Російським посадовцям заборонили користуватися технікою Apple через побоювання щодо шпигунства – FT

Джерело: Financial Times

Російська влада заборонила тисячам посадовців і державних службовців використовувати iPhone та інші продукти Apple. Причина такого кроку – посилення підозри у шпигунстві з боку США.

Міністерство торгівлі заявило, що з понеділка забороняє будь-яке використання iPhone для “робочих цілей”. Міністерство цифрового розвитку, а також “Ростех”, державна компанія, яка перебуває під санкціями Заходу, заявили, що наслідуватимуть приклад або вже ввели заборони.

Заборона iPhone, планшетів iPad та інших пристроїв Apple у провідних міністерствах та установах відображає зростаюче занепокоєння Кремля та розвідувального агентства Федеральної служби безпеки стосовно сплеску шпигунської діяльності американських спецслужб проти російських державних установ.

“Співробітники служби безпеки у міністерствах – співробітники ФСБ, які перебувають на цивільних посадах, оголосили, що iPhone більше не вважаються безпечними, і що потрібно шукати альтернативи”, – зазначило джерело, близьке до урядової установи, яка вже заборонила продукцію Apple.

Через місяць після того, як у лютому минулого року президент Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, він підписав указ, який вимагає від організацій, пов’язаних із “критичною інформаційною інфраструктурою”, перейти на розроблене в РФ програмне забезпечення до 2025 року.

Цей крок відображав давнє бажання Москви змусити державні установи відмовитися від іноземних технологій. Одначе, деякі російські аналітики припустили, що нинішній указ не допоможе розвіяти підозри в тому, що західні спецслужби мають доступ до конфіденційної інформації.

“Офіційні особи справді вірять, що американці можуть використовувати своє обладнання для прослуховування, – зазначив експерт російських служб безпеки та розвідки Андрій Солдатов. – ФСБ давно стурбована використанням iPhone для професійних контактів, але адміністрація президента та інші посадовці виступали проти [обмежень] просто тому, що їм подобалися iPhone”.

Інший співрозмовник видання, близький до одного з міністерств, розповів, що фахівці ІТ-департаменту повідомлятимуть, коли хтось відкриває свою робочу електронну пошту з iPhone.

Зауважується, що схожі заборони вже діють або збираються ввести в дію в міністерствах фінансів, енергетики та інших державних органах.

Раніше у ФСБ, без жодних доказів, заявили, що кілька тисяч iPhone – як із російськими SIM-картами, так і зареєстровані в московських дипломатичних представництвах у країнах НАТО, а також в Ізраїлі, Сирії та Китаї – були “заражені” моніторинговим програмним забезпеченням, яке вказувало на “тісну співпрацю” Apple з Агентством національної безпеки США.

Правоохоронці оголосили підозру колишній начальниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), котра є родичкою колишньої очільниці Хмельницької МСЕК. Їй інкримінують умисне внесення недостовірних відомостей до декларації.

Російське керівництво переміщує системи протиповітряної оборони з регіонів країни до Москви та району Керченського мосту. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський за підсумками доповіді керівника ГУР МО Олега Іващенка.

В місті Конотоп на Сумщині кількість постраждалих внаслідок російської атаки на кінотеатр зросла до шести.

Соціальна платформа Reddit дедалі частіше стає місцем, де кіностудії та продюсери шукають нові ідеї для фільмів, а також майбутніх сценаристів і режисерів. Одним із найяскравіших прикладів такого явища став фільм “Backrooms: Залаштунки”, який до виходу в прокат пройшов шлях від інтернет-спільноти до великого голлівудського проєкту.

Правоохоронці викрили канал незаконного переправлення військовозобов’язаних чоловіків через державний кордон до Молдови та невизнаного Придністров’я.