Макрон: Британія і Франція пропонують на місяць встановити перемир’я в Україні

Джерело: Емманюель Макрон в інтерв’ю Le Figaro

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Лондон й Париж пропонують встановити в Україні перемир’я на один місяць зокрема із забороною ударів по енергетичній інфраструктурі.

В інтерв’ю Макрон наголосив, що Європа не вірить у припинення вогню, досягнуте лише за домовленістю між США та Росією, оскільки Володимир Путін прагне використати будь-яке перемир’я для послаблення України, зокрема через її демілітаризацію.

За словами Макрона, альтернативним варіантом може стати тимчасове припинення бойових дій “у повітрі, на морі та в енергетичному секторі”. Це дало б змогу європейським країнам долучитися до переговорного процесу та забезпечити кращий контроль над ситуацією. Водночас президент Франції визнав, що перевірити дотримання такого перемир’я буде надзвичайно складно, адже лінія фронту в Україні нині простягається на відстань, еквівалентну від Парижа до Будапешта.

Глава Франції також зауважив, що найближчими тижнями введення європейських миротворчих сил в Україну не передбачене, однак у майбутньому це може стати частиною мирного врегулювання. Він акцентував, що Франція виступає за мир в Україні, проте не за будь-яку ціну. Безпекові гарантії мають залишатися ключовою умовою будь-яких переговорів.

Ми хочемо миру для України. Але ми не хочемо його за всяку ціну, без гарантій, – зазначив він.

Макрон також наголосив на необхідності посилення обороноздатності Європи, оскільки Росія щороку витрачає 10% свого ВВП на військові потреби. Зокрема він запропонував встановити новий європейський оборонний бюджет на рівні 3-3,5% ВВП, що стане однією з головних тем зустрічі 6 березня. За попередніми оцінками, на посилення колективної безпеки знадобиться щонайменше 200 мільярдів євро.

Окремо Макрон заявив, що Франція розглядає можливість розміщення своєї ядерної зброї на території союзників у разі потреби, щоб компенсувати потенційне зменшення присутності США. Він також визнав, що його попередні спроби налагодити діалог із Росією не дали результатів. На його думку, нині Європа опинилася в ситуації стратегічної ізоляції — зі зростаючою загрозою зі сходу та зменшенням підтримки із заходу.

Я вірив у те, що автономну Європу можна побудувати, відновивши відносини з росією. Я щиро думав про це, телефонуючи путіну до і після початку широкомасштабного вторгнення в Україну в 2022 році. Зрештою, ми не досягли успіху — тепер європейці самі по собі, із загрозою на сході і покинуті на заході, – резюмував Макрон.

Додамо, президент Чехії Петер Павел наголосив на необхідності сформувати “широку коаліцію” країн-союзниць з метою підтримки “справедливого миру в Україні”. Павел акцентував, що “мир” на умовах агресора є капітуляцією.

Раніше прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що Велика Британія та Франція працюватимуть спільно з Україною, щоб представити мирний план США.

За словами прем’єра, після обговорень із Зеленським, Трампом і Макроном досягнуто домовленості про те, що Велика Британія разом із Францією та, “можливо, одним або двома іншими” країнами працюватимуть з Києвом, щоб зупинити війну. Далі цей мирний план представлять США.

Також Стармер заявив, що США мають надати гарантії безпеки у разі, якщо Європа погодиться розпочати в Україні миротворчу операцію. Він зазначив, що вважає своїм завданням виступити мостом між президентами України та США. При цьому глава британського уряду додав, що не вважає поведінку Зеленського у Вашингтоні неправильною.

На думку Стармер, Дональд Трамп хоче бачити міцний мир в Україні, попри його риторику та ставлення до Зеленського.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.