Науковці закликають зупинити дослідження синтетичних мікробів «дзеркального життя» через загрозу для людства
Джерело: Guardian
Провідні світові науковці, серед яких лауреати Нобелівської премії, закликають припинити дослідження зі створення мікробів “дзеркального життя”. Вони попереджають, що ці синтетичні організми можуть створити “безпрецедентну загрозу” для життя на Землі, оскільки здатні уникати імунного захисту людей, тварин і рослин, спричиняючи смертельні інфекції.
Молекули, що формують життя, можуть існувати у двох формах — як дзеркальні образи одна одної. У природі ДНК усіх живих організмів складається з “правобічних” нуклеотидів, а білки — з “лівобічних” амінокислот. Однак вчені вже створили великі функціональні молекули у дзеркальному вигляді для вивчення. Попри це, створення цілого організму з таких молекул поки що залишається недосяжним.
Ці дослідження зацікавлюють потенційними застосуваннями. Дзеркальні молекули можуть бути використані для лікування хронічних захворювань, а дзеркальні мікроби можуть підвищити стійкість біовиробничих підприємств до забруднень.
Попри перспективи, науковці попереджають, що такі мікроби можуть закріпитися в довкіллі, уникаючи природних хижаків і конкурентів. Існуючі антибіотики проти них можуть бути неефективними.
“Дзеркальні мікроби можуть уникати імунних реакцій у людей, тварин і рослин, спричиняючи неконтрольовані смертельні інфекції”, — заявив професор Вон Купер, еволюційний біолог із Пітсбурзького університету.
У звіті, опублікованому в журналі Science, 38 експертів рекомендують зупинити дослідження зі створення дзеркальних мікробів. Вони закликають наукову спільноту та донорів чітко заявити про відмову від підтримки цих проєктів.
“Ми вважаємо, що, доки не буде надано переконливих доказів безпечності дзеркального життя, створення дзеркальних мікробів, навіть із вбудованими механізмами біобезпеки, не повинно допускатися”, — йдеться у звіті.
Доктор Кейт Адамала, синтетичний біолог з Університету Міннесоти, яка брала участь у дослідженні, раніше працювала над створенням дзеркальної клітини, але припинила проєкт, зваживши ризики.
“Ми маємо час для обговорення. І наша стаття спрямована саме на те, щоб розпочати глобальну дискусію”, — зазначила вона.
Професор Пол Фрімонт з Імперського коледжу Лондона, який не був залучений до дослідження, назвав звіт “відмінним прикладом відповідальної науки”. Він також наголосив на необхідності відкритих дебатів щодо регулювання розробок у галузі дзеркальної хімії та можливих її позитивних застосувань.
- Науковці прогнозують, що до 2050 року від антибіотикорезистентності до багатьох інфекцій, можуть померти понад 39 млн осіб у всьому світі. Вже зараз лише в ЄС щороку гинуть 35 тис осіб від інфекцій, спричинених стійкими патогенами.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.