«Окупанти, йдіть додому!»: 56 років тому СРСР вторгся в Чехословаччину

Інформацію зібрали Букви.

21 серпня 1968 року розпочалась окупація Чехословаччини військами Варшавського договору (СРСР та союзників). Ранком того дня в країну ввійшло 6300 танків і тисячі радянських солдатів. Загалом до пів мільйона радянських військових зайняли позиції по всій країні, а в Міловіце розгорнули штаб Центральної групи військ.

Окупанти діяли на власний розсуд, оскільки їх “запросили” до Чехословаччини. Радянському генсекретарю Леоніду Брежнєву надіслали “листа-запрошення”, під яким був підпис секретаря компартії Чехословаччини Василя Біляка. Лист містив прохання про допомогу у боротьбі з “контрреволюцією” і вимогу зберегти його зміст у таємниці. Генсек ЦК КПРС наказав сховати лист в архіві Політбюро і не відкривати без дозволу.

Окупована Прага

Зранку 21 серпня танки перетнули кордон. Мешканці міст відмовляли окупантам у воді, їжі та пальному, і виходили на вулиці.

Акції протесту проти окупації Чехословаччини тривали безперестанку. Чехи розвішували плакати з написами: “Окупанти, йдіть додому!”, “Іване, вертайся додому”, “Ідіть додому, горілки немає!”, “Ми вас не запрошували”.

Плакат російською мовою «Окупанти, йдіть додому!» на вулиці чеського міста Плзень у день вторгнення в Чехословаччину військ країн Варшавського договору, 21 серпня 1968 року

Під час вторгнення загинуло 108 людей і понад 500 отримали поранення, найбільше постраждали в Празі на Чеському радіо і Вацлавській площі, де були випадки стрілянини.

Найбільш відомими жертвами радянської окупації стали студенти Ян Палах і Ян Зайіц, які в 1969 році спалили себе заживо на знак протесту проти окупації Чехословаччини.

В Україні ж героєм того часу став Василь Макух, який 5 листопада 1968 року підпалив себе на Хрещатику в Києві з вигуками “Хай живе вільна Україна!” і “Геть з окупованої Чехословаччини!”.

Російські війська розпочали контраступ на території Курської області. Це підтвердили і Президент України, і міноборони ворога, і Інститут вивчення війни.

Французьке обладнання, попри санкції, використовується для обслуговування російських військових літаків Су-30СМ, за участю казахстанської компанії ARC Group. Встановлено, що казахстанські фахівці обслуговують авіоніку на літаках, зокрема продукцію французьких компаній Thales та Safran.

Речник міністерства закордонних справ Індії в четвер, 12 вересня, заявив, що близько 45 громадян Індії звільнили з російської армії.

Американський мільярдер, засновник Tesla, Space X та власник X Ілон Маск визнав, що кандидатка на посаду президента США від демократів Камала Гарріс “перевершила очікування більшості людей” на дебатах з кандидатом від республіканців Дональдом Трампом.

Сьогодні, 12 вересня, росіяни завдали удару по машинах гуманітарної місії Міжнародного комітету Червоного Хреста на Донеччині, внаслідок чого загинули троє осіб, ще двоє – поранені.