На ЗАЕС може виникнути нова загроза ядерній та радіаційній безпеці – «Енергоатом»

Джерело: “Енергоатом”

Виконувач обов’язків голови правління АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін повідомив, що на Запорізькій атомній електростанції може виникнути нова загроза ядерній та радіаційній безпеці.

За словами Петра Котіна, найближчим часом спливає дозволений виробником шестирічний термін перебування ядерного палива в усіх шести реакторах тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

Подальша експлуатація такого палива порушує умови технічних специфікацій, встановлених з урахуванням норм безпеки, та може призвести до руйнування цілісності паливних елементів і, як наслідок, до радіаційної аварії.

“Намагання загарбників почергово переводити енергоблоки ЗАЕС зі стану “холодний зупин” у “гарячий” ще більше розхитують ситуацію, не кажучи вже про відверте порушення умов ліцензій Держатомрегулювання на експлуатацію цих ядерних установок, тобто водночас і вимог українського та міжнародного законодавства”, – наголосив Петро Котін.

Додамо, що раніше президент АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін повідомив, що збитки, завдані російськими окупантами Запорізькій атомній електростанції, попередньо становлять 30 мільярдів гривень.

Окрім цього, недоотримана вигода “Енергоатома” – понад 167 млрд грн.

Від початку російської окупації найбільша атомна станція в Європі пережила вісім блекаутів. Обладнання на ЗАЕС продовжує деградувати, а український персонал працює під постійним тиском нелегітимного керівництва та представників “Росатома”, страхом знущань і тортур.

МАГАТЕ не контролює повною мірою ситуацію на станції, оскільки експертів не допускають до більшості її виробничих приміщень.

Збитки, завдані лише під час захоплення станції, – зруйновані й пошкоджені окупантами майно та інфраструктура – попередньо сягають щонайменше 30 млрд грн.

Остаточну суму збитків можна буде встановити лише після звільнення ЗАЕС та реальної оцінки всієї заподіяної шкоди.

За словами Петра Котіна, недоотримана вигода компанії через простій ЗАЕС у 2022 році становить 55 млрд грн, у 2023-му – понад 112 млрд грн.

Він також наголосив, що після державної реєстрації Акціонерного товариства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” Запорізька атомна електростанція незмінно залишається частиною компанії.

Центральна військова комісія Трудової партії Кореї підтвердила участь армійських підрозділів КНДР у бойових діях проти Сил оборони України на території Курської області Росії.

За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.

27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися не враховувати вже надану допомогу у майбутній угоді про співпрацю щодо рідкісноземельних металів.

До кінця квітня 2025 року Чехія у межах своєї ініціативи спорядить Україні ще 400 тисяч великокаліберних боєприпасів, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.

27 квітня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Україна не повинна погоджуватися на пропозицію президента США Дональда Трампа поступитися територією в обмін на припинення вогню з Росією, оскільки це було б схоже на “капітуляцію”.