NASA виявили на Марсі органічні сполуки. Вони найбільші з коли-небудь знайдених
Джерело: The Guardian
Марсохід NASA Curiosity знайшов найбільші органічні сполуки, коли-небудь виявлені на Марсі. Сполуки виявили у зразку породи віком 3,7 млрд років, зібраному в затоці Єллоунайф — древньому марсіанському озері, де в минулому були всі складники, необхідні для життя.
Тести на борту марсохода показали, що камінь містить довголанцюгові алкани, органічні молекули, які, як вважають, є залишками жирних кислот. Ці сполуки можуть утворюватися в результаті неорганічних хімічних реакцій, але вони є важливими компонентами клітинних мембран усіх живих організмів на Землі.
“Ці молекули можуть бути створені хімічним або біологічним шляхом. Якщо на Марсі є довголанцюгові жирні кислоти, то вони могли з’явитися — і це лише одна з гіпотез — внаслідок деградації мембран клітин, що існували 3,7 млрд років тому”, – сказала докторка Кароліна Фрейсіне, хімік-аналітик, яка очолювала дослідження в Лабораторії атмосферних і космічних спостережень в Гійанкурі.
З моменту посадки на Марс у 2012 році марсохід Curiosity пройшов понад 32 км через кратер Гейла. За шість років місії він виявив сліди органіки в древньому глинистому камені, але всі вони були відносно короткими молекулами з вуглецевим ланцюжком.
Для останнього дослідження Фрейсіне та її колеги розробили нову процедуру, щоб протестувати більшу кількість зразків. Цього разу Curiosity виявив набагато більші органічні речовини, а саме декан, ундекан і додекан.
Робота на Землі показала, що зразок марсіанської породи, відомий як Камберленд, ймовірно, містив карбонові кислоти, або жирні кислоти, які в процесі нагрівання перетворилися на алкани.
Джон Ейлер, професор геології та геохімії Каліфорнійського технологічного інституту, каже, що аналіз різних ізотопів вуглецю і водню в органіці може розкрити їхнє походження. Однак для цього потрібне обладнання, яке є лише в кількох лабораторіях на Землі.
“Наразі не існує правдоподібного шляху для проведення таких вимірювань за допомогою приладу на Марсі. Результати, представлені в цій статті, дають нам найкращі шанси на виявлення залишків життя на Марсі. Але для того, щоб остаточно затвердити цю ідею, необхідно повернути ці зразки на Землю”, – сказав він.
- Китайсько-американська команда вчених знайшла на Марсі прадавні пляжі. Це доводить, що колись на Марсі могли існувати не тільки окремі озера, наповнені водою, а й океани.
За перший квартал 2025 року Україна втратила 1,5 млрд євро фінансової допомоги від Європейського Союзу через невиконання трьох маяків. У другому кварталі з 11 маяків поки що виконано шість.
За матеріалами Служби безпеки України до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна засудили російського агента, який готував теракти проти українських військових у Хмельницькому.
Державне агентство PlayCity виявило систематичну рекламу азартних ігор із порушеннями закону на Telegram-каналі “Труха Україна”. За це власників каналу оштрафували на 4,8 мільйона гривень.
Колишнього заступника начальника Служби безпеки президента України в складі Управління державної охорони Вадима Чучковського не доставили на засідання, на якому розглядали клопотання щодо зміни йому запобіжного заходу.
Спікер Ради Федерації Росії Валентина Матвієнко закликала “активізувати” розвиток креативної індустрії та створити власний аналог популярної китайської іграшки Labubu.