«Потрібно змінювати патерни людської поведінки»: Матвійчук про боротьбу з ШІ

Джерело: Олександра Матвійчук/Facebook

Правозахисниця Олександра Матвійчук заявила, що проблеми із застосуванням штучного інтелекту не можна вирішити суто технологіями, потрібно змінювати патерни людської поведінки.

Вона зауважила, що тепер створення альтернативної реальності доступне кожному. Вже зараз є застосунки, які дозволяють перевести текст у фото. Інтернет заполонили фейкові фото цивільних нібито після бомбардувань у Газі. Поки ще на фейкових фото при бажанні можна побачити невідповідність, як-от, шість пальців на руці чи викривлені тіні. Але вже зовсім скоро вийдуть допрацьовані версії застосунків, де ці недоліки будуть враховані.

Окрім того, є додатки для копіювання голосу.

“Достатньо знайти в інтернеті 15 секунд запису вашого голосу і застосунок змусить вас озвучити усе, що захоче замовник. Як показують дослідження, навіть ви самі не зможете розрізнити де ви говорите, а де вас озвучує ШІ. Це значить, що вам може подзвонити ваш найближчий друг і попросити скинути гроші, відправити документи, розказати якусь інформацію – і ви це зробите”, – наголосила правозахисниця.

Матвійчук додала, що є також програми, які маючи одне ваше фото можуть зробити відео у режимі реального часу.

Ви просто стаєте перед вебкамерою, і обрана вами за одним фото людина робить усе, що ви в цей час робите – посміхається, насуплюється, жестикулює”, – пояснила вона.

Матвійчук розповіла, як в травні виступала в американському університеті Берклі й відвідала лекцію відомого у світі дослідника діпфейків.

“Нам показали текст із описом японського ярмарку, який вкриває цвіт сакури. А потім відео, де цей текст ожив. На галасливому ярмарку ходили та скуповувалися люди. Сакури були прекрасні, і виглядало досить реалістично. Цікаво, як це вдарить по кіноіндустрії, адже для цих відео не потрібні актори, декорації чи великі бюджети”, – поділилася вона.

За її словами, наступного року очікується вихід застосунку, здатного “оживляти” фото.

“Ви просто прописуєте що людина на фото/картинці має сказати чи зробити – і вуа-ля. Нам показували приклад із картиною Мони Лізи. Оскільки я раніше ніколи не чула, як “говорить” Мона Ліза, то тепер я знаю, який у неї міг би теоретично бути голос”, – йдеться в дописі.

Матвійчук навела кілька прикладів використання таких додатків.

Як зазначила правозахисниця, на лекції присутнім спеціально демонстрували різні сфери – вибори, виробництво сексуального контенту без згоди людини, національна безпека, кіберзагрози, шахрайство, недобросовісна бізнес конкуренція, дезінформаційні кампанії, міжнародні відносини, війни та наукові дослідження.

“На виборах президента Словаччини фейкове відео проєвропейського кандидата стало вірусним за два дні до голосування, і складно сказати, наскільки це вплинуло на перемогу кандидата із симпатіями до Росії”, – наголосила вона.

Також Матвійчук поділилася історією викладача, який отримав дзвінок нібито із Білого дому, відпочиваючи на пляжі. Зокрема, його попросили “дати оцінку справжності фото із начебто спробою атаки на Пентагон”.

“І кількох хвилин, поли він повертався до свого комп’ютера, вистачило, щоб просіла фондова біржа, і несправжнє фото спричинило справжні збитки”, – пояснила правозахисниця.

Більше того, співачка Тейлор Свіфт через суд зобов’язала видалити із інтернету створені штучним інтелектом її оголені фото.

“Але якщо ви не Тейлор Свіфт, то як захистити власну дитину, над якою вирішив посміятися однокласник у школі, буде зробити не в міру складніше. До всього все, що завантажили в мережу, там лишається (або буде багато коштувати, щоб приховати інформацію від спроб пошуку)”, – уточнила вона.

За словами Матвійчук, робота із діпфейками призвела до того, що викладач, коли говорив онлайн із Бараком Обамою, ловив себе на думці, що так і не впевнений, що говорить із справжнім президентом, а не його цифровою копією.

“Частину лекції була присвячена методам як розпізнавати фейки, але оскільки переважна більшість людей все-одно буде бездумно їх поширювати, то просто не бачу сенсу це викладати. На мою думку, проблеми із застосуванням технологій не можна вирішити суто технологіями. Треба змінювати патерни людської поведінки”, – резюмувала вона.

У цьому зв’язку нагадаємо, що раніше в британському МЗС повідомили, що нещодавно Девіду Кемерону зателефонував шахрай, який назвався Петром Порошенком. За словами речника британського МЗС, Кемерон провів відеодзвінок з “Порошенком”, а також обмінявся кількома текстовими повідомленнями.

“Хоча відеодзвінок явно був з паном Порошенком, після розмови міністр закордонних справ щось запідозрив”, – додав речник.

Він зауважив, що шахрай почав питати про контактні дані, після чого Кемерон припинив спілкування.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.