Російські кораблі покинули базу у порту Сирії – BBC

Джерело: BBC

РФ на тлі невизначеності у Сирії після повалення режиму Асада виводить свої кораблі з військово-морської бази Тартус.

Про це свідчать вивчені BBC Verify супутникові фото. Зокрема кадри, зроблені Maxar 10 грудня свідчать, що деякі російські кораблі покинули базу ще 8 грудня і зараз перебувають далеко від берегів Середземного моря.

На інших фото від 10 грудня зафіксовано триваючу активність на головній російській авіабазі у Сирії: на злітно-посадковій смузі чітко видно літаки.

На початку тижня речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив, що РФ почне перемовини з новою владою про свою майбутню військову присутність у Сирії.

На військово-морській базі у Тартусі розміщено деякі кораблі Чорноморського флоту РФ. Ця база – єдиний ремонтний центр з поповненням запасів Росії у Середземному морі. Базу було створено ще у 1970-х роках Радянським Союзом. У 2012 році Росія розширила та модернізувала базу.

Наявність бази дозволяє російському флоту залишатись у Середземному морі без необхідності повертатись у Чорне море через протоки Туреччини.

База РФ у Тартусі також є глибоководним портом, тобто, вона може приймати підводні човни ядерного флоту Росії.

Нові супутникові свідчать, що Росія – принаймні тимчасово – вивела свої кораблі з порту, а два фрегати з керованими ракетами пришвартовані за 13 км від узбережжя Сирії. Де інші кораблі – невідомо.

Представник аналітичної організації Janes Майк Планкетт вважає, що переміщення суден, ймовірно, проводилось з метою гарантувати, що вони не опиняються під атакою.

“Невідомо, хвилює їх напад сирійських повстанців чи пошкодження від ізраїльського удару по сирійських об’єктах у Тартусі”, – сказав він.

Екскапітан бельгійського флоту та аналітик Фредерік Ван Локерен вважає, що російські кораблі зараз у зоні очікування, поки Кремль думає, що робити.

“Зараз вони у підвішеному стані, бо не знають напевне, що станеться. Очевидно, що оскільки вони там затримуються, схоже, Росія поки не готова вивести свої військово-морські судна з цього району. Це може бути ознакою того, що вони ведуть перемовини з регіональними партнерами, щоб з’ясувати, куди вони можуть перевезти ці судна”, – додав аналітик.

На думку аналітиків, якщо Кремлю не вдасться повернутись до Сирії, йому доведеться зачинити базу у Тартусі і, ймовірно, перевести кораблі до Лівії, де вже розташовано кілька російських авіабаз.

Та на думку Ван Локерена, вивід суден з Тартуса буде надзвичайно дороговартісним. Це також приблизить російські кораблі до баз НАТО, що полегшить альянсу їхнє відслідковування.

Щодо російської авіабази у Хмеймім, то, свідчать супутникові фото, принаймні два літаки Іл-76 все ще були на ній 10 грудня. Також на фото видніються гелікоптери і системи ППО.

Аналітикиня з Фонду Карнегі Дара Массікот заявила, що евакуація авіабази потребує масштабного повітряного перекидання, для якого знадобиться більше літаків, аніж видно на супутникових фото. Тобто, принаймні поки РФ не планує евакуюватись з авіабази.

  • ЦАХАЛ заявив про знищення флоту Сирії. Про це повідомив міністр оборони країни Ісраель Кац, виступаючи на військово-морській базі в Хайфі, де йому надали докладний звіт про знищення сирійських кораблів.
  • За словами аналітиків, швидке повалення режиму Асада в Сирії є стратегічною політичною поразкою для Москви. Це обернулося для Кремля кризою, оскільки він хоче зберегти свою стратегічну військову базу в Сирії.
  • Росія звернулася за підтримкою до Туреччини для безпечного виходу російських військ із Сирії.

В українській столиці затримано російського агітатора, який закликав до державного перевороту і вбивства перших осіб Української держави.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів, за його словами, безрезультатну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів з ним.

Естонія передала Україні один зі своїх енергоблоків з Ауверської електростанції. За даними Міністерства енергетики України, енергоблок здатен забезпечити електроенергією близько 150 тисяч осіб.

Уночі 11 грудня по російському Таганрогу було завдано ракетних ударів. За даними ЗМІ, унаслідок атаки є жертва та поранені серед російських військових.

Новообраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп запросив президента Китаю Сі Цзіньпіна на свою інавгурацію, що пройде 20 січня 2025 року.