На виборах президента Ірану переміг кандидат-реформіст Масуд Пезешкіан

Джерело: AP

У другому турі президентських виборів в Ірані перемогу здобув Масуд Пезешкіан. Кандидат-реформіст переміг прихильника жорсткої лінії Саїда Джалілі. Він вже пообіцяв зміцнювати зв’язки з Заходом та пом’якшити закон про обов’язкове носіння хіджабу для жінок.

Під час передвиборчої кампанії Пезешкіан пообіцяв не запроваджувати радикальних змін щодо шиїтської теократії Ірану і називав верховного лідера аятоллу Алі Хаменеї остаточним арбітром усіх державних питань у країні.

Та навіть відносно невеликі зміни, запропоновані ним, можуть зіткнутись з опозицією уряду Ірану, який у більшості дотримується жорсткої лінії зокрема щодо боротьби Ізраїля з ХАМАСом у Газі та щодо Заходу.

За підрахунками голосів, за Пезешкіана проголосували 16,3 мільйона іранців, а його суперника Джалілі підтримали 13,5 мільйона осіб. Загалом, за даними МВС Ірану, участь у виборах взяли близько 30 мільйонів мешканців або 49% від усіх повнолітніх мешканців країни, які мають право голосу.

Після оголошення результатів, прихильники Пезешкіана – кардіохірурга та давнього депутата – вийшли на вулиці міст для святкувань.

Хоча під час кампанії Пезешкіан ідентифікував себе з реформістами та відносно поміркованими в іранській теократії, він водночас віддав честь іранській воєнізованій Революційній гвардії, одного разу одягнувши її форму в парламент. Він неодноразово критикував Сполучені Штати і хвалив гвардію за збиття американського безпілотника в 2019 році, кажучи, що це “завдало сильного удару в рот американцям і довело їм, що наша країна не здасться”.

Водночас варто зауважити, що верховного лідера аятоллу Алі Хаменеї залишається особою, яка приймає остаточні рішення щодо державних питань, проте переможець виборів все ж може схилити зовнішню політику країни в бік конфронтації або співпраці із Заходом.

Президент Ібрагім Раїсі, який загинув у травневій катастрофі гелікоптера, вважався протеже Хаменеї та потенційним наступником на посаді верховного лідера.

Станом на 23 липня віцепрезидентка США Камала Гарріс, після пропозиції її кандидатури Байденом на вибори президента від демократів, вже встигла зібрати 100 мільйонів доларів на передвиборчу кампанію.

Вчені виявили, що хімічна реакція на дні океану може створювати кисень без живих організмів, змінюючи уявлення про його виробництво.

Росія зосередила близько 90 000 військових у Запорізькій області, але цих сил недостатньо для просування, що призводить до переважно позиційних боїв на півдні. Про це розповів речник оперативного угруповання військ “Таврія” Дмитро Лиховій.

Іран розширив два головні об’єкти з виробництва балістичних ракет. Це сталося після угоди від жовтня 2022 року, в межах якої Тегеран нібито погодився постачати ці ракети Росії.

У вівторок, 23 липня, Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Державним секретарем Святого Престолу кардиналом Пʼєтро Пароліном.