NASA виявили на Марсі органічні сполуки. Вони найбільші з коли-небудь знайдених

Джерело: The Guardian

Марсохід NASA Curiosity знайшов найбільші органічні сполуки, коли-небудь виявлені на Марсі. Сполуки виявили у зразку породи віком 3,7 млрд років, зібраному в затоці Єллоунайф — древньому марсіанському озері, де в минулому були всі складники, необхідні для життя.

Тести на борту марсохода показали, що камінь містить довголанцюгові алкани, органічні молекули, які, як вважають, є залишками жирних кислот. Ці сполуки можуть утворюватися в результаті неорганічних хімічних реакцій, але вони є важливими компонентами клітинних мембран усіх живих організмів на Землі.

“Ці молекули можуть бути створені хімічним або біологічним шляхом. Якщо на Марсі є довголанцюгові жирні кислоти, то вони могли з’явитися — і це лише одна з гіпотез — внаслідок деградації мембран клітин, що існували 3,7 млрд років тому”, – сказала докторка Кароліна Фрейсіне, хімік-аналітик, яка очолювала дослідження в Лабораторії атмосферних і космічних спостережень в Гійанкурі.

З моменту посадки на Марс у 2012 році марсохід Curiosity пройшов понад 32 км через кратер Гейла. За шість років місії він виявив сліди органіки в древньому глинистому камені, але всі вони були відносно короткими молекулами з вуглецевим ланцюжком.

Для останнього дослідження Фрейсіне та її колеги розробили нову процедуру, щоб протестувати більшу кількість зразків. Цього разу Curiosity виявив набагато більші органічні речовини, а саме декан, ундекан і додекан.

Робота на Землі показала, що зразок марсіанської породи, відомий як Камберленд, ймовірно, містив карбонові кислоти, або жирні кислоти, які в процесі нагрівання перетворилися на алкани.

Джон Ейлер, професор геології та геохімії Каліфорнійського технологічного інституту, каже, що аналіз різних ізотопів вуглецю і водню в органіці може розкрити їхнє походження. Однак для цього потрібне обладнання, яке є лише в кількох лабораторіях на Землі.

“Наразі не існує правдоподібного шляху для проведення таких вимірювань за допомогою приладу на Марсі. Результати, представлені в цій статті, дають нам найкращі шанси на виявлення залишків життя на Марсі. Але для того, щоб остаточно затвердити цю ідею, необхідно повернути ці зразки на Землю”, – сказав він.

  • Китайсько-американська команда вчених знайшла на Марсі прадавні пляжі. Це доводить, що колись на Марсі могли існувати не тільки окремі озера, наповнені водою, а й океани.

Протягом чотирьох днів Індія та Пакистан вели найінтенсивніші бої за минулі десятиліття: у хід пішли винищувачі, ракети та ударні дрони. Все завершилося так само раптово, як і почалося — перемир’ям, досягнутим завдяки дипломатичному марафону та телефонним переговорам.

У Лівії розпочалися жорсткі бої між збройними угрупованнями з Місрати та Тріполі. На вулиці міста вивели бронетехніку та танки. Загострення почалося після вбивства польового командира Абдула Гані аль-Кіклі (Геніва). Міністерство внутрішніх справ закликало цивільних залишатися вдома.

Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Як свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, до рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили переважно робітничі професії.

12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.