Підводні дрони та штучний інтелект: НАТО розробило систему захисту від російських диверсій

Джерело: Bloomberg

Після вибухів на Nord Stream, які відбулися рік тому, НАТО взявся за розробку технологій, покликаних в режимі реального часу виявляти різного роду диверсії біля критичної інфраструктури. Зокрема йдеться про підводні дрони та штучний інтелект.

“Якщо вдасться виявити ворожу активність, це дозволить 31 союзнику НАТО розглядати дипломатичні або військові заходи реагування на твердій основі інформації”, – прокоментував очільник відділення НАТО із захисту підводної інфраструктури, генерал-лейтенант Ганс-Вернер Вірманн.

За його словами, мета полягає в тому, щоб виявляти шкідливу поведінку поблизу підводної інфраструктури з огляду на її виникнення та ділитися цією інформацією з урядами та приватними операторами.

Як нагадали у виданні, навесні цього року Альянс попереджав, що Москва може завдати удару по інфраструктурі в Європі та Північній Америці для здобуття важелів впливу проти країн, які допомагають Україні.

“Москва застосовує комбінацію своїх військових кораблів, наукових кораблів, а також комерційних рибальських траулерів, контейнеровозів і танкерів для відстеження найважливіших підводних систем союзників по НАТО”, – пояснив Вірманн.

Також він додав, що нові технології НАТО можна використовувати для відстеження руху кораблів, якщо вони кілька разів перетинають критично важливу інфраструктуру. У майбутньому самі оптоволоконні кабелі будуть здатні виявляти втручання.

“Ми прагнемо забезпечити якнайшвидший обмін інформацією між учасниками, тому що, якщо ми хочемо виявити підозрілу поведінку в режимі реального часу, ми маємо діяти дуже швидко”, – наголосив Вірманн.

ДОВІДКОВО. 27 вересня у морському управлінні Швеції попередили про два витоки на газопроводі “Північний потік” у водах Швеції та Данії. У той же день шведська поліція розпочала розслідування у зв’язку з витоками газу з російського трубопроводу “Північний потік” та кваліфікувала цей інцидент як можливу диверсію. Правоохоронці Швеції кваліфікували витоки з газопроводу Nord Stream як “грубу диверсію”.

Зауважимо, Польщу, як і Україну, розглядали як можливого організатора вибухів, які пошкодили газопроводи Nord Stream на дні Балтійського моря. Натомість влада країни відкинула подібні припущення.

При цьому відомо, що судно “Андромеда”, яке виступало ключовою фігурою в межах розслідування вибухів на газопроводах Nord Stream, орендувала польська туристична агенція, власниками якої є українці.

Ввечері 24 листопада польські страйкарі завершили блокування пункту пропуску “Шегині-Медика”, що на українсько-польській ділянці кордону. 

РФ активізувала агресивну риторику, спрямовану на західних партнерів України. Та разом із тим Москва вчергове пересуває “червоні лінії”, після перетину яких НАТО “варто готуватися до страшної відповіді” з боку РФ, зауважили у ЦПД.

США близькі до угоди про надання Україні далекобійних ракет JASSM, які могли б досягти глибини Росії, однак Києву доведеться зачекати кілька місяців, оскільки США розв’язують стандартні технічні проблеми, заявили представники США.

Над трьома військовими базами у Великій Британії зафіксували польоти кількох невідомих безпілотників, повідомили представники військово-повітряних сил США.

У ніч на 24 листопада підрозділи ракетних військ Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали групового удару по позиціях зенітного ракетного дивізіону 1490 зенітного ракетного полку 6 армії РФ на території Курської області.