Російським посадовцям заборонили користуватися технікою Apple через побоювання щодо шпигунства – FT
Джерело: Financial Times
Російська влада заборонила тисячам посадовців і державних службовців використовувати iPhone та інші продукти Apple. Причина такого кроку – посилення підозри у шпигунстві з боку США.
Міністерство торгівлі заявило, що з понеділка забороняє будь-яке використання iPhone для “робочих цілей”. Міністерство цифрового розвитку, а також “Ростех”, державна компанія, яка перебуває під санкціями Заходу, заявили, що наслідуватимуть приклад або вже ввели заборони.
Заборона iPhone, планшетів iPad та інших пристроїв Apple у провідних міністерствах та установах відображає зростаюче занепокоєння Кремля та розвідувального агентства Федеральної служби безпеки стосовно сплеску шпигунської діяльності американських спецслужб проти російських державних установ.
“Співробітники служби безпеки у міністерствах – співробітники ФСБ, які перебувають на цивільних посадах, оголосили, що iPhone більше не вважаються безпечними, і що потрібно шукати альтернативи”, – зазначило джерело, близьке до урядової установи, яка вже заборонила продукцію Apple.
Через місяць після того, як у лютому минулого року президент Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну, він підписав указ, який вимагає від організацій, пов’язаних із “критичною інформаційною інфраструктурою”, перейти на розроблене в РФ програмне забезпечення до 2025 року.
Цей крок відображав давнє бажання Москви змусити державні установи відмовитися від іноземних технологій. Одначе, деякі російські аналітики припустили, що нинішній указ не допоможе розвіяти підозри в тому, що західні спецслужби мають доступ до конфіденційної інформації.
“Офіційні особи справді вірять, що американці можуть використовувати своє обладнання для прослуховування, – зазначив експерт російських служб безпеки та розвідки Андрій Солдатов. – ФСБ давно стурбована використанням iPhone для професійних контактів, але адміністрація президента та інші посадовці виступали проти [обмежень] просто тому, що їм подобалися iPhone”.
Інший співрозмовник видання, близький до одного з міністерств, розповів, що фахівці ІТ-департаменту повідомлятимуть, коли хтось відкриває свою робочу електронну пошту з iPhone.
Зауважується, що схожі заборони вже діють або збираються ввести в дію в міністерствах фінансів, енергетики та інших державних органах.
Раніше у ФСБ, без жодних доказів, заявили, що кілька тисяч iPhone – як із російськими SIM-картами, так і зареєстровані в московських дипломатичних представництвах у країнах НАТО, а також в Ізраїлі, Сирії та Китаї – були “заражені” моніторинговим програмним забезпеченням, яке вказувало на “тісну співпрацю” Apple з Агентством національної безпеки США.
- У Нідерландах посадовцям заборонили встановлювати на робочі телефони додаток AliExpress та низку інших застосунків через загрозу шпигунства.
- У Парижі в Єлисейському палаці виявили лист, де всередині був відрубаний людський палець. Палац є резиденцією президента Франції Емманюеля Макрона.
Троє суддів Міжнародного кримінального суду подали позов проти Дональда Трампа та його адміністрації через санкції, запроваджені проти них минулого року. Вони стверджують, що обмеження були незаконними й мали на меті покарати суддів за їхні рішення.
Канадсько-бельгійський електронний музикант Apashe оголосив про повернення до Києва з концертом 28 серпня. Артист заявив, що давно хотів знову виступити в Україні, а свій гонорар передасть фонду Children of Heroes.
“Рада миру” щодо Гази, створена за ініціативою Дональда Трампа, збереться 30 червня на Кіпрі, щоб обговорити подальшу стратегію. За словами посадовців, робота структури сповільнилася через війну з Іраном, проблеми з фінансуванням і невизначеність щодо її міжнародного статусу.
Міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що США наразі не вимагають від Тель-Авіва виведення військ із південного Лівану. Така заява пролунала на тлі переговорів у Вашингтоні, де Ліван наполягає на поверненні контролю над своїми південними територіями.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжує відповідати на російські атаки по містах і селах ударами по об’єктах, які забезпечують війну РФ. За його словами, українські сили вже уражають арсенали, виробництва, логістику, енергетичні й комунікаційні об’єкти ворога.