Пінгвінячий послід допомагає охолоджувати Антарктиду

Як повідомляють New Scientist, величезні колонії пінгвінів в Антарктиді насичують повітря аміаком, що сприяє утворенню атмосферних частинок, навколо яких формуються хмари. А ті, своєю чергою, охолоджують клімат, відбиваючи сонячне світло від поверхні Землі.

“Це демонструє глибокий зв’язок між екосистемою та атмосферними процесами”, — каже Метью Бойєр з Гельсінського університету (Фінляндія).

Механізм простий: вода в атмосфері може конденсуватись лише навколо досить великої частинки. Проте в холодному й надзвичайно чистому повітрі Антарктиди таких частинок майже немає — ні пилу, ні рослинності, ні людських викидів.

Основними “будівельними блоками” для хмар у цьому регіоні є скупчення молекул сірчаної кислоти, що утворюються внаслідок природних викидів фітопланктону з навколишніх вод. Було відомо, що висока концентрація аміаку здатна прискорити формування таких скупчень у тисячу разів. Але звідки в Антарктиді може взятися аміак? Правильно — з пінгвінячого посліду.

Щоб перевірити цю гіпотезу, Бойєр з колегами виміряли концентрації аміаку, сірчаної кислоти та більших частинок у повітрі на кілька кілометрів нижче за вітром від колонії з 60 тисяч пінгвінів Аделі (Pygoscelis adeliae) на Антарктичному півострові.

“Вони страшенно смердять, — зізнається Бойєр. — І взагалі-то це дуже брудні птахи”.

Коли вітер дув з боку колонії, концентрація аміаку в повітрі значно зростала — порівняно з іншими напрямками. Це, своєю чергою, стимулювало формування більших частинок сірчаної кислоти, навколо яких уже могла конденсуватися вода й формуватися хмари. Ба більше, ефект зберігався ще кілька тижнів після того, як пінгвіни залишили колонію.

А чим більше хмар над океаном — тим менше сонячного тепла досягає поверхні Землі. Тобто — ефект охолодження. Бойєр зазначає: якщо популяція пінгвінів скорочуватиметься через втрату морського льоду, спричинену змінами клімату, це може призвести до зменшення хмарності — а отже, й до потепління на континенті.

Наразі зібраних даних замало, щоб точно оцінити масштаб цього впливу. Але інші дослідження вказують на те, що ефект може бути суттєвим. Наприклад, Джеффрі Пірс з Університету штату Колорадо виявив, що аміак з екскрементів тупиків (морських птахів, родичів пінгвінів) в Арктиці також сприяв утворенню хмар у літній період. За підрахунками його команди, цей ефект компенсував до третини потепління, спричиненого викидами вуглекислого газу в регіоні.

“Я впевнений, що цей вплив дійсно існує”, — каже Пірс.

У Барселоні вандали зіпсували феміністичний мурал, щойно завершений художницею Маріел Соріа. На ньому зобразили вісім відомих жінок, зокрема Сімону де Бовуар, Малалу Юсуфзай та Анджелу Девіс, із цитатами кожної. Усі портрети зафарбували чорними нікабами.

Спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог прокоментував комбіновану атаку Росії по Україні у ніч на 25 травня, закликавши до якнайшвидшого припинення вогню.

Телеведучий Анатолій Анатоліч за минулі місяці помітно схуд — йому вдалося скинути близько 15 кілограмів. У соцмережах він поділився результатами, зауваживши, що всього можна досягнути завдяки спорту, режиму і дисципліні.

Після однієї з наймасштабніших комбінованих атак РФ по Україні, внаслідок якої загинуло щонайменше 12 осіб, президент США Дональд Трамп не зробив жодної заяви на підтримку українців. Натомість його перша публікація у власній соцмережі Truth Social 25 травня стосувалась… нападу лебедя під час гри у гольф.

25 травня керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко, що РФ, ймовірно, готується до повторних комбінованих ударів по Україні. Зокрема в російському інформаційному просторі вже з’являються відповідні сигнали про підготовку до повторних обстрілів.