НАТО підозрює китайське судно в умисному пошкодженні кабелів у Балтиці

Джерело: The Wall Street Journal

Кораблі трьох країн НАТО охороняють китайський суховантаж Yi Peng 3, котрий зупинили після того, як десять днів тому у Балтійському морі пошкодили два телекомунікаційних кабелі. Судно підозрюють у диверсії за завданням російської розвідки.

Суховантаж, що 15 листопада вийшов із російського порту Усть-Луга з вантажем добрив, перетнув зону розташування кабелів, тягнучи по дну якір, розповіли виданню слідчі, котрі займаються цією справою. Розслідування ведуть правоохоронці Швеції.

На основі супутникових даних встановили, що 17 листопада близько 21:00 суховантаж кинув якір у шведських водах, але продовжив рух, хоч той суттєво знижував швидкість судна. За словами двох осіб, знайомих із ходом розслідування, невдовзі після цього якір обірвав перший кабель між Швецією та Литвою. У цей час транспондер судна, що передає дані про його місцезнаходження, вимкнули.

Близько 3:00 18 листопада, подолавши 178 км, суховантаж перерізав другий кабель між Німеччиною та Фінляндією. Відразу після цього судно почало рухатися зигзагами, підняло якір і продовжило шлях. Кораблі ВМС Данії вирушили навздогін і перехопили Yi Peng 3, змусивши його стати на якір у протоці Каттегат, що з’єднує Балтійське і Північне моря.

Наразі судно, яке прямувало до єгипетського порту Порт-Саїд, стоїть на якорі в протоці Каттегат, про що свідчить інформація сервісу Marine Traffic.

Зовнішній огляд якоря і корпусу судна показав пошкодження, які відповідають сценарію, за яким воно тягнуло якір і обірвало кабелі, зазначили особи, знайомі з розслідуванням. За їх словами, членів екіпажу, а серед яких є російський моряк, поки не допитували — на борт піднявся лише один член екіпажу данського патрульного катера. Раніше німецьке видання Bild, посилаючись на джерела у силових структурах, повідомляло, що капітаном судна виявився росіянин, і ця інформація нібито стала відомою після зупинки суховантажу.

Зважаючи на спокійні погодні умови і прийнятну висоту хвиль, ймовірність випадкового кидання якоря і його протягування є мінімальною, — мовиться в оцінці, яку для WSJ підготувала аналітична компанія Kpler.

Один із європейських слідчих, зауважив: “Дуже малоймовірно, що капітан не помітив, як його судно кинуло якір і тягнуло кілька годин, втрачаючи швидкість і обриваючи кабелі дорогою”.

Зараз Yi Peng 3 охороняють кораблі трьох країн НАТО — Данії, Швеції та Німеччини. Відповідно до міжнародного морського права, вони не можуть змусити суховантаж зайти в один зі своїх портів, тому з його власником, китайською компанією Ningbo Yipeng Shipping, ведуться переговори про доступ на борт і допит екіпажу.

Раніше повідомляли, що США зафіксували підвищену військову активність Росії навколо підводних кабелів ЄС, зауваживши, що тепер РФ зможе планувати диверсії, спрямовані на виведення з ладу критично важливої світової комунікаційної інфраструктури.

За словами одного з посадовців, Росія формує спеціальний військовий підрозділ під назвою “Головне управління глибоководних досліджень”, який розгортає флот підводних човнів і морських безпілотників.

Ми занепокоєні посиленням російської військово-морської активності і тим, що Росія може завдати шкоди підводній критично важливій інфраструктурі США і союзників. Росія продовжує розвивати свої військово-морські можливості для підводних диверсій, головним чином через Головне управління глибоководних досліджень, – заявив він.

Згідно з повідомленням, США регулярно відстежують російські кораблі, які патрулюють поблизу критично важливих об’єктів морської інфраструктури і підводних кабелів, часто далеко від російських берегів. Командири НАТО повідомили, що в квітні 2023 року стали свідками посилення російської активності над підводними кабелями у Балтійському морі.

Окрім того, минулого року спільне розслідування Швеції, Данії, Норвегії та Фінляндії виявило, що Росія має флот ймовірних шпигунських кораблів, які діють у північноєвропейських водах з метою потенційної диверсії проти підводних кабелів і вітрових електростанцій. Використовуючи аналіз даних, перехоплені радіопереговори і джерела розвідки, розвідувачі відстежували близько 50 кораблів, що діяли в цьому регіоні, використовуючи підводне спостереження для нанесення на карту місць потенційних атак.

Як наголосив американський посадовець, російське керівництво надає велике значення “Головному управлінню глибоководних досліджень”, продовжуючи фінансувати його навіть під час війни в Україні.

Він додав, що США розглядатимуть будь-який подібний саботаж підводної інфраструктури як значну ескалацію російської агресії за межами України.

Президент Володимир Зеленський має намір відвідати засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн” у Німеччині 9 січня.

Членство в НАТО є єдиною надійною довгостроковою гарантією безпеки, яку Україна може отримати проти майбутньої російської агресії, заявила міністерка закордонних справ Еліна Валтонен.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 січня. Від початку цієї доби відбулося 166 бойових зіткнень.

Директор КМІС Володимир Паніотто зауважив, що твердження обраного 47-м президентом США Дональда Трампа стосовно того, що російський президент Володимир Путін вдерся до України через її прагнення вступити в НАТО, насправді не відповідає даним соціологічних опитувань.

Австрійська компанія OMV уклала угоду про постачання німецькому Uniper газу з її проекту в Чорному морі з 2027 року, повідомили троє обізнаних осіб. Нині Європа шукає нові шляхи підвищення енергетичної безпеки після скорочення зв’язків з Росією.