Лижники забруднюють гори «вічними хімікатами» – дослідження
Джерело: The Guardian
Лижники залишають “вічні хімікати” в снігу на гірськолижних трасах, які з таненням снігу потрапляють в підземні води та осідають в грунті.
Пер- та поліфторалкільні речовини (PFAS) – це група з приблизно 10 000 хімічних речовин, створених людиною, які часто застосовуються в промисловості, зокрема при виготовленні багатьох споживчих товарів. Через свою стійкість до розпаду у навколишньому середовищі їх називають “вічними хімікатами”.
Дослідження, проведені Інститутом Джеймса Хаттона в Абердині та Університетом Граца в Австрії, показали, що 14 різних типів хімікатів PFAS, які зазвичай використовуються в лижному воску, були знайдені в ґрунтах сімейних гірськолижних місць в австрійських Альпах. На цих курортах концентрація хімікатів була значно вищою, ніж там, де лижники не катаються.
За словами провідної дослідниці Вікторії Мюллер, навіть там, де немає катання на лижах, все одно спостерігаються невеликі зростання концентрації цих хімічних сполук, оскільки вони дуже широко поширилася в навколишньому середовищі за останні роки.
Лижники використовують віск, щоб зробити лижі більш слизькими і швидше кататися по трасі. Результати дослідження свідчать, що хімічні речовини в воску залишаються в снігу надовго після того, як лижник досягає нижньої частини схилу.
Зазначається, що лижний віск, що містить хімічні речовини PFAS, нещодавно був заборонений на деяких найкращих курортах і в професійних гонках через ймовірну токсичність.
- У новаторському дослідженні науковці виявили, що вода у пляшках, що продається в магазинах, може містити в 10-100 разів більше частинок пластику, ніж передбачалося раніше. Адже наночастинки настільки дрібні, що їх неможливо побачити під мікроскопом.
У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.
У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.
Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.
3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.