янмі після землетрусу з балами 7,7 по шкалі Ріхтера використовували тарганів-кіборгів для пошуку постраждалих.

Втім, про готовність цієї технології до практичного використання говорити рано. Зокрема, головною проблемою залишаються батареї – чим довший заряд, тим більша вага, а бджоли просто не витримують навантаження. Крім того, одна й та сама система не працює з різними видами комах – їхні нервові центри реагують на сигнали по-різному.

У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.

Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про затвердження засад державної мовної політики, в якому серед загроз для російської мови згадується використання іноземних слів. У документі йдеться, що чужомовна лексика нібито підриває “єдину культурно-цивілізаційну спільність Руського миру”.

Алергічний кон’юнктивіт – це реакція на подразники, як-от пилові кліщі, пилок чи шерсть тварин. Очі стають червоними, сверблять, сльозяться та набрякають. Хоча симптоми можуть виглядати лячно, у більшості випадків допомагають прості домашні методи: антигістамінні препарати, охолоджувальні компреси та краплі для очей.

Британське видання The Economist опублікувало оцінку темпів російського наступу в рамках кампанії, яку воно називає “Літній наступ 2025” і яка, за їхніми даними, стартувала 1 травня. Згідно з аналізом, у середньому Росія просувається на 15 квадратних кілометрів щодня – це приблизно розмір міжнародного аеропорту Лос-Анджелеса.