Швеція першою у світі повністю відмовилася від яєць із кліткового утримання
Джерело: pubity
Понад 17 мільйонів курей більше не утримуються у клітках – Швеція досягла цього без законодавчих заборон, а завдяки суспільному тиску, свідомому споживанню та корпоративній відповідальності.
Швеція стала першою країною у світі, де 100% яєць виробляються без кліткового утримання курей. Такий прорив у сфері добробуту тварин відбувся без жодної нової законодавчої заборони – лише завдяки сталим громадським кампаніям, змінам у поведінці споживачів і добровільним зобов’язанням бізнесу.
Вирішальну роль відіграв проєкт 1882 – провідна шведська ініціатива з захисту тварин, яка з 2008 року вела діалог з великими компаніями й стимулювала відмову від яєць із кліткових ферм. За цей час понад 85 компаній, включно з торговельними мережами, готелями та ресторанами, припинили купувати продукцію з таких господарств.
Зрештою, загальний тиск з боку ринку зробив утримання у клітках економічно невигідним. У результаті – жодна курка у Швеції більше не утримується у клітках, що врятувало понад 17 мільйонів птахів.
Ще у 1988 році шведський парламент ухвалив закон про заборону кліток, однак, до кінця перехідного періоду у 1998 році утримання у клітках залишалося поширеним. Закон змінили, пом’якшили, тож, офіційна заборона не спрацювала. Проте, зауважили у greenmemag, була закладена ціннісна основа, яку згодом реалізувало суспільство.
На відміну від Швеції, у США процес відбувається складніше. Декілька штатів (зокрема Каліфорнія, Массачусетс, Вашингтон) ухвалили закони про поетапну заборону кліток, втім, на федеральному рівні загального закону немає. За даними USDA, на 2024 рік лише 38% американських курей живуть у вільних умовах. Великі корпорації, як-от Walmart і McDonald’s, обіцяли перейти на 100% cage-free, одначе, дедлайни часто переносять.
У США зміни гальмує політична фрагментованість та аграрне лобі. Швеція ж досягла результату шляхом добровільної еволюції з системним підходом.
- Законопроект, схвалений Європарламентом 19 червня, встановлює перші в історії мінімальні стандарти ЄС щодо розведення, утримання та поводження з котами та собаками.
- Зоозахисна організація UAnimals спільно з видавництвом “Основа” презентували “Червону книжечку”, яка розповідає про тварин, які нині в Україні на межі зникнення.
- Зоозахисники звернулися до Міндовкілля, Державної Екологічної Інспекції та Міністерства внутрішніх справ з вимогою перевірити мисливське господарство “Поліське-Сарни”, де повідомляли про собачі бої і вбивство тварин.
- Фермери з різних регіонів Австралії у вівторок вийшли на протест проти аграрної політики уряду, яку вони вважають занадто залежною від впливу екологічних і зоозахисних активістів та шкідливою для сільського господарства.
Пекарня Good Bread, де працевлаштовують людей з ментальною інвалідністю та випікають хліб для мешканців деокупованих та прифронтових територій, оголосила про пошук бізнес-партнерів задля продовження своєї справи.
16 липня відзначають Всесвітній день змій. Християни сьогодні вшановують святого священномученика Атеногена та 10 його учнів.
За даними синоптиків у середу, 16 липня, частину областей накриють опади.
Пізно ввечері 15 липня російські війська атакували Кривий Ріг. Після ракетного обстрілу місті вирує пожежа, попередньо, є постраждалі.
Упродовж першого півріччя 2025 року українці придбали 22 тисячі вживаних легкових автомобілів, імпортованих зі США.