Президент Румунії подав у відставку
Джерело: digi24
10 лютого президент Румунії Клаус Йоханніс оголосив про відставку.
Щоб позбавити Румунію та румунських громадян кризи, я залишаю свою посаду, — заявив політик.
Рішення ухвалене на тлі погроз вкрай правих сил щодо його імпічменту. Політик додав, що залишить свій офіс 12 лютого.
Конституційний суд Румунії 6 грудня 2024 року оголосив недійсними підсумки першого туру голосування на виборах президента. Згідно з цими результатами, ультраправий проросійський політик Келін Джорджеску набрав 23% голосів і мав поборотися за пост президента у другому турі з Оленою Ласконі.
Рішення про скасування результатів ухвалили після того, як офіс президента Румунії заявив про наявність розвідданих, що підтверджують вплив на вибори на користь Джорджеску. Серед іншого згадувалась кампанія на відеоплатформі TikTok, а також понад 85 000 кібератак.
Розвідка заявила, що Румунія є метою “агресивних” гібридних дій Росії, включаючи кібератаки, виток інформації та диверсії. В ЄС розпочали розслідування передбачуваних маніпуляцій.
Зауважимо, представники лібералів, соціал-демократів і угорської партії UDMR, котрі входять до коаліції, домовилися, що перший тур президентських виборів у Румунії відбудеться 4 травня, а другий – 18 травня.
Додамо, раніше Калін Джеорджеску назвав Україну “вигаданою державою”, а поділ країни між сусідніми державами “неминучим”.
На сто відсотків, так і буде. Ну, у них немає іншого шляху! Дорога до чогось подібного неминуча. Україна – це вигадана держава. Це Українська Радянська Соціалістична Республіка! – заявив Джеорджеску.
У відповідь речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий сказав, що такі заяви кандидата в президенти Румунії ставлять під сумнів його незалежність.
На тлі таких заяв абсурдно виглядають спроби Каліна Джеорджеску позиціонувати себе як “незалежного” політика: озвучені ним тези повністю тотожні тезам російської пропаганди, що вказує на повну залежність від господарів у Москві, – відповів він на слова румунського політика.
- Калін Джеорджеску, відомий проросійською та ультраправою позицією, залишається найпопулярнішим кандидатом на посаду президента Румунії перед повторними виборами у травні. Про це свідчать дані останнього опитування громадської думки.
- Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку оголосив про запровадження штрафів для соціальних мереж, які підтримують окремих кандидатів на президентських виборах. Санкції можуть сягати 5% від обороту компаній, що у випадку великих корпорацій обчислюється мільярдами євро.
- Європейська комісія надіслала TikTok запит на інформацію відповідно до Закону про цифрові послуги (DSA) у зв’язку з підозрою про вплив на президентські вибори в Румунії через цю платформу.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.