Лижники забруднюють гори «вічними хімікатами» – дослідження

Джерело: The Guardian

Лижники залишають “вічні хімікати” в снігу на гірськолижних трасах, які з таненням снігу потрапляють в підземні води та осідають в грунті.

Пер- та поліфторалкільні речовини (PFAS) – це група з приблизно 10 000 хімічних речовин, створених людиною, які часто застосовуються в промисловості, зокрема при виготовленні багатьох споживчих товарів. Через свою стійкість до розпаду у навколишньому середовищі їх називають “вічними хімікатами”.

Дослідження, проведені Інститутом Джеймса Хаттона в Абердині та Університетом Граца в Австрії, показали, що 14 різних типів хімікатів PFAS, які зазвичай використовуються в лижному воску, були знайдені в ґрунтах сімейних гірськолижних місць в австрійських Альпах. На цих курортах концентрація хімікатів була значно вищою, ніж там, де лижники не катаються.

За словами провідної дослідниці Вікторії Мюллер, навіть там, де немає катання на лижах, все одно спостерігаються невеликі зростання концентрації цих хімічних сполук, оскільки вони дуже широко поширилася в навколишньому середовищі за останні роки.

Лижники використовують віск, щоб зробити лижі більш слизькими і швидше кататися по трасі. Результати дослідження свідчать, що хімічні речовини в воску залишаються в снігу надовго після того, як лижник досягає нижньої частини схилу.

Зазначається, що лижний віск, що містить хімічні речовини PFAS, нещодавно був заборонений на деяких найкращих курортах і в професійних гонках через ймовірну токсичність.

Вночі 2 березня російські окупанти завдали ударів безпілотниками по місту Харків, внаслідок чого спалахнула пожежа.

Найбагатша людина Азії, індійський бізнесмен Мукеш Амбані, організовує вечірку на честь весілля його сина, на яку запрошено майже 1200 осіб.

Друга за величиною лісова пожежа в історії Техасу охопила понад 1,1 мільйона акрів та вбила тисячі великої рогатої худоби.

Україна може отримати перші снаряди протягом кількох тижнів в рамках чеської ініціативи із закупівлі 800 тисяч боєприпасів для України з-за меж ЄС, яку спільно фінансують різні держави.

Згідно з оцінками, опублікованими в The Lancet, більше мільярда людей у ​​всьому світі страждають від ожиріння.