Між Ефіопією та Еритреєю може спалахнути нова війна – Reuters

Джерело: Reuters

Між давніми ворогами Ефіопією та Еритрею може спалахнути війна, що загрожує черговою гуманітарною катастрофою в Африці.

Як повідомляє Reuters, прямі зіткнення між двома найбільшими арміями Африки можуть стати “смертельним ударом” для історичного зближення, за яке прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед отримав Нобелівську премію миру в 2019 році. Крім того, до війни можуть долучитись інші держави регіону.

Це також, ймовірно, створить ще одну кризу в регіоні, де скорочення допомоги ускладнило зусилля з надання допомоги мільйонам людей, які постраждали від внутрішніх конфліктів у Судані, Сомалі та Ефіопії.

“У будь-який момент може спалахнути війна між Ефіопією та Еритреєю”, – написав у понеділок генерал Цадкан Гебретенсе, віцепрезидент тимчасової адміністрації в ефіопському регіоні Тиграй.

Громадянська війна 2020-2022 років у Тиграї між Народним фронтом визволення Тиграю (НФВТ) і центральним урядом Ефіопії забрала життя сотень тисяч людей.

Побоювання нового конфлікту пов’язані з тим, що минулого року НФВТ розколовся на дві фракції: одна зараз керує Тиграєм з дозволу федерального уряду Ефіопії, інша виступає проти цього.

Фракція, яку Цадкан звинуватив у прагненні до союзу з Еритреєю, захопила контроль над північним містом Адіграт.

Федеральний уряд Ефіопії ніяк не прокоментував напруженість. Міністр інформації Еритреї відкинув попередження Цадкана як “войовничий психоз”.

Однак, за даними британської організації Human Rights Concern, в середині лютого Еритрея оголосила загальнонаціональну військову мобілізацію, а Ефіопія розгорнула війська біля еритрейського кордону цього місяця.

Пейтон Кнопф і Александр Рондос, колишні посли США і ЄС в регіоні, кажуть, що перспективи нової війни реальні.

“Погіршення політичної ситуації і ситуації з безпекою в Тиграї – це сухий трут, який чекає на сірник”, – пишуть вони в есе для американського видання Foreign Policy в середу.

Історія протистояння між країнами

Відносини між Ефіопією та Еритреєю вже давно напружені. Еритрея відокремилася від Ефіопії в 1993 році після 30-річної боротьби за незалежність. Потім сусіди вели прикордонну війну 1998-2000 років.

Вони формально залишалися у стані війни до 2018 року, коли лідери країн домовилися про нормалізацію відносин. Еритрейські війська навіть підтримували федеральні сили Ефіопії проти повстанців на чолі з НФВТ під час громадянської війни в Тиграї. Але виключення Еритреї з подальших мирних переговорів знову охолодило відносини.

Еритрейські посадовці обурені неодноразовими публічними заявами прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед з 2023 року про те, що Ефіопія, яка не має виходу до моря, має право на доступ до моря. Деякі аналітики вважають це неявною погрозою військових дій проти Еритреї, яка простягається на узбережжі Червоного моря.

У жовтні минулого року Еритрея, авторитарна та острівна держава, підписала пакт про безпеку з Єгиптом і Сомалі, який широко розглядався як такий, що спрямований на протидію потенційним експансіоністським амбіціям Ефіопії.

25 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль зауважив, що наразі уряд продовжує реформу МСЕК, тоді як  усі залучені міністерства та відомства злагоджено співпрацюють і реалізують поставлені завдання. 

Російські війська 25 березня обстріляли Куртівку Донецької області. Внаслідок ймовірного удару ФАБом загинули 36-річна жінка зі своєю 3-річною дитиною.

У РФ опублікували офіційний список російських та українських об’єктів, котрі не можна обстрілювати впродовж 30-денного перемир’я відповідно до домовленостей, досягнутих у Саудівській Аравії.

Сили оборони ліквідували на війні російського спортсмена-паралімпійця Олександра Работницького, срібного призера Паралімпійських ігор 2020 року в Токіо. Окупант пішов на фронт добровольцем.

Заступник начальника ГУР МО України генерал-майор Вадим Скібіцький розповів, що РФ розробила прогноз воєнних конфліктів до 2045 року, в якому передбачила 15 можливих сценаріїв. Війну проти України Кремль планує завершити до 2026 року, оскільки затяжна боротьба завадить йому конкурувати зі США та Китаєм.