Російським посадовцям заборонили користуватися технікою Apple через побоювання щодо шпигунства – FT

Джерело: Financial Times

Російська влада заборонила тисячам посадовців і державних службовців використовувати iPhone та інші продукти Apple. Причина такого кроку – посилення підозри у шпигунстві з боку США.

Міністерство торгівлі заявило, що з понеділка забороняє будь-яке використання iPhone для “робочих цілей”. Міністерство цифрового розвитку, а також “Ростех”, державна компанія, яка перебуває під санкціями Заходу, заявили, що наслідуватимуть приклад або вже ввели заборони.

Заборона iPhone, планшетів iPad та інших пристроїв Apple у провідних міністерствах та установах відображає зростаюче занепокоєння Кремля та розвідувального агентства Федеральної служби безпеки стосовно сплеску шпигунської діяльності американських спецслужб проти російських державних установ.

“Співробітники служби безпеки у міністерствах – співробітники ФСБ, які перебувають на цивільних посадах, оголосили, що iPhone більше не вважаються безпечними, і що потрібно шукати альтернативи”, – зазначило джерело, близьке до урядової установи, яка вже заборонила продукцію Apple.

Через місяць після того, як у лютому минулого року президент Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, він підписав указ, який вимагає від організацій, пов’язаних із “критичною інформаційною інфраструктурою”, перейти на розроблене в РФ програмне забезпечення до 2025 року.

Цей крок відображав давнє бажання Москви змусити державні установи відмовитися від іноземних технологій. Одначе, деякі російські аналітики припустили, що нинішній указ не допоможе розвіяти підозри в тому, що західні спецслужби мають доступ до конфіденційної інформації.

“Офіційні особи справді вірять, що американці можуть використовувати своє обладнання для прослуховування, – зазначив експерт російських служб безпеки та розвідки Андрій Солдатов. – ФСБ давно стурбована використанням iPhone для професійних контактів, але адміністрація президента та інші посадовці виступали проти [обмежень] просто тому, що їм подобалися iPhone”.

Інший співрозмовник видання, близький до одного з міністерств, розповів, що фахівці ІТ-департаменту повідомлятимуть, коли хтось відкриває свою робочу електронну пошту з iPhone.

Зауважується, що схожі заборони вже діють або збираються ввести в дію в міністерствах фінансів, енергетики та інших державних органах.

Раніше у ФСБ, без жодних доказів, заявили, що кілька тисяч iPhone – як із російськими SIM-картами, так і зареєстровані в московських дипломатичних представництвах у країнах НАТО, а також в Ізраїлі, Сирії та Китаї – були “заражені” моніторинговим програмним забезпеченням, яке вказувало на “тісну співпрацю” Apple з Агентством національної безпеки США.

Глава РФ Володимир Путін визнав черги на АЗС та дефіцит окремих марок бензину, попри максимальне завантаження нафтопереробних заводів та використання накопичених резервів.

Іракська влада провела серію антикорупційних рейдів перед очікуваним візитом прем’єра Алі аль-Заїді до Вашингтона. За даними держмедіа, серед затриманих – депутати, посадовці та щонайменше один представник Міністерства нафти.

Президент Сербії Александар Вучич заявив про відновлення строкової військової служби з березня 2027 року. За його словами, це зміцнить обороноздатність країни та підвищить рівень підготовки молоді.

У сербському місті Кралєво очікують тисячі протестувальників після заяви президента Александра Вучича про готовність піти з посади. Його відставка має відкрити шлях до дострокових президентських і парламентських виборів.

З початку червня громадяни низки країн, котрі РФ вважає “недружніми”, постали перед заморожуванням вкладів у російських банках.