Росатом розпочав зведення АЕС в Угорщині

Джерело: Greenpeace

5 лютого розпочалося офіційне зведення російської АЕС “Пакш II” в Угорщині. Проект фінансується коштом мільярдних кредитів Угорщині, що порушує законодавство ЄС.

Технологія атомної електростанції постачається російською корпорацією “Росатом” і являє собою реактор типу ВВЕР-1200. Проект розробили майже два десятиліття тому.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі назвав початок будівництва “великим днем для РФ” і привітав “Росатом” з ядерною співпрацею з МАГАТЕ, назвавши її їхньою спільною відповідальністю у галузі енергетики, що “базується на безпеці та захисті”.

Водночас у заяві Greenpeace Угорщина вказано, що проєкт є серйозним політичним ризиком і моральною безвідповідальністю угорського уряду, котрий розпочав заливку бетону на російській АЕС “Пакш II”: “Цей крок є відкритою політичною заявою: Угорщина підтримує війну, непрозорість та російську державну атомну промисловість. Угорщина розпочала будівництво АЕС разом з “Росатомом”, який є співучасником воєнних злочинів, ядерного шантажу та загрозою для цивільного населення в Україні“.

“Росатом” досі уникав суворих санкцій ЄС. Французькі та німецькі гіганти, зокрема Framatome та Siemens, продовжують надавати стратегічні технології та експертизу для проектів “Росатома”, включаючи прилади та системи управління, які є “мозком” атомних електростанцій.

Минулого року адміністрація США скасувала фінансові санкції проти російських банків, щоб дозволити фінансування проекту “Пакш II”. Така практика дає зрозуміти: “недоторканність” “Росатома” є результатом свідомих геополітичних рішень, в які також втягнутий угорський уряд, прискорюючи реалізацію проекту, зазначили у заяві організації.

Усе це відбувається в межах ядерного проекту, обтяженого серйозними юридичними та демократичними недоліками. Суд Європейського Союзу скасував рішення Комісії про затвердження державної допомоги для проекту “Пакш II”, оскільки контракт, укладений з російською компанією без проведення конкурсних торгів, не був розглянутий і порушував законодавство ЄС. Угорський уряд також отримав офіційне попередження на підставі Орхуської конвенції, оскільки протягом багатьох років уряд не надавав громадськості доступ до аналізів, що лежать в основі проекту “Пакш II”.

У повідомленні наголосили, що “Пакш II” базується на дорогій, застарілій, ризикованій технології, яка відволікає від розвитку відновлюваних джерел енергії, одночасно збільшуючи політичну та економічну вразливість країни перед РФ.

У Greenpeace закликали угорський уряд зупинити проект, оприлюднити всі розрахунки та контракти і розпочати суспільну дискусію про енергетичне майбутнє Угорщини.

Довідка. Росія та Угорщина підписали документи про будівництво двох нових енергоблоків №5 і 6 (“Пакш-2”) у 2014 році. Загальна вартість проєкту оцінювалася в 12,5 мільярда євро. У серпні 2022 року Угорське управління з атомної енергетики видало “Росатому” ліцензію на зведення блоків. У травні 2023 року Європейська Комісія схвалила поправки до угод щодо будівництва та фінансування станції. У листопаді 2023 року уряд Угорщини та російська державна корпорація підписали графік робіт. Підключення нових енергоблоків до мережі заплановане на початок 2030-х років.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто зазначав, що розрахунки з Росією за проєктом здійснювалися через Газпромбанк, котрий потрапив під американські санкції в 2024 році. Санкції США проти розширення “Пакш” із російською участю були запроваджені в листопаді 2024 року адміністрацією Джо Байдена. У грудні цього року стало відомо, що Європейський Союз звернувся до США з проханням пом’якшити санкції проти Газпромбанку, який відіграє ключову роль в розрахунках за постачання російського газу до країн ЄС.

У вересні суд Європейського Союзу в Люксембурзі анулював рішення Єврокомісії про схвалення фінансової участі Угорщини в будівництві нових енергоблоків “Пакш” спільно з Росією. Суд дійшов висновку, що Єврокомісія не мала достатніх підстав для дозволу Угорщині укладати прямий контракт з підприємством “Росатому” без тендеру.

Дзеркальний басейн біля меморіалу Лінкольна у Вашингтоні можуть частково осушити для ремонту після появи водоростей і відшарування фарби. Дональд Трамп заявив, що підрядники, найімовірніше, будуть змушені злити значну частину води, щоб усунути пошкодження.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна та Польща не можуть дозволити собі втратити партнерство, адже є сусідами й мають спільні безпекові інтереси. Він застеріг польських політиків від спроб заробляти рейтинги на історичних конфліктах і взаємній ненависті.

Легенда хеві-металу Роб Гелфорд знову привернув увагу українських фанатів. На новому фото музикант позує з хрестом і срібним гербом України на шиї, а в коментарях йому дякують за солідарність із країною.

Американський актор Джанкарло Еспозіто, відомий роллю Густаво Фрінга у серіалі Breaking Bad, прийняв іслам. Про це повідомив голова Генерального управління розваг Саудівської Аравії Туркі Аль аш-Шейх.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна неодноразово передавала Білорусі непублічні сигнали щодо допомоги Росії. За його словами, йдеться про технічну підтримку, яка сприяє точнішим ударам російських та іранських дронів по українцях.