МОЗ відповіло на поширені питання про відпуск електронних рецептів

Джерело: Урядовий портал

Міністерство охорони здоров’я України відповіло на найбільш поширені питання про користування цифровою послугою – електронним рецептом.

За даними МОЗ, з початку їх впровадження виписано понад 62 млн електронних рецептів на лікарські засоби, з яких лише понад 1,26 млн – за власні кошти пацієнта.

“Електронний рецепт дозволяє не тільки отримати потрібні ліки у зручний спосіб. Разом з іншими цифровими інструментами він допомагає лікарю більш ефективно призначати лікування пацієнту завдяки доступу до історії хвороб пацієнта, даних про його супутні захворювання, інші лікарські засоби, які приймає пацієнт, тощо. За потреби лікарі можуть створювати план лікування та з часом – відстежувати результати лікування пацієнта”, – пояснили у відомстві.

У зв’язку з цим МОЗ відповіло на поширені питання щодо використання е-рецепта.

Чи може лікар виписати електронний рецепт дистанційно?

Так, це можливо, зокрема, й у разі хронічних, тривалих чи рецидивуючих захворювань – лікар може виписати електронний рецепт на ліки дистанційно, тобто без проведення особистого прийому (за винятком пацієнтів, які проходять замісну підтримувальну терапію).

Водночас існують ситуації, коли лікар може визначити доцільність та необхідність призначення деяких рецептурних ліків виключно на огляді, керуючись відповідними алгоритмами, протоколами лікування та за необхідності провівши додаткові тестування. Тож у випадку погіршення самопочуття у міністерстві рекомендують у будь-якому разі сконтактувати з лікарем або звернутися у медичний заклад для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Що робити, якщо виникли технічні проблеми під час виписування електронного рецепта, приміром, неправильно вказане дозування препарату?

Якщо під час погашення е-рецепта фармацевт помітив помилку у дозуванні лікарського засобу в електронному рецепті, то фармацевт має скасувати недійсний рецепт та порекомендувати вам звернутися до лікаря за новим рецептом. Зробити це можна навіть дистанційно. Якщо це технічна помилка, лікар повідомить про це в підтримку медико-інформаційної системи, з якою він працює, для коригування інформації.

Чи може фармацевт бачити в рецепті діагноз та іншу медичну інформацію про моє здоровʼя?

Ні, електронний рецепт не містить діагнозу та жодної іншої медичної інформації. Натомість е-рецепт містить лише інформацію про призначення. Тобто фармацевт під час погашення рецепта бачить виключно інформацію про рецепт, а саме: його номер, дату виписування та кінцеву дату дії, прізвище, ініціали та вік пацієнта, назву та кількість лікарського засобу, тривалість та спосіб застосування ліків тощо.

Що робити, якщо ви не отримали смс із кодом рецепта?

Така ситуація можлива з кількох причин. Наприклад, якщо під час реєстрації ви вказали неправильний номер телефону або ж втратили доступ до вказаного номеру. В такому разі необхідно змінити метод автентифікації в ЕСОЗ.

Це можна зробити, подавши заявку на зміну метода аутентифікації в ЕСОЗ до НСЗУ через онлайн-форму на сайті: https://service.e-health.gov.ua/gromadyanam/koristuvacham-ecoz/authentication-form

Також якщо під час реєстрації ви обрали офлайн-метод автентифікації (тобто через документи). У такому разі лікар має надрукувати вам інформаційну памʼятку до рецепта, яка містить номер рецепта та код його погашення.

Разом із тим, ви також можете змінити метод автентифікації через відповідну заявку в НСЗУ, щоб смс-повідомлення від системи (зокрема, і рецепти) приходили на телефон, якщо є затримка чи інша технічна помилка. В такому разі лікар має відправити смс повторно, але не більше 3 разів.

Що робити, якщо ви випадково видалили смс із кодом рецепта?

Якщо після отримання е-рецепта ви випадково видалили смс із номером рецепта та кодом його погашення, необхідно звернутися до лікаря, який зробив вам призначення, для того, щоб лікар повторно сформував запит на смс на ваш номер. Це можна зробити, наприклад, зателефонувавши лікареві або написавши йому в доступний месенджер, зазначили в МОЗ.

Президент США Джо Байден повідомив, що має намір здійснити офіційний візит до країн Африки у лютому, після президентських виборів у Сполучених Штатах.

Уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

22 травня адміністрація Байдена виступила проти рішення Іспанії, Норвегії та Ірландії визнати палестинську державу, повторивши, що, хоча президент США підтримує шлях до рішення про створення двох держав, він продовжуватиме його, закликаючи до дипломатичних переговорів між двома державами.

Ввечері 22 травня російські війська скерували авіаційну ракету на Дніпропетровщину. Українські оборонці знищили ворожу ціль у Синельниківському районі.

Переможниця Премії імені Георгія Ґонґадзе, журналістка та медіаекспертка Тетяна Трощинська висловила вдячність усім за привітання та підтримку, опублікувавши на згадку текст свого виступу під час церемонії народження.