Спрага українців до свободи: референдум про проголошення незалежності України

Референдум про проголошення незалежності України, який відбувся 1 грудня 1991 року, став ключовим моментом у становленні сучасної української держави. Він завершив процес, який розпочався проголошенням Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та проголошенням Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.

Букви згадують як проходив референдум про Незалежність України.

Як виглядав бюлетень, Джерело: архів

Передумови референдуму

На тлі розпаду Радянського Союзу, який супроводжувався політичними та економічними кризами, в Україні набирали обертів національні рухи, що прагнули більшої автономії та незалежності. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України, який мав підтвердити на загальнонародному референдумі.

Хід референдуму

Референдум проходив в усіх регіонах України, і для голосування було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» На це питання могли відповісти «Так» або «Ні». Водночас із референдумом проходили перші президентські вибори, що сприяло високій явці виборців.

Джерело: архів

Джерело: архів

Результати та наслідки

У референдумі взяли участь понад 31 мільйон громадян, що становило 84.18% від загальної кількості виборців. 90.32% з них підтримали незалежність України. Найвищий рівень підтримки був зафіксований у західних та центральних регіонах України, але навіть у східних і південних регіонах понад 80% виборців висловилися «за».

Джерело: Василь Бабич

Значення референдуму

Референдум відіграв вирішальну роль у міжнародному визнанні України як незалежної держави. На основі результатів референдуму Україна була визнана багатьма країнами світу, а також отримала право на участь в ООН. Він також закріпив суверенітет України та її право самостійно визначати свій подальший розвиток, включаючи шлях до демократії та ринкової економіки.

Таким чином, референдум 1 грудня 1991 року став важливою віхою в історії України, яка визначила її незалежність і започаткувала новий етап в історії країни.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.

Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.

Російські цивільні літаки, які мали замінити Boeing і Airbus після запровадження західних санкцій, суттєво подорожчали, хоча серійне виробництво досі не розпочалося. Про це свідчить протокол наради у мінтрансі РФ за участю представників авіакомпаній, держкорпорації РФ “Ростех”, Об’єднаної авіабудівної корпорації (ОАК) та Росавіації.

Під час обстрілу російськими дронами по Полтаві 3 липня загинув 21-річний Олександр Ляшик, котрий працював у Полтавській ОВА.

Заступника головнокомандувача Військово-морського флоту РФ генерал-майор Михайла Гудкова ліквідували на території Курської області, підтвердив губернатор Приморського краю РФ Олег Кожемяко.