НАЗК вперше виплатило винагороду викривачеві корупції

Джерело: Національне агентство з питань запобігання корупції

В Україні вже виплатили першу винагороду викривачеві корупції. Можливість винагороди викривачам запровадили ще у 2019 році, однак перша виплата відбулась лише зараз.

Викривач – чинний військовослужбовець, який у 2020-2021 роках очолював департамент внутрішнього аудиту Міноборони. Йому запропонували хабар у 24 млн грн за дії на користь певного ТОВ, що стосувалося залучення фахівців для проведення позапланового аудиту державного контракту. Аудиторська група мала скласти позитивний звіт, що дозволило б компанії отримати понад 400 млн грн за облаштування спецоб’єкта та претендувати на нові договори з Міноборони. Чоловік повідомив про це Національне антикорупційне бюро України.

У березні 2023 року за цією справою суд засудив ексзаступника начальника управління Міноборони до 4,5 років ув’язнення. Однак спочатку суд відмовив у виплаті винагороди викривачу, вважаючи, що він повідомив про злочин у межах своїх службових повноважень і не має права на винагороду.

Наприкінці 2023 року Апеляційна палата ВАКС задовольнила його апеляцію і ухвалила рішення про виплату.

Згідно із законом, викривач має право на винагороду в розмірі 10% від суми корупційного злочину або завданих державі збитків після винесення обвинувального вироку. Проте, максимальний розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, визначених на момент скоєння злочину.

  • Працівники Державного бюро розслідувань викрили керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її сина у незаконному збагаченні. Під час обшуків у них виявили майже 6 мільйонів доларів готівкою.
  • У Полтаві правоохоронці викрили керівника благодійної організації, якого підозрюють у продажі гуманітарних автомобілів, призначених для потреб ЗСУ. За інформацією пресслужби прокуратури, підозрюваний причетний до продажу 50 автомобілів на загальну суму 7 мільйонів гривень.
  • Служба безпеки України затримала на хабарі директора з контрольно-ревізійної роботи АТ “Енергоатому”.

Держсекретар США Марко Рубіо розпочинає поїздку до ОАЕ, Кувейту та Бахрейну на тлі переговорів Вашингтона з Тегераном щодо завершення війни на Близькому Сході. Однією з головних тем стане безпечний і вільний транзит через Ормузьку протоку.

Військові М’янми відповідальні за загибель щонайменше 702 цивільних протягом шести місяців виборчого періоду. Новий звіт ООН описує різке погіршення ситуації з правами людини в М’янмі на тлі контрольованих військовими виборів. Найбільшим джерелом руйнувань і жертв, за оцінкою організації, залишаються авіаудари.

Федеральний суд у Вашингтоні заблокував адміністрації Дональда Трампа використання оновленої імміграційної бази SAVE для перевірки виборчих списків штатів. Правозахисники попереджали, що така система може помилково позбавити права голосу законних виборців.

Верховний суд Іспанії засудив колишнього міністра транспорту Хосе Луїса Абалоса до 24 років ув’язнення у справі про корупцію під час закупівлі масок у пандемію COVID-19. Його колишній помічник Кольдо Гарсія отримав 19 років.

Група податкових експертів і колишніх посадовців IRS заявила в суді, що Міністерство юстиції США незаконно надало Дональду Трампу, його родині та бізнесу захист від податкових перевірок. На їхню думку, така домовленість може порушувати конституційну заборону на отримання президентом додаткової вигоди від держави.