Прем’єр-міністр Іспанії може піти у відставку через корупційний скандал з його дружиною

Джерело: BBC

Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес може піти у відставку на тлі корупційного скандалу з його дружиною Бегоньєю Гомес.

Санчес заявив, що на кілька днів припинить виконання державних обов’язків аби вирішити, чи варто йому залишатись на посту глави іспанського уряду.

Педро Санчес, який є соціалістом, сказав, що повідомить про рішення щодо свого майбутнього в уряді 29 квітня після роздумів про те, чи варто залишатися на посаді, “попри бруд”, у який праві та ультраправі намагаються перетворити політику.

У своїй заяві він також додав, що протягом кількох місяців піддається “стратегічному переслідуванню” проти себе та своєї дружини, яке має на меті послабити його політично.

Позов проти Бегоньї Гомес подали активісти антикорупційної організації “Чисті руки”, яка вже не одноразова брала участь у низці резонансних судових справ. У ЗМІ зазначають, що організацію контролює особа, пов’язана з ультраправою партією.

Суд не надав подробиць звинувачень проти Гомес. Відомо лише те, що 16 квітня почалось розслідування щодо ймовірних зловживань впливом та корупції.

Однак вебсайт Cadena Ser опублікував деталі скарги активістів, яка включала список звинувачень, взятих із новинних сайтів, зокрема El Confidencial і Voz Populi.

Так, El Confidencial повідомила, що розслідування вивчало зв’язки Бегоньї Гомес з приватними компаніями, які отримали державні гроші або державні контракти.

Зокрема, мовиться про “спонсорську угоду” за участю туристичної групи Globalia та фонду IE Africa Center, яким вона керувала у 2020 році під назвою. У 2020 році Globalia забезпечила допомогу своїй авіакомпанії Air Europa у розмірі 475 мільйонів євро у межах серії державних пакетів порятунку компаній під час пандемії Covid-19.

Правову скаргу активістів підписав юрист Мігель Бернад, який є очільником “Чистих рук”. У минулому активісти організації переслідували політиків, банкірів і сестру короля Феліпе VI, принцесу Крістіну.

Консервативна Народна партія Іспанії (ПП) вимагала пояснень щодо скандалу. У Відповідь Педро Санчес заявив, що “вірить у справедливість попри все”.

Іспанські ЗМІ повідомили, що 24 квітня він вийшов з парламенту та відправився до своєї мадридської резиденції помітно засмученим. Кілька годин потому він звинуватив лідера ПП Альберто Нуньєса Фейхоо у співпраці з ультраправою партією Vox, щоб повалити його.

“Я не наївний. Я розумію, що вони засуджують Бегонью не тому, що вона зробила щось протизаконне — вони знають, що немає жодної справи, — а тому, що вона моя дружина”, — поскаржився він у своїй заяві.

Політичні союзники висловили підтримку Санчесу, який перебуває при владі з 2018 року, але його рішення зупинити виконання державних обов’язків прийшло в напружений час для його Соціалістичної партії перед виборами до Європейського парламенту в червні та виборами в регіоні Каталонія на північному сході Іспанії наступного місяця.

Педро Санчес очолює незручну коаліцію, до якої входять дві каталонські сепаратистські партії, яких переконали приєднатися до уряду в обмін на амністію, яка охопила заборонений каталонський референдум щодо відділення у 2017 році.

Без підтримки Каталонських республіканських лівих (ERC) і Разом за Каталонію (JxCat) він не зміг би залишитися при владі після нерезультативних виборів минулого року.

Опозиційні партії були обурені амністією, яка також означає, що колишній регіональний лідер Каталонії Карлес Пучдемон балотуватиметься на регіональних виборах наступного місяця через сім років після того, як він утік від неминучого арешту та відправився у вигнання до Бельгії.

Пучдемона все ще звинувачують у тероризмі, але він вважає, що амністія дозволить йому повернутися до Іспанії.

Президент США Джо Байден повідомив, що має намір здійснити офіційний візит до країн Африки у лютому, після президентських виборів у Сполучених Штатах.

Уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

22 травня адміністрація Байдена виступила проти рішення Іспанії, Норвегії та Ірландії визнати палестинську державу, повторивши, що, хоча президент США підтримує шлях до рішення про створення двох держав, він продовжуватиме його, закликаючи до дипломатичних переговорів між двома державами.

Ввечері 22 травня російські війська скерували авіаційну ракету на Дніпропетровщину. Українські оборонці знищили ворожу ціль у Синельниківському районі.

Переможниця Премії імені Георгія Ґонґадзе, журналістка та медіаекспертка Тетяна Трощинська висловила вдячність усім за привітання та підтримку, опублікувавши на згадку текст свого виступу під час церемонії народження.