Продажі зброї у Швейцарії знизились на тлі блокування експорту в Україну, – Reuters

Джерело: Reuters

Уряд Швейцарії повідомив, що минулого року експорт зброї знизився більш ніж на чверть, оскільки критики звинувачують нейтральну позицію країни, яка заблокувала реекспорт швейцарської зброї та боєприпасів до України.

Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) повідомив, що експорт військових матеріалів знизився на 27% до 696,8 млн швейцарських франків, порівняно з 955 млн франків у 2022 році.

Попри тривалий нейтралітет, Швейцарія є великим постачальником зброї, 14-м за величиною у світі у 2022 році, згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру.

У 2023 році Швейцарія експортувала військові матеріали до 58 країн, порівняно з 60 роком раніше.

SECO не назвала причину падіння експорту минулого року, але промислова асоціація Swissmem заявила, що на це вплинула заборона Швейцарії на реекспорт зброї.

Відповідно до закону про нейтралітет країни, Швейцарія не може схвалити запити на передачу швейцарського військового обладнання Україні, допоки у країні триває війна.

“Деякі компанії втратили замовлення через стурбованість швейцарськими правилами, тоді як інші розглядають можливість інвестувати тут менше”, — сказав директор Swissmem Штефан Брупбахер.

Брупбахер додав, що “догматичне тлумачення” нейтралітету блокує реекспорт швейцарської зброї та боєприпасів, які інші країни купували багато років тому, до того ж багато країн не розуміють позицію Швейцарії.

“Ми хочемо, щоб було скасовано дозвіл на реекспорт для всіх країн, які дотримуються подібних міжнародних конвенцій щодо зброї, як Швейцарія. Це не має нічого спільного з юридичним визначенням нейтралітету”, – сказав він.

У 2022 році Іспанії, Данії та Німеччині було відмовлено у дозволі на реекспорт озброєнь в Україну, що погіршило відносини та викликало занепокоєння у швейцарській збройовій промисловості.

19 червня парламент Латвії ухвалив закон “Про обмеження угод, що загрожують національній безпеці”, котрий забороняє громадянам Росії та Білорусі набувати у власність нерухомість на території країни.

За даними Politico, запланована зустріч голови Офісу президента України Андрія Єрмака з Держсекретарем Марко Рубіо була скасована в останній момент. Натомість вони лише випадково зустрілися у коридорах Білого дому.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак регулярно відвідує Вашингтон, однак, за даними Politico, викликає роздратування як у прихильників Дональда Трампа, так і у представників колишньої адміністрації Байдена. 

У Києві під час російської атаки у ніч на 17 червня загинув громадянин США — волонтер Фред Гранді.

20 червня Рада Безпеки ООН проведе позачергове засідання на вимогу України через чергову масовану комбіновану атаку Росії.