Представники Грузії, Ліхтенштейну та Малаві підтвердили участь в українському саміті миру

Джерело: Володимир Зеленський/X

15 травня президент Володимир Зеленський провів телефонні розмови з президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі, главою Малаві Лазарусом Чакверою та прем’єр-міністром Ліхтенштейну Даніелем Рішем, висловивши вдячність за підтвердження участі у Саміті миру, що відбудеться у Швейцарії.

У розмові з президенткою Грузії Зеленський наголосив, що лише справедливий мир в Україні дасть безпеку та стабільність нашому спільному регіону.

Згодом глава держави подякував Ліхтенштейну, що нині головує у Комітеті міністрів Ради Європи, за підтримку створення Реєстру збитків, спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України, а також усіх санкційних пакетів ЄС.

Маємо продовжити цю роботу та спільно знайти рішення, як використати заморожені російські активи в інтересах України, – зазначив він.

Водночас під час розмови з президентом Малаві, сторони обговорили двосторонні відносини й доручили командам підготувати пропозиції для розширення співпраці.

У нас є перспективні напрями: цифровізація та ІТ, освіта, продовольство. Україна готова бути гарантом продовольчої безпеки для Малаві та інших країн Африки, – повідомив Зеленський.

Зауважимо, станом на сьогодні Швейцарія отримала понад 50 підтверджень від понад 160 делегацій, запрошених нейтральною країною на саміт наступного місяця, який, як сподівається Берн, прокладе шлях до мирного процесу в Україні, заявила президентка країни Віола Амгерд 15 травня.

7 травня президент Зеленський повідомив деталі підготовки до проведення Глобального саміту миру у Швейцарії. Він провів низку міжнародних переговорів – з лідерами Бельгії, Іспанії, Латвії та Фінляндії, особисто запросивши партнерів на Саміт, висловивши вдячність за підтвердження участі.

8 травня канцлер Німеччини Олаф Шольц запевнив президента України Володимира Зеленського у підтримці мирного саміту, запланованого на червень у Швейцарії, і підтвердив свою участь.

14 травня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, котрий зокрема підтвердив свою участь у Глобальному саміті миру, що відбудеться у Швейцарії.

6 квітня глава держави заявив, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії. Зокрема очікується присутність представників Індії, Бразилії, Південної Африки та Саудівської Аравії.

Зеленський додав, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії.

Раніше стало відомо, що китайська сторона розглядає участь в українському Саміті миру у Швейцарії та виступає “за сприяння мирним переговорам”.

Посол КНР у Швейцарії Ван Шіхтінг зазначив, що країна “уважно стежить за планами щодо переговорів”.

За словами Шіхтінга, усі сторони мають “працювати над припиненням війни”. Він також застеріг від “погіршення ситуації або навіть виходу з-під контролю”. Відповідаючи на запитання стосовно військової допомоги РФ, посол заявив, що “КНР не продає летальну зброю сторонам конфлікту”.

Нещодавно глава МЗС Китаю Ван І заявив, що Пекін пропонує провести міжнародну конференцію для врегулювання, як він назвав “кризи” в Україні.

Китайський міністр зазначив, що Китай підтримує скликання міжнародної мирної конференції, на яку погодяться і Україна, і Росія, в якій усі сторони братимуть участь на “рівних правах і матимуть можливість неупереджено та чесно обговорити всі мирні плани”.

Після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.

Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.

Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.

Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.

Довідка. Глобальний саміт миру – майбутня міжнародна зустріч на рівні лідерів країн, яку готує Україна та Швейцарія для проведення у червні 2024 року в Люцерні. Україна і Швейцарія почали підготовку до саміту на рівні лідерів країн з 16 січня.

Згідно з даними The Wall Street Journal, НАТО планує розмістити високопоставленого посадовця в Києві в рамках нових заходів, спрямованих на посилення довгострокової підтримки України.

Станом на ранок 2 липня в Чорному та Середземному морях російські окупанти утримують на бойовому чергуванні три носії крилатих ракет “Калібр”, загальним залпом до 24 ракет.

Станом на 08:00 у вівторок, 2 липня, протягом минулої доби по всій лінії фронту відбулось 189 бойових зіткнень.

Протягом доби, 1 липня, ЗС РФ зазнали втрат серед особового складу у кількості близько 1280 військових. За понад два роки великої війни втрати в живій силі російської армії наразі становлять 545 090 осіб.

2 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибуде до Києва. У межах візиту він проведе зустріч з президентом Володимиром Зеленським. Як стверджують The Guardian та Financial Times, офіційних заяв про візит поки немає від жодної зі сторін.