«Повертаємося із хорошим результатом для наших воїнів» – Зеленський про підсумки саміту НАТО

Джерело: Володимир Зеленський/Facebook

Після завершення дводенного саміту НАТО у Вільнюсі, президент Володимир Зеленський повідомив, що повертається в Україну з хорошим результатом для держави, і що важливо – для наших воїнів.

Глава Української держави заявив про хороше посилення зброєю. Зокрема мовиться про ППО, і ракети, бронетехніку та артилерію.

За словами президента, за час незалежності уперше вдалося сформували фундамент безпеки для України на шляху до НАТО. Та пояснив, що це конкретні гарантії безпеки, які підтверджують країни G7. Зеленський додав, що ніколи раніше в України не було такої безпекової основи, і, зауважив, що це рівень “Великої сімки”. На цьому фундаменті збудуємо нову, юридично обовʼязкову архітектуру двосторонніх безпекових договорів із найсильнішими, наголосив глава держави.

Окрім цього, за два дні саміту були прибрані будь-які сумніви та двозначності стосовно того, чи буде Україна в НАТО.

Буде! Уперше не тільки всі члени Альянсу із цим згодні, але й відчутна більшість в Альянсі енергійно наближає це. Ніколи раніше слова «ви рівні серед рівних» для України від інших членів НАТО ще не звучали справді змістовно. Зараз усі розуміють: це факт – рівні серед рівних. І ми обовʼязково утвердимо цей факт нашою перемогою та вступом у НАТО, – наголосив Зеленський.

У своєму відеозверненні він також нагадав, шо колись господарі РФ дуже хотіли мати свій шлагбаум перед дверима НАТО, і додав, що Україна залишила цю російську амбіцію “на маргінесі європейської історії – за парканом нашої єдності в Європі та, ширше, у вільному світі”.

Зеленський також висловив вдячність усім, хто у Вільнюсі працював заради єдності. Та подякував поіменно кожному лідеру на саміті НАТО за надані гарантії безпеки, потужну допомогу Україні, озброєння, а також подальше планування відносно посилення підтримки.

Нагадаємо, 12 липня на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили спільну декларацію стосовно “гарантій безпеки” для України. У документі наголошується, що лідери підтверджують непохитну відданість стратегічній меті створення вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.

Згодом Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція спільно заявили, що долучаються до декларації країни G7 стосовно гарантій безпеки для України.

  • 11 липня країни-члени НАТО узгодили спільне комюніке щодо України на саміті у Вільнюсі. У НАТО запевнили, що запросять Україну до Альянсу, коли країни-члени погодяться, і усі умови будуть виконані.
  • Своєю чергою, глава НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що Україна стане членом НАТО в майбутньому, і що процес членства країни перейде з двоетапного на одноетапний.
  • Міністри культури Латвії, Литви, Естонії, Польщі й України, а також представник ЮНЕСКО взяли участь у круглому столі в Ризі, після якого була підписана Спільна декларація щодо посилення захисту та відновлення культурної спадщини України в контексті міжнародного співробітництва.
  • Глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс підтримуватиме Україну “стільки, скільки буде потрібно”, зауваживши, що тепер наша країна – “рівна” з країнами-членами.

У тимчасово окупованому Луганську так званий “Верховний суд ЛНР” засудив громадянина Австралії Оскара Дженкінса до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму. Його засудили за звинуваченням у “найманстві”.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 16 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 115 бойових зіткнень.

15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.

15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.

Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.