МКС блокує спроби України створити спецтрибунал, який судитиме керівництво РФ – ЗМІ

Джерело: The Guardian

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) блокує спроби України створити спеціальний трибунал, який матиме повноваження судити керівництво Росії за скоєні в Україні воєнні злочини.

Про це повідомив один із прихильників створення міжнародного трибуналу Філіп Сендс. Минулого тижня на конференції у Лондоні він звинуватив прокурора МКС Каріма Хана та деяких інших суддів у тому, що вони – проти ідеї спеціального міжнародного трибуналу не через принципові міркування, а у зв’язку з боротьбою за власні інтереси.

Дебати щодо того, чи можна переконати ООН створити спецтрибунал – окремий від МКС – для суду над найвищим керівництвом Росії, чи залишити цей процес менш авторитетним судам України, тривали рік і зайшли у глухий кут.

Україна розчарована такою ситуацією і закликала Велику Британію взяти ініціативу на себе.

МКС має право звинувачувати певних осіб у воєнних злочинах, однак він не має юрисдикції щодо воєнних злочинів росіян, оскільки РФ не ратифікувала Римський статут. Саме тому на цей час МКС інкримінує президенту Росії Володимиру Путіну лише звинувачення у крадіжці дітей з України.

За словами Сендса, ймовірність створення спецтрибуналу викликає занепокоєння у деяких членів G7, а саме США, Великої Британії та Франції, які остерігаються, що це створить прецедент, який призведе до висунення звинувачень іншим світовим лідерам.

“Для того, аби цей глухий кут тривав, в основному потрібно допомагати лише одній стороні – Росії. Це свідчить, що Захід розділений і нездатний діяти навіть у цьому питанні”, – додав Сендс.

За його словами, потрібно шукати об’єднання між українським та міжнародним трибуналом, наголосивши, що спецтрибунал не применшуватиме ролі МКС.

“Жахливий інцидент полягає у тому, що через 3-4 роки будуть висунуті звинувачення низці молодих людей, однак люди у верхівці залишаться непокараними”, – зауважив Сендс.

Залишаються побоювання, що Генеральна асамблея ООН або Рада Безпеки можуть не проголосувати за створення спецтрибуналу, зменшуючи його міжнародну легітимність. Росія, наприклад, могла б накласти вето на будь-який трибунал, якби Раду безпеки попросили створити такий орган.

Така ж ситуація виникне і з Генасамблеєю ООН, вважає Френк Хоффмейстер, голова юридичного департаменту закордонних справ ЄС.

Він пояснив, що 140 країн на Генасамблеї ООН підтримали засудження повномасштабного вторгнення РФ в Україну, тоді як менше сотні держав підтримали створення реєстру збитків, завданих Україні Росією.

“Я не знаю, скільки б ви отримали голосів, якби сказали: “Покараймо Путіна”. Якщо підтримки – недостатньо, вся справа мертва і це запорука невдачі”, – наголосив Хоффмейстер.

Ще один варіант для створення спецтрибуналу полягає у тому, щоб Рада Європи заснувала орган через багатосторонню угоду, але це було б підтвердженням виключення Глобального півдня з міжнародного правосуддя, де домінує Захід.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.