NASA виявили на Марсі органічні сполуки. Вони найбільші з коли-небудь знайдених

Джерело: The Guardian

Марсохід NASA Curiosity знайшов найбільші органічні сполуки, коли-небудь виявлені на Марсі. Сполуки виявили у зразку породи віком 3,7 млрд років, зібраному в затоці Єллоунайф — древньому марсіанському озері, де в минулому були всі складники, необхідні для життя.

Тести на борту марсохода показали, що камінь містить довголанцюгові алкани, органічні молекули, які, як вважають, є залишками жирних кислот. Ці сполуки можуть утворюватися в результаті неорганічних хімічних реакцій, але вони є важливими компонентами клітинних мембран усіх живих організмів на Землі.

“Ці молекули можуть бути створені хімічним або біологічним шляхом. Якщо на Марсі є довголанцюгові жирні кислоти, то вони могли з’явитися — і це лише одна з гіпотез — внаслідок деградації мембран клітин, що існували 3,7 млрд років тому”, – сказала докторка Кароліна Фрейсіне, хімік-аналітик, яка очолювала дослідження в Лабораторії атмосферних і космічних спостережень в Гійанкурі.

З моменту посадки на Марс у 2012 році марсохід Curiosity пройшов понад 32 км через кратер Гейла. За шість років місії він виявив сліди органіки в древньому глинистому камені, але всі вони були відносно короткими молекулами з вуглецевим ланцюжком.

Для останнього дослідження Фрейсіне та її колеги розробили нову процедуру, щоб протестувати більшу кількість зразків. Цього разу Curiosity виявив набагато більші органічні речовини, а саме декан, ундекан і додекан.

Робота на Землі показала, що зразок марсіанської породи, відомий як Камберленд, ймовірно, містив карбонові кислоти, або жирні кислоти, які в процесі нагрівання перетворилися на алкани.

Джон Ейлер, професор геології та геохімії Каліфорнійського технологічного інституту, каже, що аналіз різних ізотопів вуглецю і водню в органіці може розкрити їхнє походження. Однак для цього потрібне обладнання, яке є лише в кількох лабораторіях на Землі.

“Наразі не існує правдоподібного шляху для проведення таких вимірювань за допомогою приладу на Марсі. Результати, представлені в цій статті, дають нам найкращі шанси на виявлення залишків життя на Марсі. Але для того, щоб остаточно затвердити цю ідею, необхідно повернути ці зразки на Землю”, – сказав він.

  • Китайсько-американська команда вчених знайшла на Марсі прадавні пляжі. Це доводить, що колись на Марсі могли існувати не тільки окремі озера, наповнені водою, а й океани.

На тлі стрімкого зростання цін на золото у Шанхай представили перший “банкомат для переробки золота”, що привернуло значний інтерес громадськості, особливо літніх людей, котрі прагнуть заробити на коштовностях, які зберігали роками.

Адміністрація Дональда Трампа вивчає способи заохочення американців до створення сімей та народження дітей. Серед запропонованих заходів — “бонус за народження” у розмірі 5 тисяч доларів, переваги у стипендіях для батьків, а також освітні програми щодо жіночого циклу.

Працівники ДБР викрили факти систематичних катувань ув’язнених у Полтавській установі виконання покарань. Двом співробітникам установи вже повідомили про підозру, їм загрожує до 12 років.

Український банк пуповинної крові Hemafund уклав угоду з ізраїльською компанією Pluri щодо закупівлі 12 000 доз препарату PLX-R18 для лікування гострої променевої хвороби.

13 квітня у Вербну неділю російська армія вдарила “Іскандерами” по центральній частині Сум. Тоді стало відомо про загибель 36 осіб, серед котрих згодом ідентифікували жительку міста Олену Бондаренко, яка потрапила в епіцентр російського обстрілу.