На ЗАЕС може виникнути нова загроза ядерній та радіаційній безпеці – «Енергоатом»

Джерело: “Енергоатом”

Виконувач обов’язків голови правління АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін повідомив, що на Запорізькій атомній електростанції може виникнути нова загроза ядерній та радіаційній безпеці.

За словами Петра Котіна, найближчим часом спливає дозволений виробником шестирічний термін перебування ядерного палива в усіх шести реакторах тимчасово окупованої Запорізької АЕС.

Подальша експлуатація такого палива порушує умови технічних специфікацій, встановлених з урахуванням норм безпеки, та може призвести до руйнування цілісності паливних елементів і, як наслідок, до радіаційної аварії.

“Намагання загарбників почергово переводити енергоблоки ЗАЕС зі стану “холодний зупин” у “гарячий” ще більше розхитують ситуацію, не кажучи вже про відверте порушення умов ліцензій Держатомрегулювання на експлуатацію цих ядерних установок, тобто водночас і вимог українського та міжнародного законодавства”, – наголосив Петро Котін.

Додамо, що раніше президент АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін повідомив, що збитки, завдані російськими окупантами Запорізькій атомній електростанції, попередньо становлять 30 мільярдів гривень.

Окрім цього, недоотримана вигода “Енергоатома” – понад 167 млрд грн.

Від початку російської окупації найбільша атомна станція в Європі пережила вісім блекаутів. Обладнання на ЗАЕС продовжує деградувати, а український персонал працює під постійним тиском нелегітимного керівництва та представників “Росатома”, страхом знущань і тортур.

МАГАТЕ не контролює повною мірою ситуацію на станції, оскільки експертів не допускають до більшості її виробничих приміщень.

Збитки, завдані лише під час захоплення станції, – зруйновані й пошкоджені окупантами майно та інфраструктура – попередньо сягають щонайменше 30 млрд грн.

Остаточну суму збитків можна буде встановити лише після звільнення ЗАЕС та реальної оцінки всієї заподіяної шкоди.

За словами Петра Котіна, недоотримана вигода компанії через простій ЗАЕС у 2022 році становить 55 млрд грн, у 2023-му – понад 112 млрд грн.

Він також наголосив, що після державної реєстрації Акціонерного товариства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” Запорізька атомна електростанція незмінно залишається частиною компанії.

Протягом доби, 11 травня, на фронті зафіксовано 108 бойових зіткнень. Загалом, ворог завдав 7 ракетних та 74 авіаційних удари, здійснив 83 обстріли з РСЗВ по позиціях наших військ та населених пунктах. 

Президент України Володимир Зеленський в суботу, 11 травня, зазначив, що на Харківщині вже другу добу тривають оборонні операції українських військ, зокрема в районі прикордонних сіл Стрілеча, Красне, Мороховець, Олійникове, Лукʼянці, Гатище, Плетенівка. 

Міністерство оборони Великої Британії в суботу, 11 травня, оголосило про передачу Україні найбільшого пакета військової допомоги.

Бійці 110-ї ОМБр повідомили про збиття ще одного російського військового літака Су-25 на Авдіївському напрямку.

Сьогодні, 11 травня, російські війська завдали ракетного удару по інфраструктурі передмістя обласного центру Сум, внаслідок чого наразі відомо про одну загиблу.