Підсанкційний Кирил Дмитрієв: Роль головного лобіста Кремля у переговорах РФ та США

Джерело: Суспільне
18 лютого у Саудівській Аравії зустрілися делегації США та Росії. Одним з найбільш вагомих учасників від РФ був Кирил Дмитрієв, гендиректор Російського фонду прямих інвестицій. Ця не перша зустріч у його кар’єрі як лобіста Кремля, однак, особливе значення має його роль у переговорах, що можуть вплинути на подальший розвиток російсько-американських відносин.
Дмитрієв став відомим не тільки завдяки своїй бізнесовій діяльності, а й через зв’язки з найближчим оточенням Володимира Путіна.
Кирил Дмитрієв народився у Києві в 1975 році, та у 1990-х переїхав до США, де навчався в Стенфорді та Гарварді. Після цього він працював у міжнародних інвестиційних компаніях McKinsey & Co та Goldman Sachs Group Inc. Однак, вже у середині 2000-х він поїхав до Росії, де став ключовою фігурою у сфері інвестицій.
У 2007-му він на деякий час переїхав в Україну. Там став керівником фонду Icon Private Equity, який повʼязували з Віктором Пінчуком. Фонд мав капітал у мільярд доларів США та займався інвестиціями в Україні й Росії.
У 2011-му Дмітрієв повернувся в Москву та очолив Російський фонд прямих інвестицій. Російське видання “Важливі історії” наводить цитату Дмітрієва про Україну після його повернення у РФ: “Там відбулися так звані демократичні зміни в результаті Помаранчевої революції, що призвело до підвищення корупції втричі-вчетверо, до дикої битви між демократичними кланами, які тільки на початку були об’єднані, а після того, як прийшли до влади, стали пожирати інших і один одного і в результаті програли. Відповідно, демократична ідея в Україні багато в чому дискредитована саме завдяки Помаранчевій революції”.
Зв’язки з Кремлем
Ключова роль Дмитрієва полягає в його стосунках із Володимиром Путіним. Він одружений з Наталією Поповою, яка є близькою подругою доньки президента РФ, Катерини Тихонової. Саме ці зв’язки зробили Дмитрієва важливою фігурою на політичній арені Кремля.
Дмитрієв очолює Російський фонд прямих інвестицій, що створили для залучення інвестицій в Росію. Проте, він також активно просував російську вакцину “Спутнік V” на міжнародному рівні, заявляючи, що вона є найбільш безпечною, попри широку критику з боку Заходу.
Діяльність у США та санкції
Дмитрієв потрапив під санкції США у лютому 2022 року. Декілька років тому його прізвище випливло у звʼязку зі справою проти Дональда Трампа, повʼязаною з втручанням Росії у вибори в Сполучених Штатах у 2016 році. Він був пов’язаний з Ерік Прінсом, засновником компанії Blackwater, який мав контакти з командою Дональда Трампа. У 2017 році Дмітрієв також зустрічався з одним з радників Трампа на форумі в Давосі. Згодом Дмитрієв став частиною переговорів щодо обміну американського вчителя Марка Фогеля на росіянина Олександра Вінника.
Участь в переговорах
Після останньої зустрічі в Саудівській Аравії стало зрозуміло, що Дмитрієв може бути важливою ланкою між Росією та США в майбутніх переговорах. Його зв’язки з Трампом і Путіним можуть стати ключовими у вирішенні конфлікту між двома державами. Як зазначають аналітики, Дмитрієв може стати неофіційним каналом для переговорів, що можуть привести до вирішення політичних розбіжностей.
- У столиці Саудівської Аравії завершились перемовини делегацій США та РФ, які обговорювали припинення війни в Україні.
- Представниця Держдепу США Теммі Брюс повідомила, що сторони домовились “викорінити фактори, які викликають дратування у наших двосторонніх стосунках, з метою ухвалення заходів, необхідних для нормалізації роботи наших дипломатичних місій”.
- Володимир Зеленський напередодні заявив, що Україна не братиме участі у перемовинах у Саудівській Аравії та “не визнаватиме жодних угод щодо України без її участі”.
- Президент США Дональд Трамп та російський лідер Володимир Путін можуть зустрітися в Саудівській Аравії до кінця місяця, щоб обговорити можливе припинення війни РФ проти України. Представники США та Росії працюють над остаточними деталями зустрічі.
У Москві розпочався демонтаж двох Z-інсталяцій біля посольства США. Робітники почали розбір конструкцій, серед яких панно з написом “Мы вместе” у кольорах російського прапора, та один із символів повномасштабної російської агресії проти України – ZVO.
Міноборони допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України наземний роботизований комплекс “Лють” українського виробництва, призначений для виконання широкого спектра завдань у складних умовах. Зокрема, для ведення спостереження та вогневої підтримки дій наших підрозділів.
14 березня президент Володимир Зеленський надав українському пілоту F-16 Олексію Месю звання Героя України посмертно.
Канцлер ФРН Олаф Шольц спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном пообіцяли Україні подальшу військову підтримку після оприлюднення результатів телефонної розмови Дональда Трампа з Путіним.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 березня. Загалом від початку цієї доби відбулося 120 бойових зіткнень.