SpaceX із партнерами стала основним претендентом на розробку проєкту ПРО «Золотий купол»

Джерело: Reuters

Компанія SpaceX Ілона Маска разом із виробником програмного забезпечення Palantir Technologies та виробником дронів Anduril, стала основним претендентом на розробку головних елементів проєкту протиракетної оборони США під назвою “Золотий купол”.

Раніше Дональд Трамп підписав указ про запуск програми, назвавши ракетні загрози “найбільш катастрофічною небезпекою, з якою мають справу США”. Проєкт “Золотий купол” передбачає створення багаторівневої оборонної системи, яка включатиме сузір’я супутників для глобального стеження за пусками ракет, їхньої траєкторії та подальшого перехоплення.

Відповідно до попереднього плану, на орбіту планується вивести від 400 до понад 1000 супутників. Частина з них здійснюватиме розвідку та спостереження, а окрема група з приблизно 200 супутників матиме ударні функції. Зокрема, вони знищуватимуть ворожі ракети за допомогою лазерів або високоточних ракет.

Як розповіли у виданні, SpaceX претендує на частину ініціативи Golden Dome, яка називається “рівнем охорони” — сузір’ям супутників, які виявлятимуть ракети, відстежуватимуть їхню траєкторію та визначатимуть, чи прямують вони у бік США.

Однією з особливостей участі компанії Маска у проєкті стала пропозиція втілити її частину системи на умовах підписки. Відтак, уряд США не володітиме технологією напряму, а лише платитиме за доступ до неї як до послуги. Це дозволить обійти традиційні закупівельні протоколи Пентагону, що може суттєво прискорити розгортання системи.

Усі три компанії, залучені до консорціуму, пов’язані з підприємцями, які підтримують Трампа. За даними агенції, Маск пожертвував понад 250 мільйонів доларів на підтримку його виборчої кампанії та нині входить до президентської команди як радник з питань ефективності уряду. Його головний радник у SpaceX — колишній генерал ВПС США Терренс О’Шонессі — також бере участь у перемовинах із Пентагоном.

До переговорів також залучений генерал Космічних сил США Майкл Гетлейн, який обговорює, чи має SpaceX володіти частиною системи самостійно, чи вона має бути власністю уряду США.

Участь в конкурсі також беруть Lockheed Martin, Northrop Grumman, Boeing та RTX.

Пентагон очікує початку розгортання перших компонентів системи вже з 2026 року, а остаточне завершення — після 2030-го. За попередніми оцінками, вартість проєкту може сягнути сотень мільярдів доларів.

Поблизу міста Едмонтон (провінція Альберта, Канада) сталася пожежа у Селі спадщини української культури.

У США Верховний суд тимчасово зупинив депортацію групи венесуельців з Техасу, які підпадають під дію закону про ворожих іноземців. Мігранти стверджують, що адміністрація Трампа працює над тим, аби вислати їх з країни.

Три роки тому, 18 квітня 2022 року, російські окупанти взяли в полон колишнього міського голову Херсона, тероборонівця Володимира Миколаєнка. Чоловіка помістили в колонію на території РФ і досі утримують там.

У Херсоні помер 16-річний хлопець, який зазнав поранення унаслідок російського обстрілу міста 17 квітня.

За повідомленням ЗМІ, заяви президента та держсекретаря США – Дональда Трампа та Марка Рубіо – про те, шо Штати можуть припинити перемовини про закінчення війни, є тиском на Україну, а не Росію.