Спецпредставник США Віткофф назвав Стамбульську угоду «орієнтиром» для переговорів

Джерело: Стів Віткофф в етері State of Union

Спецпредставник президента США Дональда Трампа Стів Віткофф зробив кілька заяв стосовно причин повномасштабної російсько-української війни. Також він припустив, що Стамбульська угода може нібито стати орієнтиром для мирної угоди між РФ та Україною.

За словами спецпредставника, ця війна “не мала статися”, і одразу додав, що вона, мовляв, “була спровокована” “розмовами про вступ до НАТО”.

І це не обов’язково означає, що українці спровокували Росію. Були усі ці розмови тоді про вступ України до НАТО… Це фактично стало загрозою для росіян і нам потрібно брати до уваги цей факт, – заявив Віткофф.

Він додав, що росіяни дали зрозуміти, що відповідають за те, щоб це закінчити. Спецпредставник назвав змістовними перемовини, оформлені під назвою “Стамбульський протокольний договір”.

Ми підійшли дуже близько до того, щоб щось підписати. І я думаю, ми використовуватимемо цю структуру як путівник до мирної угоди між Україною та Росією… Угоди є гарним тільки тоді, Джейк, коли вони працюють для всіх сторін, – зазначив Віткофф.

Додамо, президент США Дональд Трамп оголосив про новий етап переговорів щодо припинення війни в Україні. Про це йдеться в його заяві, опублікованій громадською мережею C-Span. За словами Трампа, другий раунд переговорів між американською та російською делегаціями відбудеться 25 лютого в столиці Саудівської Аравії — Ер-Ріяді.

Після зустрічі держсекретар США Марко Рубіо повідомив про досягнення трьох основних домовленостей: відновлення штатного складу посольств у Вашингтоні та Москві, створення групи високого рівня для підтримки мирних переговорів щодо України та вивчення можливостей тіснішої економічної співпраці.

Перший раунд переговорів у Ер-Ріяді спонукав європейських союзників згуртуватися навколо президента України Володимира Зеленського, стурбованого можливим зближенням Трампа з Москвою та ризиком виключення України з переговорного процесу на користь Росії.

Європейські союзники також висловили занепокоєння тим, що їх відсторонили від процесу.

Довідка. На переговорах у Стамбулі в березні 2022 року рф вимагала відмови від НАТО, визнання Криму російським і незалежності “ДНР” та “ЛНР”, а також демілітаризації України, офіційного статусу російської мови.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.