NASA опублікувала перші зображення з місії «Темний Всесвіт»

Джерело: BBC

NASA поділилась першими зображеннями, зробленими телескопом “Евклід” у межах місії “Темний Всесвіт”.

Фото, зроблені телескопом з комічної обсерваторії демонструють виняткові можливості “Евкліда”.

Протягом наступних 6-х років він обстежить третину небес, аби отримати дані щодо природи темної матерії та темної енергії.

Саме вони, на думку дослідників, контролюють форму та розширення усього, що існує. Однак фахівці і досі практично нічого не знають про них попри те, що темна матерія та темна енергія, імовірно, складають 95% космосу.

Туманність Кінська Голова – велика хмара газу та пилу, де народжуються зірки. Фото: NASA

Ні темна матерія, ні темна енергія не піддаються прямому виявленню. Єдина надія на хоч якесь розуміння — простежити їхні тонкі сигнали в речах, які ми можемо бачити.

Це і буде завданням Евкліда: спостерігати за контурами, відстанями та рухами мільярдів галактик, світлу деяких з яких знадобився майже весь вік Всесвіту, щоб досягти Землі.

Дослідження “Евклідом” стане найфундаментальнішим зі всіх досліджень, наголосила професорка Керол Манделл, директорка з науки Європейського космічного агентства.

“Ми люди, ми хочемо зрозуміти все навколо нас: чи то про давніх людей, які дивились на нічне небо і малювали сузір’я у печерах чи про тих, хто намагався зрозуміти, чи повернеться Сонце після зими. Ми шукаємо ці знання та розуміння”, – сказала вона.

Скупчення Персея. Одна з наймасовіших структур у Всесвіті. На цьому зображенні зображено 1000 галактик із цієї групи, але за ним є ще десятки тисяч галактик, світлу деяких з яких знадобилося 10 мільярдів років, щоб досягти нас. Фото: NASA

За словами Манделл, зараз дослідники не розуміють 95% Всесвіту, вік якого – 13,8 млрд років.

“Ми розумні створіння, які існують лише невелику частину цього часу, але ми можемо бути тим видом, який зрозуміє все це”, – додала вона.

Темна матерія і темна енергія є одними з найбільших загадок сучасної астрофізики.

Перше може бути якоюсь ще невиявленою частинкою. Астрономи роблять висновок про його присутність через гравітаційне тяжіння, яке воно чинить на матерію, яку ми бачимо. Галактики розлетілися б, якби його не було.

NGC 6397 розташоване всього за 7800 світлових років від Землі. NGC 6397 є тим, що називають кульовим скупченням. Це давня група зірок, деякі з яких майже такі ж старі, як сам Всесвіт. Фото: NASA

Останнє представляє зовсім іншу проблему. Це може бути якась енергія у вакуумі космосу. Що б це не було, схоже, що він працює проти сили тяжіння, розштовхуючи галактики зі все більшою швидкістю.

Телескоп “Евклід” вартістю 1,4 мільярда євро відправився в космос у липні. Відтоді інженери вдосконалювали його.

Були деякі хвилювання. Спочатку оптика “Евкліда” не могла зафіксувати зірки, щоб отримати стійке зображення. Для цього знадобилося нове програмне забезпечення для датчика точного наведення телескопа.

NGC 6822. Є прикладом неправильної галактики. Він не має такої визначеної форми. Багато галактик у ранньому Всесвіті виглядають як NGC 6822, хоча вона відносно близька, лише за 1,6 мільйона світлових років від Землі. Фото: NASA

Інженери також виявили, що розсіяне світло забруднювало зображення, коли обсерваторія була направлена певним чином. Але оскільки всі проблеми розв’язано, телескоп готовий до роботи, про що свідчить публікація перших п’яти зразків зображень.

“Вони фантастичні. Я нарешті побачила зображення в повній роздільній здатності, і вони мене справді вразили. Ми очікували, що “Евклід” показуватиметься дуже добре, і він справді виправдав усі наші очікування. Це велике полегшення, і це справді чудово бачити”, — сказала професорка Ізобель Хук, яка працювала в одній із команд у 1990-х роках, які вперше виявили, що Всесвіт розширюється все швидше й швидше.

Жоден попередній космічний телескоп не зміг поєднати ширину, глибину та гостроту зору, які може зробити “Евклід”.

Це не якась дивна галактика, відкрита “Евклідом”. У телескопа виникла проблема з фіксацією “направляючої зірки” під час раннього тестування. Поки інженери не змогли завантажити нове програмне забезпечення для датчика точного наведення, обсерваторія оберталася по всьому небу. Фото: NASA

Телескоп Джеймса Вебба, зокрема, має набагато вищу роздільну здатність, але він не може охопити стільки неба, скільки “Евклід” робить одним знімком.

“Ця гігантська камера з сотнями мільйонів пікселів тепер готова досліджувати віддалений Всесвіт і об’єкти на величезній ділянці неба – величезному об’ємі неба в просторі та в часі”, – сказав професор Марк Маккогрін.

  • Космічний об’єкт у формі знаку питання, неподалік від пари молодих зірок під назвою Herbig-Haro 46/47, зафіксував телескоп NASA імені Джеймса Вебба, і вчені думають, що знають, що це може бути.

В Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявили, що 26 грудня ізраїльська авіація завдала ударів по Сані — столиці Ємену.

Голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що вчена рада Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Шевченка проголосувала за звільнення професора Микити Василенка.

Воротар збірної України та лісабонської Бенфіки Анатолій Трубін одружився зі своєю дівчиною Мариною Галаган. Відповідні світлини та відео спортсмен опублікував на своїй сторінці в Instagram.

Київські правоохоронці вилучили собаку у чоловіка, що знущався з тварини у присутності дитини.

АРМА отримало в управління майно екс-начальника Одеського ТЦК Євгена Борисова, яке розшукало в Королівстві Іспанії. Майно вже заблоковано рішенням  суду Королівства Іспанії.