Після 6 місяців в окупації: історія 21-річної дівчини, яка змінила професію й заново будує своє життя

“Всі мої родичі зараз в окупації, і я не бачила їх понад два роки. Я боюсь, що більше не побачу дідуся і бабусю. Мій дім окупований. Я кожного дня за ним сумую і часто згадую своє життя в Розівці до повномасштабного вторгнення. Добре пам’ятаю свою кімнату, що де стоїть, кожну деталь”, – розповідає Анна. 

Так само добре вона пам’ятає лютий 2022 року. Як падав сніг, а вони з друзями обговорювали, чи почнеться війна. Новини ставали все напруженішими, але вони все одно відмовлялись у це вірити. 23 лютого її друг святкував день народження. Наступного дня мама розбудила її о 7 ранку. Війна таки почалась. 

З батьками й молодшим братом вона сиділа у підвалі й читала новини. А потім до її батька, який працює у ДСНС, зателефонували. Розівку збирались обстрілювати з літаків. Приїхали сусіди, забрали її, маму і брата та відвезли у сусіднє село, за 11 км. Через три дні, Розівку вже окупували російські війська. З полиць магазинів швидко зникли продукти, але згодом у колгоспі почали пекти хліб. 

“Я досі пам’ятаю, що це був найсмачніший хліб, який я коли-небудь куштувала, він був дуже м’який, гарячий і смачний”, – розповідає Анна.

В окупації дівчина провела 6 місяців. Спершу здавалось, що все скоро завершиться і їх деокупують. Коли нарешті з’явилось світло, вони увімкнули новини на українському каналі й побачили кадри з драмтеатру в Маріуполі. Далі ставало все гірше. Потрібно було евакуйовуватись. 

“Я виїжджала без батьків, зі мною була сусідка. Ми знайшли автобус, водій домовлявся з блокпостами й вивозив людей”, – ділиться Анна. Вона пам’ятає, як вони проїжджали сіру зону, а в полі поруч з ними падали снаряди. “Не бійтесь, це вони вітають вас, що ви виїхали”, – заспокоював їх водій автобуса. Коли заїхали у село поблизу Запоріжжя. Анна побачила український прапор й заплакала. 

У Запоріжжі неї чекав хлопець та подруги. Пізніше виїхали і її батьки. “Вони виїжджали колоною машин. Я про це нічого не знала. І ось я бачу вхідний дзвінок від мами. Беру слухавку і чую: “Ми в Україні”, – пригадує Анна. 

Перші місяці у Запоріжжі пішли на те, щоб звикнути до того, що вони тепер у відносній безпеці. Було складно знайти житло. У місті був наплив ВПО і ціни на оренду житла підскочили ледь не вдвічі. Коли процес адаптації завершився, Анна почала розмірковувати, як бути далі.

До повномасштабного вторгнення Анна планувала працювати бухгалтером або помічником бухгалтера, закінчити магістратуру і стати аудитором. 

“Коли я обирала, куди вступати, у мене був відчай: у 17 років я маю вирішити, ким працюватиму все життя! Напрямок я обрала самостійно: я завжди любила математику. Не жалкую, що зробила такий вибір, бо ці знання завжди будуть корисними”, – говорить Анна. Але маленькі зарплати у цій галузі й непропорційне робоче навантаження змусили її шукати інший шлях.

У дівчини був досвід роботи SMM-менеджеркою, Анна допомагала мамі вести сторінку в інстаграмі й створювати дизайн для дописів. Ця робота захопила її й вона вирішила спробувати себе в цій галузі. Натрапила на оголошення про відбір на безкоштовне навчання для жінок, що вимушено покинули домівку через війну, у Projector Foundation, подала заявку й успішно пройшла на курс з графічного дизайну.  

Багато хто думає, що для того, щоб бути графічним дизайнером, потрібно від народження бути творчим і креативним. Так вважала й Анна, поки кураторка курсу не запевнила її, що інструментам графічного дизайну можна навчитись, головне – тренувати надивленість, вірити в себе і працювати, не чекаючи на натхнення. 

Анна хвилювалась, але з підтримкою кураторки впоралась з завданням: “У мене з’явилась віра в те, що я знайду роботу, яка мені сподобається. Через 4 місяці після завершення курсу я вже проходжу стажування у маркетинговій компанії”.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.