Мазут із російських танкерів з-під Анапи дістався узбережжя Абхазії

Джерело: sputnik-abkhazia

Фахівці лабораторії Абхазького центру екологічного моніторингу виявили у прибережних водах мазут, що опинився в Чорному морі після аварії російських танкерів у Керченській протоці в грудні 2024 року.

Як зазначила кліматологиня Асіда Ахсалба, поблизу узбережжя зафіксовано перевищення допустимої концентрації нафтопродуктів у морській воді. За її словами, мазут, що дістався берегів регіону, нібито не становить загрози для мешканців і туристів.

Ахсалба пояснила, що на поширення нафтопродуктів вплинуло літнє потепління, адже при низьких температурах мазут опускається на дно, тоді як при нагріванні стає текучим.

Водночас через відсутність сучасного обладнання в окупованій Росією Абхазії екологи не мають змоги досліджувати воду на великих глибинах, тому точна кількість пального, що осіла на дні, невідома. Також через технічні обмеження в регіоні неможливо здійснювати регулярний моніторинг стану повітря та ґрунтів, які також могли постраждати від забруднення.

У Керченській протоці вранці 15 грудня 2024 року зазнали аварії два російські танкери “Волгонефть-212” та “Волгонефть-239”. Внаслідок сильних хвиль корпуси суден розламалися навпіл, що призвело до витоку мазуту у воду. На борту суден було понад 9200 тонн мазуту. Щонайменше 4000 тонн потрапили у Чорне море, спричинивши забруднення берегової лінії Краснодарського краю та тимчасово окупованого Криму.

За оцінками науковців, цей витік став найбільшим за всю історію мореплавства в Чорному морі.

Голова Роспоживслужби РФ Анна Попова попередила, що пляжі Анапи не відповідають санітарним вимогам для безпечного літнього відпочинку. Натомість, за її словами, пляжі окупованого Криму та Севастополя “повністю очищені”.

Міністр природних ресурсів РФ Олександр Козлов заявив, що повну очистку планують завершити до травня 2026 року. Однак незалежні екологи прогнозують, що повна ліквідація наслідків займе від трьох до десяти років.

Додамо, після аварії танкерів жителі Анапи записали відеозвернення до глави РФ Володимира Путіна з вимогою відправити “професійні ресурси” для ліквідації наслідків розливу нафтопродуктів після катастрофи російських танкерів у Чорному морі.

У зверненні наголосили, що до регіону відправили 5 тис. волонтерів та рятувальників, проте навіть 50 тис. осіб замало для лиха такого масштабу. Водночас первинні ліквідаційні роботи не можна затягувати на місяці, оскільки “отрути, що проникають, щомиті отруюють довкілля”. Жителі Анапи закликали залучити науково-дослідні інститути для нейтралізації отруйних речовин та ветеринарні служби для порятунку фауни регіону.

Також мовилося про відсутність засобів захисту у волонтерів. Вони зазначили, що результати інтоксикації можуть виявитися як одразу, так і через невизначений період часу у вигляді незворотної шкоди здоров’ю, “зокрема до генетичних мутацій”.

Згодом Путін запровадив режим надзвичайної ситуації (НС) федерального рівня через масштабний розлив мазуту після аварії двох танкерів у Керченській протоці.

Зауважимо, міжнародна екологічна організація Greenpeace попередила про можливість масштабної техногенної катастрофи у Чорному морі через розлив російських нафтопродуктів у Керченській протоці.

  • До національного природного парку “Тузлівські лимани”, розташованого в Одеській області, прилетіли птахи, забруднені мазутом. Це сталося після аварії двох російських танкерів у Керченській протоці, що спричинило забруднення води нафтопродуктами.
  • На тимчасово окупованій російськими військами території Запорізької області виявлено дві ділянки забруднені мазутом з російських танкерів, які затонули в Чорному морі.
  • У 14 місцях Чорного моря зафіксовано нові випадки викидів мазуту, який потрапив у воду після аварії двох російських танкерів 15 грудня.
  • Витік мазуту з російських танкерів ставить під удар екосистему Криму.

У Києві активісти зафіксували незаконні роботи на території пам’ятки культурної спадщини – палацу останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Міністерство культури запевнило, що жодних дозволів не надавало. Забудовника вже оштрафували, роботи на об’єкти зупинили.

Ізраїль розглядає можливість нової військової операції проти Ірану, якщо отримає докази про відновлення програми зі збагачення урану, повідомляють поінформовані джерела.

У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.

Адміністрація президента США Дональда Трампа позбавила ісламістське угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам” статусу іноземної терористичної організації.

7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.