РФ важче отримати кошти за нафту через посилення контролю у Китаї, ОАЕ і Туреччині
Джерело: Reuters
Нафтові компанії РФ зіткнулись з кількамісячної затримкою виплат за ресурси, оскільки банки Китаю, ОАЕ та Туреччини остерігаються санкцій США.
Затримки платежів зменшують доходи Кремля та роблять їх нестабільними. Це дозволяє США досягти цілей санкцій – перешкоджати РФ отримувати гроші для продовження повномасштабної війни проти України і водночас не переривати глобальні енергетичні потоки.
Як повідомили джерела, одразу кілька банків у Китаї, ОАЕ і Туреччині останніми тижнями посили дотримання санкцій, що призвело до затримок або навіть відмови у грошових переказах до Росії.
Банки, обережно ставлячись до вторинних санкцій США, почали вимагати від своїх клієнтів надати письмові гарантії того, що жодна фізична чи юридична особа зі списку SDN (Special Designated Nationals) США не бере участі в угоді або не є бенефіціаром платежу.
Зокрема в ОАЕ банки First Abu Dhabi Bank (FAB) і Dubai Islamic Bank (DIB) зупинили кілька рахунків, пов’язаних з торгівлею російськими товарами, повідомили два джерела.
Банк Mashreq в ОАЕ, турецькі Ziraat і Vakifbank і китайські банки ICBC і Bank of China все ще обробляють платежі, але на їх обробку потрібні тижні або місяці, повідомили чотири джерела.
Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що проблеми з платежами існують, коли його запитали про повідомлення про те, що банки в Китаї сповільнили платежі.
“Звичайно, безпрецедентний тиск з боку Сполучених Штатів і Європейського Союзу на Китайську Народну Республіку продовжується. Це, звичайно, створює певні проблеми, але не може стати перешкодою для подальшого розвитку наших торговельно-економічних відносин (з Китаєм)”, — сказав Пєсков.
Захід запровадив численні санкції проти Росії після її повномасштабнго вторгнення в Україну. Зокрема запровадженно санкції щодо російської нафти. До прикладу, вартість нафти з РФ не може перевищувати 60 доларів за барель.
Експорт російської нафти та платежі за неї були порушені в перші місяці війни, але пізніше нормалізувалися, оскільки РФ перенаправила потоки до Азії та Африки.
“Проблеми повернулися з грудня після того, як банки та компанії усвідомили, що загроза вторинних санкцій США реальна”, — повідомило одне з торгових джерел.
Джерело посилалося на розпорядження Міністерства фінансів США, опубліковане 22 грудня 2023 року, в якому попереджено, що воно може застосувати санкції за ухилення від обмеження російських цін на іноземні банки, і закликало їх посилити відповідність.
Це стало першим прямим попередженням про можливість вторинних санкцій проти Росії, що поставило її в один ряд з Іраном у деяких сферах торгівлі.
Згідно з розпорядженням США, банки Китаю, ОАЕ та Туреччини, які працюють з Росією, посилили перевірки, почали вимагати додаткову документацію та навчили більше персоналу, щоб переконатися, що угоди відповідають обмеженню ціни, повідомили торгові джерела.
Додаткові документи також можуть включати відомості про право власності на всі компанії, залучені до угоди, і особисті дані осіб, які контролюють організації, щоб банки могли перевірити будь-який доступ до списку SDN.
Наприкінці лютого банки ОАЕ були змушені посилити перевірку платежів, оскільки їх попросили надати дані банкам-кореспондентам США та казначейству США, якщо вони здійснюють транзакції, які здійснюються в Китаї від імені російської організації, повідомляє джерело в одному банківському секторі.
“Це означало затримки в обробці платежів Росії”, – повідомило одне з джерел.
Одне джерело повідомило, що один платіж було затримано на два місяці, а інше повідомило, що затримки склали два-три тижні.
“Це стало важчим і навіть не для доларових транзакцій. Іноді потрібні тижні для виконання прямої транзакції юань-рубль”, – сказав один із трейдерів.
- За даними Financial Times, Росія почала напряму постачати нафту до Північної Кореї всупереч санкціям ООН.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп запропонував європейським країнам розмістити війська на території України для контролю над дотриманням режиму припинення вогню. Відповідну ініціативу озвучили на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським та главою Франції Емманюелем Макроном у Парижі 7 грудня.
Росія налагодила постачання американських чипів та мікросхем, що використовуються для виробництва зброї, з інтернет-магазину компанії Texas Instruments – TI store.
Голлівудський актор Річард Гір став співвиконавчим продюсером документального фільму “Мудрість щастя” про духовного лідера Далай-ламу XIV.
12 грудня Велика Палата Верховного Суду залишила без змін рішення ВРП про звільнення Князєва з посади судді Верховного Суду.
На Хмельниччині засудили чоловіка, який металевим прутом побив свого 12-річного пасинка.